19 czerwca 2024

Najlepsi polscy drwale już ostrzą siekiery! Rusza niezwykły sezon (ZDJĘCIA)

Sportowy maj to nie tylko finał piłkarskiej Ligi Mistrzów czy emocje związane z zakończeniem futbolowych rozgrywek ligowych. Najlepsi polscy drwale już ostrzą siekiery i piły, szykując się do ekscytującego początku nowego sezonu w zawodach STIHL TIMBERSPORTS®. Już 21 maja w trakcie Dni Sycowa odbędą się pierwsze kluczowe zawody – Polish Trophy, które dwóm najszybszym zawodnikom da przepustkę do kolejnego etapu rywalizacji we Francji z europejską elitą. Będą leciały wióry!

Reklamy

– Siekiera naostrzona, pilarka zatankowana, mięśnie będą wyćwiczone dzięki obozowi przygotowawczemu, w którym uczestniczyliśmy. Nic, tylko iść i rąbać drewno. Poprzednie lata były specyficzne przez pandemię, tym bardziej cieszymy się wszyscy, że teraz bez przeszkód zawody mogą odbywać się z udziałem kibiców. Dla mnie dodatkową mobilizacją jest fakt, że pierwsze ważne zawody sezonu, czyli Polish Trophy, odbędą się w moim rodzinnym Sycowie. Liczę na duże wsparcie z trybun – podkreśla Michał Dubicki, aktualny mistrz Polski i faworyt zawodów, które odbędą się 21 maja na terenie parku miejskiego, w trakcie „Dni Sycowa”. 

Zawody Polish Trophy są współorganizowane z Gminą Syców oraz Centrum Kultury w Sycowie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa około pięciu godzin. Przez cały dzień nie zabraknie też innych atrakcji dla chętnych kibiców, takich jak koncerty czy strefy gastronomiczne. 

Reklamy

– Wszystkich czeka z pewnością dobra zabawa, do której my dołożymy sportowe emocje. Format, w którym będziemy rywalizować, jest najbardziej ekstremalnym, więc będzie się działo w Sycowie! – dodaje Marcin Darga, brązowy medalista ostatnich mistrzostw Polski.

Droga do Francji

Format, w jakim zawodnicy rywalizują w zawodach z serii Polish, European i World Trophy to zawody STIHL TIMBERSPORTS® w najbardziej ekstremalnej postaci. Sportowi drwale mierzą się w czterech konkurencjach, wymagających mistrzostwa w posługiwaniu się siekierą (Underhand Chop, czyli przerąbanie kłody, na której się stoi oraz Standing Block Chop, czyli przerąbanie umieszczonej pionowo kłody drewna), piłą ręczną (Single Buck, czyli odcięcie olbrzymią ręczną piłą precyzyjnego „ciasteczka”, czyli drewnianego krążka), standardową pilarką (konkurencja Stock Saw). W przeciwieństwie do standardowego formatu zawodów, tutaj wszystkie konkurencje wykonywane są bezpośrednio po sobie, a zawodnicy startują we dwóch – ten, który szybciej (i poprawnie technicznie) wykona swój bieg, kwalifikuje się do następnej rundy. Przegrany żegna się z zawodami. Tu nie ma miejsca na błędy, a jednym z najlepszych na świecie w tym ekstremalnym wyzwaniu jest Michał Dubicki, który dwukrotnie wygrywał European Trophy. – To faktycznie mój ulubiony sposób rywalizacji w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Adrenalina jest nieporównywalna z niczym innym – podkreśla drwal z Konar k. Rawicza.

Reklamy

Dodatkowym smaczkiem zawodów będzie fakt, że dwaj zawodnicy, którzy w trakcie Dni Sycowa wykonają najszybsze biegi, wywalczą kwalifikację do zawodów European Trophy, które odbędą się 3 lipca we francuskim Schirrhein. Tam drwale powalczą o przepustkę do World Trophy 2023. 

Strażacy rozpalają ogień w sercach kibiców

Co ciekawe, w Polsce wszyscy drwale startujący w zawodach STIHL TIMBERSPORTS® są strażakami-ochotnikami i mają wsparcie OSP. Jak sami przyznają, starty w zawodach niejednokrotnie przydają im się podczas akcji ratunkowych, kiedy trzeba umiejętnie użyć pilarki czy siekiery, aby uratować kogoś z pożaru, albo kiedy po prostu potrzebna jest fizyczna krzepa. Fani w trakcie zawodów w Sycowie powinni bacznie przyglądać się nie tylko Michałowi Dubickiemu i Marcinowi Dardze, którzy już tydzień później na Placu Ratuszowym w Wiedniu zmierzą się ze światową elitą w zawodach z cyklu World Trophy, ale również klanowi Groenwaldów. Najmłodszy, Szymon, ma zaledwie 17 lat, ale już uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych młodych zawodników na kontynencie. Na niego 27 maja, również w Wiedniu, czeka nie lada wyzwanie – start w Mistrzostwach Świata Juniorów.

­

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowe ekstremalne zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzając umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z zegarem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

­

(info i fot. Arskom / MB)


Zobacz też:

Zielony dywan w Werbkowicach (ZDJĘCIA)

Zielony dywan w Werbkowicach (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na YouTube