Małgorzata Muzyczuk z Koroną

Hrubieszów Po posiedzeniu dyrektorów 5 najważniejszych i największych maratonów w Polsce zostały przyznane Honorowe Odznaki zwane „Koroną Maratonów”. Wśród niewielu wyróżnionych w kraju spełniających wymogi regulaminu znalazła się supermaratonka z Hrubieszowa, nauczycielka ZS nr 4 Małgorzata Muzyczuk.

Zgodnie z życzeniem zawodniczki odznaka oraz dyplom zostały przesłane na adres prywatny wyróżnionej, ponieważ zawodniczka w bieżącym sezonie nie planuje startów w tych maratonach, podczas których dokonuje się uroczystej dekoracji, lecz w innych – w kraju i za granicą.

Aby zdobyć taką odznakę należy w ciągu dwóch lat pokonać 5 wytypowanych maratonów w Polsce, w wyznaczonym przez organizatorów poszczególnych maratonów czasie, złożyć do specjalnej komisji właściwie wypełniony wniosek i poczekać na decyzję jury.

***

Rok 2008 był udany dla pani Muzyczuk, ponieważ z sukcesami uczestniczyła w wielu innych biegach m.in. w ekstremalnym supermaratonie (100 km) w szwajcarskiej miejscowości Biel, po raz 21 (21 lat) zmierzyła się z patriotyczno – wyczynowym Czteroetapowym Biegiem Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (łącznie 100 km), zdobyła brązowy medal podczas Mistrzostw Polski nauczycielek w półmaratonie, zajęła wysokie miejsce w całym cyklu biegów uliczno – przełajowych Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej. Za te osiągnięcia została nominowana w Plebiscycie „Tygodnika Zamojskiego” Na Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców za sezon 2008. Wszystkie zawody (za wyjątkiem MP nauczycieli), jak i przygotowania do nich, zakupy sprzętu, witamin i innych środków regeneracyjnych finansowała z własnych środków.

Zawodnik, którego razem z niżej podpisanym namówiła i wdrożyła do uprawiania lekkiej atletyki, Rafał Fedaczyński wywalczył na Igrzyskach Olimpijskich w chodzie na 50 km. znakomite 8 miejsce i był gościem w jej (swojej) szkole. Byłe jej podopieczne jeszcze z pracy trenerskiej w Unii Hrubieszów w dalszym ciągu udanie reprezentują hrubieszowski klub, m.in. zdobywając medale na zawodach ogólnopolskich (np. Agnieszka Łatka, Aneta Teterycz) czy Joanna Koszałko z Żak Biała Podlaska (również uczestniczka Pucharu Europy Juniorów w chodzie).

M. Muzyczuk otrzymała Nagrodę II stopnia od Ministra Edukacji w Warszawie za osiągnięcia pedagogiczno – wychowawczo – sportowe, odznaczenia za zasługi dla sportu szkolnego Lubelskiego Szkolnego Związku Sportowego i Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Lublinie.

Pomimo posiadania tytułu magistra z wychowania fizycznego podjęła naukę w celu zdobycia uprawnień do pracy w bibliotece.

Dwie sprawy jej nie wyszły ze szkodą dla niej, jak i dla hrubieszowskiego sportu, ponieważ chciała wywalczyć złoty medal podczas Mistrzostw Polski w biegu 24 – godzinnym (nie posiadała licencji klubowej) i nie wystartowała po raz 18 – ty w półmaratonie „Unii Horodelskiej” (dotychczas startowała we wszystkich), ponieważ pokrył się termin z jednym z jej obowiązkowych maratonów.

Ale mówi się trudno i biega się dalej, jak się lubi, może się uda następnym razem zrealizować jeszcze więcej.

Na zdjęciu – odznaka Korona Maratonów Polskich.