Mistrzostwa Świata w Unihokeju

W dniach 7 – 11 maja 2008 r. w Polsce, w takich miejscowościach jak: Babimost, Zbąszyn, Wolsztyn rozegrano Mistrzostwa Świata Juniorek (do lat 19). W zawodach najwyższej Dywizji „A” wystąpiło 8 drużyn. Polki wywalczyły 4 miejsce. Jednym z trenerów był hrubieszowianin Mirosław Dąbrowski.

Reklamy

Początkowo zawody zostały rozegrane w 2 grupach. Polki wystąpiły w grupie „B” wygrywając z Niemkami 7:0, Czeszkami 5:4 i uległy późniejszym wicemistrzyniom Świata Szwedkom 3:16, zajmując w grupie 2 miejsce i pierwszy raz w historii awansując do półfinału. Tutaj drużyna pod wodzą Dąbrowskiego popadły na późniejsze Mistrzynie Świata Szwajcarki przegrywają 4:11. Kolejny mecz to walka o brązowy medal z drużyną z Finlandii, niestety nikła porażka 3:4 nie pozwoliła Polkom stanąć na upragnionym podium. Pomimo tego jest to największy sukces w historii Polskiego Unihokeja, ponieważ dwa lata wcześniej w Niemczech były piąte.

Końcowa tabela Mistrzostw Świata Juniorek:

1. Szwajcaria
2. Szwecja
3. Finladia
4. POLSKA
5. Czechy
6. Norwegia
7. Łotwa
8. Niemcy

Ten sukces trener kadry Polski Mirosław Dąbrowski, dedykuje mieszkańcom miasta Hrubieszowa i marzy o tym, aby w reprezentacji Polski wystąpiła kiedyś któraś z mieszkanek naszego miasta.

Z wypowiedzi trenera Dąbrowskiego wynika, że najdramatyczniejszy mecz to pojedynek w grupie z Czeszkami, ponieważ liczna grupa kibiców żywiołowo dopingowała Polkom, które prowadziły 5:3. Na 2 minuty przed końcem meczu straciły bramkę i zrobiło się 5:4. Czeszki ciągle były w natarciu, ponieważ remis ich promował do półfinału, trenera Dąbrowskiewgo sparaliżowało, nie mogąc ruszyć ręką ani nogą, ale jego podopieczne stanęły na wysokości zadanie i utrzymały korzystny wynik. Publiczność ze łzami w oczach wtargnęła na boisko, gratulując zawodniczkom Polski i trenerom awansu do półfinału.

Zdjęcia i więcej informacji – można znaleźć na stronie – www.floorball24.pl >>

Opracował – mak

Na zdjęciu – Mirosław Dąbrowski (z wąsami) z reprezentantkami Polski podczas Mostrzostw Świata Juniorek 2008.