Memoriał im. W. Starzyka

Dnia 7 września 2008 r. w Restauracji „Szałas” w Hrubieszowie rozegrano VIII Memoriał Wojciecha Starzyka w Brydżu Sportowym. Wygrali goście z Chełma, najlepsi z Hrubieszowa to W. Sołtysiak i A. Belina.

Reklamy

W zawodach wzięło udział 12 par, najlepsi to:

1. Zenon Białasz i Andrzej Denysiuk z Chełma

2. Grzegorz Woliński i Jan Szwarkopf też z Chełma

3. Zbigniew Oleszczuk i Tomasz Gutowski z Zamościa

Ponadto brali udział:

Eligiusz Wojakowski i Jerzy Szczerba z Włodawy

Bolesław Leńczuk i Andrzej Sadlak też z Włodawy

Stanisław Onisk i Roman Biskup z Chełma

Józef Małysz i Andrzej Potrzeszcz z Zamościa

Stanisław Matusz i Wiesław Sadowski z Chełma

Wojciech Sołtysiak i Andrzej Belina z Hrubieszowa

Jan Zając i Waldemar Klimowicz z Hrubieszowa

Zygmunt Lipski i Kazimierz Młodzianowski z Hrubieszowa

Jacek Plechański i Leszek Otręba z Hrubieszowa

Najlepszym wręczono również Puchar Prezesa HSM im ST. Staszica w Hrubieszowie.

***

Wspomnienie o Wojciechu Starzyku

W bieżącym roku minęła dziesiąta rocznica śmierci Wojciecha Starzyka, wybitnego brydżysty i działacza sportowego okręgu lubelskiego. Pan Wojciech brał udział w licznych turniejach zarówno w Polsce i za granicą. Grał m.in. w Belgii, Francji i Austrii. W latach 70 – tych XX wieku grał w pierwszoligowym klubie „Warszawianka”. W 1969 r. wywalczył tytuł indywidualnego mistrza okręgu lubelskiego. Trzy lata później został WICEMISTRZEM POLSKI w Miksach, grając ze swoją siostrą Joanną Starzyk.

W swojej karierze grał z wieloma utytułowanymi zawodnikami m.in.: Jerzym Russyanem, Aleksandrem Jezioro, Cezarym Balickim, Adamem Żmudzińskim, Januszem Korwin – Mikre i Jerzym Ochabem. W ostatnich latach życia jego wielką pasją była popularyzacja brydża sportowego wśród społeczności lokalnej.

Wojciech mimo, że był znakomitym zawodnikiem, to na co dzień pozostawał człowiekiem skromnym i otwartym. Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem wszędzie gdzie był obecny. W każdej sytuacji, pomimo poważnych kłopotów ze zdrowiem umiał się zachować i zarazić swoją pasją brydżową wielu ludzi.

Odszedł od nas 18 VIII 1998 r., w wieku 55 lat, lecz w pamięci trwa i pozostanie, czego wyrazem jest VIII Memoriał Brydżowy im. Wojciecha Starzyka.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Wojciech Starzyk.