Mecz towarzyski strażaków

27 września 2011 r. po raz dziewiąty odbył się mecz towarzyski między Komendami Powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej z Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego. Mecz został rozegrany na stadionie w Mirczu. Zawodnicy z drużyny KP PSP Hrubieszów okazali się gościnni i przegrali 2:3 z kolegami z Tomaszowa.

Reklamy

Po zakończeniu meczu wszyscy udali się do Masłomęcza – wioski Gotów. Pracownicy Komend zostali powitani przez osoby należące do stowarzyszenia Gotów w strojach z tamtych czasów, przybliżona została historia początków osiedlenia się Gotów w kotlinie hrubieszowskiej, którzy okazali się zdolnymi rzemieślnikami. Opanowali tkactwo, garncarstwo i kowalstwo, umieli wykonywać precyzyjne jubilerskie ozdoby ze złota i srebra, ich rzemiosło stało na wysokim poziomie, co również można było zobaczyć w odtworzonych wyrobach – techniką dawną, znajdujących się w chacie gockiej, która jest repliką prawdziwej chaty.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do spożycia jadła gockiego tzw. pęczaka oczywiście w glinianych miseczkach i drewnianą łyżką. W godzinach przedwieczornych czekała na wszystkich niespodzianka, którą był pokaz walk, jakie rozgrywali Goci podczas zdobywania łowów.

Tego typu spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz zacieśniania więzów pomiędzy strażakami z różnych powiatów

***

Tekst i foto:
Katarzyna Dubicka – KPPSP Hrubieszów