Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa lubelskiego wśród najlepszych w Polsce. Znamy zwycięzców XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12 poznaliśmy po rozgrywanym 2 maja na PGE Narodowym Wielkim Finale XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Reklamy

 

Rozgrywany 2 maja na PGE Narodowym Wielki Finał XIX edycji największego w Europie Turnieju piłki nożnej dziecięcej wyłonił najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12. Tytuł mistrzówzgarnęli chłopcy z SP 78 Poznań (kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (U-12). W Finale Ogólnopolskim dzielnie walczyli reprezentanci województwa lubelskiego, spośród których najlepiej zaprezentowały się dziewczynki z GKS-u Górnik Łęczna, które zajęły 8. miejsce w kategorii U-12.

Mistrzowie regionów zjechali do Warszawy, by wziąć udział w Finale Ogólnopolskim, który odbywał się w dniach 29 kwietnia – 2 maja. Pierwszego dnia piłkarze i piłkarki wzięli udział w uroczystej ceremonii otwarcia przed PGE Narodowym, drugiego i trzeciego rywalizowali w fazie grupowej i pucharowej na obiektach Legii i Agrykoli, a w czwartek najlepsi z najlepszych zagrali w Wielkim Finale na najważniejszym polskim stadionie piłkarskim.

Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów (m.in. Szymon Marciniak i Monika Mularczyk) i z transmisją telewizyjną w stacji Polsat Sport, gdzie zmagania komentowali Mateusz Borek i Tomasz Smokowski. Na trybunach PGE Narodowego zasiadło wielu kibiców, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PZPN Zbigniew Boniek, Prezes Zarządu Maspex Krzysztof Pawiński czy selekcjoner Jerzy Brzęczek. Mecze zostały rozegrane na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski.

 

Piłkarze z regionu wśród najlepszych

Województwo lubelskie podczas Finału Ogólnopolskiego było reprezentowane przez chłopców z UKS-u Widok Lublin (U-10) i Remisu Świdnik (U-12), a także dziewczynki z Czwórki Biała Podlaska (U-10) oraz GKS-u Górnik Łęczna (U-12).W Warszawie zdobrej strony zaprezentowały się zwłaszcza młode piłkarki z Łęcznej, które wyszły z grupy z drugiego miejsca i awansowały do ćwierćfinału 12-latek. Tam musiały jednak uznać wyższość Beniaminka Krosno, późniejszych wicemistrzyń całego Turnieju. Spotkanie było wyjątkowo zacięte, zakończyło się remisem 2:2 i serią rzutów karnych, które lepiej egzekwowały zawodniczki z Podkarpacia. W kolejnych meczach, decydujących o miejscach 5.-8., lublinianki nieznacznie przegrywały z MUKS PS Kostrzyn nad Odrą (1:1, 2:3 w rzutach karnych) oraz KSP Kielce (3:5).

W Finale Ogólnopolskim dzielnie walczyli też młodzi piłkarze UKS-u Widok Lublin (16. miejsce w kategorii U-10) i Remisu Świdnik (12. lokata w U-12), a także piłkarki Czwórki Biała Podlaska (10. pozycja wśród 10-latek).

– To był nasz debiut w Finale Ogólnopolskim, więc wynik uznajemy za bardzo dobry. Cieszymy się, że mogliśmy zmierzyć się z najlepszymi w kraju. Dla naszych dziewczyn to bardzo ważne doświadczenie i możliwość rywalizacji – podsumował Tomasz Furtak, trener Czwórki Biała Podlaska.

– Udział w Turnieju jest dla nas wspaniałą przygodą, którą można opisać słowami „walka na boisku i przyjaźń poza boiskiem”. Chłopcy już po Finałach Wojewódzkich cieszyli się, że będą mogli reprezentować region w Warszawie, a inne drużyny nam gratulowały i życzyły powodzenia. Już sam awans do Warszawy był dobrym wynikiem. Nie udało nam się wyjść z grupy, ale do samego końca walczyliśmy o jak najlepszą lokatę– dodał Jacek Czerniakowski, szkoleniowiec Remisu Świdnik.

 

W nagrodę poznają idoli

Zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach najważniejszego polskiego stadionu, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie nagrodą główną za triumf w XIX edycji rozgrywek.

Dodatkową nagrodą dla najlepszych młodych piłkarzy i piłkarek XIX edycji Turnieju będzie wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. Część z nich już za jakiś czas otrzyma powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15. Jak pokazuje historia, gra w Turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronachwww.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

 

 

(info i fot. Arskom, laczynaspilka.pl)