MKS Unia Hrubieszów – Nie udało się, więc zaczynamy powrót!

Wszyscy związani z piłkarską Unią Hrubieszów przystępując do sezonu 2016/2017 wiedzieli, że utrzymanie się w IV lidze nie będzie łatwe, dodatkowo dużym zaskoczeniem było przejście dwóch czołowych zawodników Łukasza Kamińskiego i Damiana Otręby do mającego walczyć w tych samych rozgrywkach o awans do III ligi Hetmana Zamość.

Reklamy

 

Do Unii przybyli inni zawodnicy i przystąpiono do treningów pod kierunkiem dotychczasowego trenera Marcina Nowaka. Pierwsze mecze nie przyniosły tyle punktów ile się spodziewano, trener Nowak złożył rezygnację. Zarząd klubu postawił na znanego w hrubieszowskim środowisku i okręgu zamojskim trenera Dariusza Herbina.  Szkoleniowiec przystąpił do realizacji swoich planów treningowych i jeszcze wzmocnił zespół zawodnikami Hetmana Zamość, którzy poszukiwali możliwości gry. Gra jego podopiecznych poprawiła się, ale nie skuteczność, ponieważ wielokrotnie Unia, jako pierwsza strzelała gola, w końcówkach meczu prowadziła, ale nie potrafiła utrzymać korzystnego wyniku, co obniżało morale zawodników, a wypowiedzi trenera stawały się kontrowersyjne, co zaczęło denerwować kibiców (w Internecie ukazały się listy otwarte), zapewne piłkarzy i działaczy. Czym bliżej końca rozgrywek, tym atmosfera stawała się gorąca i nerwowa, korzystne wyniki uzyskiwano z zespołami lepszymi, ale równorzędnymi, niestety nie. Na dodatek ku zaskoczeniu wszystkich ostatni mecz z Kłosem Chełm, który mógł być decydujący o pozostaniu w tej lidze został przeniesiony na boisko rywala. I stało się Unia przegrała i spadła, chociaż w końcowym rozliczeniu okazało się, że wynik korzystny w tym przypadku również by nie pomógł, ale niesmak pozostał.

Wśród 18 zespołów Unia Hrubieszów zajęła po 34 meczach 16 pozycję z dorobkiem 35 punktów z niekorzystnym bilansem bramkowym (41:53). Wygrała 10 meczów, 5 zremisowała, aż 19 razy kończyła mecz pokonana. Bilans u siebie to (4-4-9), na wyjazdach (6-1-10). Satysfakcjonujące zwycięstwa to z Ładą w Biłgoraju (0:3), Lublinianką w Lublinie (1:2), Włodawianką we Włodawie (0:5), LKS Milanów (6:0) i lokalnym rywalem Kryształem w Werbkowicach (0:1). Najwyższe przegrane wystąpiły z Chełmianką (0:5) i Lewartem (1:5), ale bolące porażki to w drugiej rundzie u siebie z POM Piotrowice (1:2), Ładą Biłgoraj (0:1) czy Lublinianką (1:2) i to, kiedy ważyły się losy miejsca w tabeli. Strzelcy bramek z Unii to: po 6 goli – Dominik Karaszewski i Aleksander Poterucha, 5 – Mariusz Podgórski, 4 – Piotr Fulara, 3 – Mateusz Filipczuk, Ivan Oleksiuk, Krystian Oleszczuk, Mateusz Pańko, 2 – Mateusz Oleszczuk, Michał Wiejak, 1 – Krzysztof Garbacz, Adrian Goch, Patryk Krygiel, Marcin Stepaniuk. Po rozgrywkach zrezygnował z działalności wielce aktywny, jako kierownik drużyny i prowadzący stronę internetową Krzysztof Jóźwik. Czy będą inne zmiany, na pewno, ale na to trzeba poczekać.

Reklamy

– Wielka szkoda, bo do końca wierzyłem, że Unia utrzyma się w IV lidze. Zmarnowaliśmy swoje szanse z drużynami niżej notowanymi. Grając na własnym boisku nie potrafiliśmy ich pokonać. Oby spadek naszej drużyny nie był początkiem dalszych kłopotów. Uważam jednak ze trzeba podziękować zawodnikom, jak i trenerowi za walkę do końca i sporo emocji, jakich nam dostarczyli. Ale to już historia. Nie sztuką jest upaść, ale podnieść się z upadku, dlatego wiele pracy czeka sztab, działaczy i samych zawodników, aby szybko wrócić na czwartoligowy tor i w następnym sezonie udowodnić, że ten spadek to tylko mała sezonowa wpadka. Miasto Hrubieszów zasługuje na 4 ligę – podsumował występy Unii, jej wieloletni były kapitan Marcin Lebiedowicz

– Ocena sezonu, jeżeli chodzi o seniorów może być jedynie negatywna. Spadek do klasy okręgowej to nie było to, o co graliśmy. Teraz trzeba na nowo wszystko w drużynie poukładać i jedynym celem może być awans. Okręgówka to nie jest miejsce Unii Hrubieszów, chociaż na przestrzeni ostatnich lat dłużej właśnie w tej klasie rozgrywkowej grała. Żeby na dobre zagościć w IV lidze a celem nie było jedynie utrzymanie najpierw trzeba zacząć od spraw „organizacyjnych”. Uważam, że pomimo spadku dużo dobrego udało się zrobić. Cieszy z pewnością dobra gra i awanse grup młodzieżowych do lig wojewódzkich, co może wreszcie zaowocuje w przyszłości tym, że Unia będzie mogła grać na poziomie IV ligowym jedynie swoimi wychowankami – przekazał prezes Unii Ernest Lipski.

 

***

 

Od 10 lipca po krótkiej przerwie wakacyjnej spadkowicz z IV ligi MKS Unia Hrubieszów rozpoczęła przygotowania aby, już po najbliższym sezonie powrócić do tej klasy rozgrywek. Na pierwsze zajęcia, które obserwowała sporo grupa kibiców stawiło się szesnastu zawodników z czego zadowolony był trener Dariusz Herbin. Wśród nieobecnych usprawiedliwionych byli: Tomasz Smoła, Jakub Żygawski, Dominik Kazan, Adrian Oleszczuk, Patryk Dobromilski, Marcin Stepaniuk. Dodatkowo pojawiło się trzech nowych zawodników, którzy zadeklarowali chęć gry w Unii Hrubieszów. Kolejny nowy zawodnik pojawił się na wtorkowym treningu, a to nie koniec wzmocnień, bowiem kadrę pierwszej drużyny najprawdopodobniej wzmocni jeszcze co najmniej trzech zawodników. Przed treningiem, sprawy organizacyjne w szatni przedstawili prezesi klubu – Ernest Lipski i jego zastępca Wojciecha Lecko. Na chwilę obecną drużynę opuścili: Adrian Goch (koniec wypożyczenia z Hetmana Zamość) i Łukasz Mikulski. Zamiar odejścia zadeklarowali również Mateusz Filipczuk oraz Ivan Oleksiuk. Przez pierwszy tydzień zespół trenował codziennie, a w sobotę 15 lipca rozegrał pierwszy mecz kontrolny z Tomasovią .

Należy zauważyć, że Unia Hrubieszów, jako sekcja piłkarska w sezonie 2017/2018 będzie miała zgłoszonych łącznie siedem drużyn w rozgrywkach ligowych. Pięć drużyn grać będzie w strukturach ZOZPN oraz dwie drużyny w rozgrywkach prowadzonych przez LZPN. Praca prezesów klubu, aby naprowadzić szkolenie na właściwe tory, przynosi oczekiwane efekty. Lista zgłoszonych drużyn: Żak młodszy (turnieje ZOZPN), trener – Piotr Fulara, asystent Łukasz Kamiński (rocznik 2010 oraz młodsi). Orlik Młodszy (rocznik 2008 i młodsi (turnieje ZOZPN), trener – Piotr Fulara. Młodzik Młodszy (rocznik 2006 i młodsi, Okręgowa Liga Młodzików Młodszych), trener – Jacek Jaworski. Młodzik Starszy (rocznik 2005, Wojewódzka Liga Młodzików Starszych), trener – Piotr Stadnicki. Junior Młodszy (rocznik 2002 i 2001, Wojewódzka II Liga Juniorów Młodszych), trener – Piotr Wierzbicki. Junior Starszy (rocznik 1999, 2000, 2001, Okręgowa Liga Juniorów Starszych), trener Andrzej Jaworski. Seniorzy (Zamojska Klasa Okręgowa), trener: Dariusz Herbin, asystent nr 1 Piotr Fulara, asystent nr 2 Łukasz Kamiński.

Plan meczów sparingowych pierwszego zespołu: 15 lipca – Tomasovia,19 lipca Andoria Mircze – w ramach Pucharu Starostów, 22 lipca Sokół Zwierzyniec, 26 lipca Unia Białopole, 29 lipca Korona Łaszczów, 5 sierpnia Huczwa Tyszowce.


Opracował – mak