Najlepsi piłkarze Unii Hrubieszów w I dekadzie XXI wieku

Zwróciłem się z prośbą do kilkunastu osób w celu przedstawienia najlepszych piłkarzy Unii Hrubieszów z I dekady XXI wieku, odpowiedzi uzyskałem od niewielu. Poniżej również prezentuję moim zdaniem ważniejsze wydarzenia tej sekcji.

Reklamy

Trener Mirosław Nowak i były zawodnik Unii Krystian Okoniewski:

Bramkarz:
– Adam Bogucki r. Krzysztof Kozicki

Obrona:
– Sławomir Janik, Marek Koza, Andrzej Kowalczuk, Mateusz Ślązak, Adam Onkiewicz

Pomoc:
– Marcin Porowczuk, Mariusz Bednarz, Leszek Malowany, Konrad Kalaciński,
Kamil Wojciechowski, Mariusz Flisiak

Napastnicy:
– Daniel Maciejewski, Piotr Stadnicki, Szymon Welter, Paweł Wesołek

* Ustalanie tej grupy zawodników odbyło się na trybunach w hali, podczas turnieju PN, co nie jest łatwe, tak wszystkich zapamiętać.

Nauczyciel wf i b. zawodnik Unii Kamil Wojciechowski:

Bramkarz:
– Krzysztof Kozicki

Obrońcy:
– Sławomir Janik, Marek Hubert Kitliński, Mateusz Ślązak

Pomocnicy i napastnicy:
– Marcin Porowczuk, Mariusz Bednarz, Andrzej Kowalczuk,
Łukasz Kamiński, Jacek Błaszczyński, Piotr Fulara, Dawid Borys

* To może nie jest jedenastka typowa, bo kilku z nich mogłoby grać na różnych pozycjach. Po prostu uważam, że są to osoby, które w ostatnim 10-leciu wyróżniały się pod względem swych umiejętności w hrubieszowskiej piłce. Ciężko mi się odnieść do innych osób, bo po prostu kieruję się tym, co kiedyś utkwiło mi w pamięci, kto jakim starał się być na boisku.

Nauczyciel wf, trener i b. zawodnik Unii Marek Hubert Kitliński:

Bramkarz:
– Bogucki Adam

Obrona:
– Ślązak Mateusz, Janik Sławomir, Kitliński Marek Hubert, Kowalczuk Andrzej

Pomoc:
– Koza Marek, Malowany Leszek, Kamiński Łukasz, Porowczuk Marcin

Atak:
– Maciejewski Daniel , Bednarz Mariusz

Dzięsięciu najlepszych piłkarzy Unii I dekady:
1. Janik Sławomir
2. Bednarz Mariusz
3. Bogucki Adam
4. Kowalczuk Andrzej
5. Malowany Leszek
6. Porowczuk Marcin
7. Kamiński Łukasz
8. Maciejewski Daniel
9.Błaszczyński Jacek
10.Slązak Mateusz

Zawodnik Unii Konrad Kalaciński:

Bramkarze:
– Adam Bogucki r. Robert Suchodolski

Obrońcy:
– Mariusz Bednarz, Sławomir Janik, Sylwester Malowany, Konrad Kabaciński, r. Andrzej Kowalczuk

Pomocnicy: Marcin Porowczuk, Leszek Malowany, Szymon Welter, Marcin Lebiedowicz, r. Adam Onkiewicz

Napastnicy:
– Daniel Maciejewski, Piotr Stadnicki, r. Piotr Wierzbicki

Obserwator Marek Ambroży Kitliński:

Bramkarze:
– Adam Bogucki, Łukasz Czaprak, Krzysztof Kozicki, Grzegorz Szczepaniak, Konrad Gis, Robert Suchodolski, Jakub Ciesielczuk, Dariusz Szyszka, Piotr Płandowski, Jakub Żygawski.

Obrona:
– Sylwester Malowany, Robert Kulik, Sławomir Janik, Marek Hubert Kitliński, Konrad Kalaciński, Marcin Szwiec, Mariusz Flisiak, Artur Hałucha, Mateusz Ślązak, Norbert Barszczewski. Marek Koza, Wojciech Baran

Pomoc i napastnicy:
– Leszek Malowany, Marcin Porowczuk, Marek Koza, Mariusz Bednarz, Paweł Kendra, Marcin Lebiedowicz, Adam Onkiewicz, Andrzej Kowalczuk, Piotr Stadnicki, Łukasz Kamiński, Daniel Maciejewski, Jacek Błaszczyński, Szymon Welter, Paweł Wesołek, Piotr Wierzbicki, Piotr Fulara, Rafał Oleszczuk, Dawid Borys, Tomasz Przeworski, Przemysław Wawryszyn, Szymon Nowak, Krystian Oleszczuk, Sebastian Sudoł, Tomasz Świst, Ireneusz Bury, Damian Otręba, Paweł Kucy, Łukasz Zezula.

* kolejność przypadkowa

Uwaga !
Proponuję – kto chętny w komentarzach może przedstawiać swoje zestawienia.

***

Ważniejsze wydarzenia piłkarskie Unii Hrubieszów z I dekady XXI wieku

– W sezonach 2001/2003 – IV liga

– Tabela końcowa sezonu 2000/2001 IV ligi Województwa Lubelskiego:
1. Stal Kraśnik 85 100-33
2. Motor Lublin 71 81-37
3. Górnik Łęczna 69 83-37
4. Tomasovia Tom. L. 63 78-38
5. Unia Hrubieszów 61 68-50
6. Orlęta Łuków 55 69-48
7. Orlęta Radzyń Podlaski 54 57-41
8. Wisła Puławy 54 58-65
9. AZS Biała Podlaska 50 58-45
10. Avia Świdnik 49 62-46
11. Legion Tomaszowice 49 54-58
12. Czarni Dęblin 46 62-54
13. Granica Lubycza Król. 41 36-45
14. Victoria Łukowa 33 34-58
15. Garbarnia Kurów 30 42-94
16. Start Krasnystaw 23 45-96
17. Korona Łaszczów 23 30-108
18. Dwernicki Stoczek Ł. 14 32-100

– 2001 – W Zamościu podczas halowego turnieju świetnie wypadł narybek Unii z rocznika 1989, który okazał się najlepszym zespołem.

– 2001 – W październiku 2001 r. na stadionie Unii odbyła się „Wielka gala piłkarska”. Marian Cisło piłkarz i trener w wielu klubach Zamojszczyzny obchodził 20 – lecie pracy trenerskiej.

– 2001/2002 – IV liga Pierwszy mecz Unia rozegrała z AZS Biała Podlaska, który wygrała 3:2 (decydującą bramkę zdobył Kitliński). W trakcie rozgrywek, po odejściu trenera Cisły (kłopoty zdrowotne) zespół poprowadził pochodzący z Zamościa trener Dariusz Herbin. W rundzie jesiennej najlepiej piłkarze zaprezentowali się w wyjazdowym meczu z Lublinianką, którą pokonali 4:0 (bramki: Kalaciński, Kitliński, Stadnicki – 2). Unia w tej rundzie wygrała 10 meczów i 3 zremisowała. Do rundy wiosennej seniorzy przygotowywali się na obozie dochodzeniowym, pomimo tego w rozgrywkach ligowych nie radzili sobie najlepiej. Na dodatek w kwietniu trener Herbin otrzymał propozycję prowadzenia drugoligowego Hetmana Zamość, której nie odrzucił. Treningi przeprowadzał grający zawodnik Marek Hubert Kitliński, absolwent AWF Biała Podlaska, trenera II klasy, ale rundę dokończył Mirosław Nowak. Unia zajęła 8. miejsce.

– 2003 – XI Okręgowe Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej Seniorów, zespół Unii wywalczył 1. miejsce, pokonując w półfinale AMSPN Hetmana Zamość 2:1 i w finale Koronę Łaszczów 4:2.

– 2004 – W dniach 02 – 06. 07. w Zamościu odbyły się finały ogólnopolskie turnieju piłki nożnej juniorów rocznika 1988 o „Puchar im. Kazimierza Deyny”. W reprezentacji województwa lubelskiego wystąpiło dwóch piłkarzy Unii – Dawid Borys i Piotr Fulara. Reprezentacja Lubelszczyzny zajęła 2. miejsce, ulegając w finale w rzutach karnych reprezentacji województwa śląskiego, zdobywając srebrne medale. Obaj zawodnicy uzyskali wysokie noty za swoje występy, efektem, czego było powołanie Dawida Borysa do reprezentacji Polski U – 16.

– 2004 – Dawid Borys z Horodła, wychowanek Marka Zająca i Ryszarda Wołoszyna spisywał się znakomicie w międzynarodowym turnieju Syrenki. W meczu z Norwegią strzelił bramkę na remis 1:1, następnie zdobył decydującego gola z rzutu karnego dającego zwycięstwo drużynie Polskiej. Następnie Dawid Borys zagrał jeszcze w 2 spotkaniach tj. wygranym z Danią i przegranym z Czechami.

– 2005 – 20 lutego w hali HOSiR rozegrano ciekawy turniej kibiców – szalikowców. Wygrali kibice Unii Hrubieszów przed Radomiem i Łęczną.

– 2005 – Pomimo odejścia kilku zawodników, zespół Unii występujący w sezonie 2004/2005 w Zamojskiej Lidze Okręgowej zajął 1. miejsce i awansował do IV Ligi. Najwięcej bramek w zespole strzelił Daniel Maciejewski – 18.

– 2005 – młodzi piłkarze awansowali do Ligi Wojewódzkiej z Klasy Okręgowej Juniorów (rocznik 1986 i młodsi) po sezonie 2004/05, którzy byli trenowani od kilku lat przez Marka Zająca i Ryszarda Wołoszyna, a od czwartego meczu rundy rewanżowej przez Mirosława Nowaka.

– 2005 – Z okazji 60 – lecia istnienia Hrubieszowskiego Klubu Sportowego Unia w czerwcu odbył się Festyn Piłkarski. Na tę imprezę przybyło wielu gości honorowych, byłych zawodników, trenerów, działaczy, sędziów, kibiców.

– 2006 – Przed rundą wiosenną 2006 hrubieszowska policja nie wyraziła zgody na rozgrywanie meczów na stadionie HOSiR, który zdaniem funkcjonariuszy nie spełniał wymogów bezpieczeństwa.

– 2006 – Na początek rozgrywek ligowych doszło do zaległego meczu z rundy jesiennej z Chełmianką. Mecz rozegrano bez udziału publiczności, która stojąc przed stadionem, zburzyła płot przy bramie głównej. Wynik meczu 1:1, wyrównującą bramkę zdobył Rafał Oleszczuk.

– 2006 – W IV lidze pierwszy zespół Unii grał źle, więc zarząd klubu podjął decyzję o zmianie trenera, pracę rozpoczął Robert Kulik. Niestety, pomimo starań nowego trenera i zawodników, Unia zajęła ostatnie, 16. miejsce, zdobywając 21 pkt. w bramkach 30:27 (1. Orlęta Spomlek Radzyń Podl.) i jednocześnie spadając do klasy okręgowej.

– 2006 – bardzo dobrze spisywał się zespół występujący w Okręgowej Lidze Młodzików Młodszych, którą wygrał w sezonie 2005/2006. Na 16 rozegranych spotkań mistrzowskich wygrał 14 meczów oraz dwukrotnie zremisował. Królem strzelców tej ligi został zawodnik Unii Krystian Oleszczuk, który strzelił przeciwnikom 27 goli.

– 2006 – W dalszym ciągu dobre notowania mieli młodzi zawodnicy, ponieważ Lubelski Związek Piłki Nożnej powołał na konsultację do kadry wojewódzkiej rocznika 1991 dwóch zawodników – Bartłomieja Skrzyńskiego i Mateusz Ślązaka.

– 2006 – 30. 11. można było obserwować mecz pomiędzy MKS Unia w Hrubieszowie a czwartoligową drużyną Wontras Łuck z Ukrainy, wygrali goście 2:3 (0:0). Bramki dla Unii zdobyli Przeworski oraz Bednarz z wolnego.

– 2006 – Z okazji 30 – lecia Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej rozegrano mecz pomiędzy reprezentacją Zamojszczyzny a pierwszoligowym Górnikiem Łęczna, trenerem reprezentacji Zamojszczyzny był obchodzący 25-lecie pracy trenerskiej Marian Cisło, a na murawie wśród zamojskich graczy pojawił się także wychowanek Unii, w tym okresie zawodnik Spartana Płomień Nieledew Andrzej Kowalczuk. Dwa miesiące później piłkarska Zamojszczyzna spotkała się w Zamojskim Domu Kultury. W kategorii Wychowawca Młodzieży uhonorowano trenera Mariana Cisło, którego dodatkowo odznaczono Złotą Odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wybrano dwie jedenastki piłkarzy, w skład pierwszej m.in. weszli: Mariusz Bednarz, Zbigniew Lebiedowicz, Paweł Pyszniak, Jan Skierski i Robert Szala, druga jedenastka to „Drużyna Gwiazd”, w skład, której wszedł Tomasz Kiełbowicz, który w wywiadzie zaznaczył: „Nigdy nie zapominam skąd pochodzę”. Odznaczono również trenera i działacza ZOZPN Dariusza Herbina.

– 2007 – Niestety, życie składa się i ze smutnych faktów, stąd dzień 15.04. przyniósł wiadomość o tragicznej śmierci byłego, wieloletniego trenera piłki nożnej Unii Hrubieszów p. Antoniego Weremko. Kolejna smutna wiadomość, znowu tragicznie zmarł Jarosław Mirosław Majcherski ps. „Majcher” – długoletni piłkarz Unii w latach 1958-1974, następnie stały kibic.

– 2007 – 29.04 trampkarze Unii Hrubieszów wygrali rekordowo z drużyną Gromu Różaniec 24:0.

– 2008 – W rundzie wiosennej w klasie okręgowej Unia nie ponosząc żadnej porażki, odniosła 13 zwycięstw (w tym z liderem) i dwukrotnie zremisowała. W tabeli z 61 punktami zajęła 3. miejsce za Olendrem z Soli (71 pkt.) i Hetmanem II Zamość (też 61 pkt.). Najwięcej bramek w sezonie 2007/08 zdobył Rafał Oleszczuk – 18.

– 2008 – Kadra województwa lubelskiego z rocznika 1994 rozegrała mecz z województwem świętokrzyskim i wygrała 4:0, a w barwach tej drużyny wystąpili dwaj wychowankowie Unii Hrubieszów szkoleni przez trenera Mirosława Szupra, a mianowicie Konrad Karwacki, jako środkowy pomocnik i Damian Tyrka na prawej obronie. Natomiast zawodnik Patryk Krygiel, podopieczny tego samego trenera, znalazł się w kadrze wojewódzkiej rocznika 1995. Także do kadry wojewódzkiej, ale rocznika 1996 należał Hubert Kołodziejczyk trenowany przez trenera Marcina Nowaka.

– 2009 – Nowy rok rozpoczął się miło, ponieważ sympatycy i kibice Unii Hrubieszów mogli nabyć okolicznościowy kalendarz na rok 2009, w którym umieszczono zdjęcia drużyn piłkarskich. Należy wspomnieć, że grupa „Klubu kibica Unii” systematycznie umożliwia zakupywanie różnych gadżetów związanych z klubem. Co dwa tygodnie w trakcie rozgrywek ligowych pod redakcją Krzysztofa Jóźwika i Macieja Łyko wydawana jest gazetka „Kibic Unii”. Członek Zarządu Unii Krzysztof Jóźwik prowadzi również stronę internetową www.mksunia.futbolowo.pl, na której umieszczane są nie tylko informacje z rozgrywek piłkarskich.

– 2009 – Podczas halowych występów najlepiej wypadli młodsi zawodnicy, którzy wystąpili 22.02. w Łęcznej w turnieju piłki nożnej rocznika 1996 (młodzik starszy), zajmując 1. miejsce. Drużyna była przygotowywana przez Marcina Nowaka.

– 2009 – Do rundy wiosennej 2009 r. w pierwszym zespole zostało zgłoszonych 23 zawodników. Niestety, zespół Unii w szesnastozespołowej Zamojskiej Klasie Okręgowej zajął 14. miejsce i spadł do klasy A. Okazało się jednak, że drużyna Hetmana II Zamość została wycofana z rozgrywek i tym sposobem Unia utrzymała się w „okręgówce”.

– 2009 – Kolejny raz piłkę nożną w Unii zaczęły trenować dziewczęta.

– 2009 – Trampkarze Unii Hrubieszów prowadzeni przez Mirosława Szupra po udanej rundzie wiosennej zakończyli sezon na wysokim 4. miejscu i awansowali do wojewódzkiej II ligi Juniorów Młodszych. W barwach reprezentacji województwa lubelskiego rocznika 1994 Konrad Karwacki z Unii Hrubieszów zajął 5/6 lokatę w Ogólnopolskim Turnieju o Puchar im. dr. Jerzego Michałowicza w piłce nożnej.

– 2010 – Po 13 zwycięstwach, 5 remisach i 12 porażkach Unia w Zamojskiej Klasie Okręgowej zajęła wśród 16 drużyn 7. pozycję (1. Huczwa Tyszowce). Świetnie w tej lidze spisali się juniorzy, którzy pod kierunkiem Piotra Wierzbickiego zajęli 1. miejsce, ale w turnieju mistrzów juniorowskich lig prowadzonych przez Zamojski Okręgowy Związek Piłki Nożnej wśród pięciu drużyn zajęli 4. miejsce.

– 2010 – Kolejne świętowanie, w sobotę 26.06. w Kościele św. Mikołaja i w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się Gala Jubileuszowa 65-lecia MKS „Unia” w Hrubieszowie.

– 2010 – Po raz drugi zostały zorganizowane powiatowe rozgrywki o Puchar Starosty. W półfinale Unia pokonała Andorię Mircze na wyjeździe 1:3. Natomiast w finale zespół z Hrubieszowa uległ Kryształowi Werbkowice 1-3 (0-1), zdobywając puchar za 2. miejsce.

– 2010 – Tabela rundy jesiennej seniorów:
1 Omega Stary Zamość 30 30:22
2 Tur Turobin 28 26:18
3 Igros Krasnobród 27 38:20
4 Kryształ Werbkowice 27 22:17
5 Grom Różaniec 25 36:28
6 Korona Łaszczów 24 31:18
7 Sparta Wożuczyn 23 28:25
8 Ostoja Skierbieszów 23 31:28
9 Echo Zawada 21 22:29
10 Victoria Łukowa-Chmielek 20 22:23
11 Ro-Ma Relax Księżpol 19 26:25
12 Unia Hrubieszów 19 26:27
13 Olimpiakos Tarnogród 18 18:21
14 Tanew Majdan Stary 16 16:30
15 Entra Sparta Łabunie 12 19:31
16 Cosmos Józefów 2 21:50

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Dawid Borys z Horodła, będąc zawodnikiem Unii Hrubieszów reprezentował Polskę w piłce nożnej do lat 16.