Najstarsze wiadomości o piłkarzach w Hrubieszowie

Hrubieszów

Od 15 09 1918 r. zaczęła działać I Drużyna Harcerska im. St. Staszica, przy 8 klasowym Gimnazjum Męskim w Hrubieszowie, która prowadziła kronikę drużyny. Kronika przetrwała do dzisiaj, i w niej wyczytamy.

Reklamy

***

Rok 1924

W roku bieżącym została reaktywowana na nowo drużyna piłkarska pod nazwą „Orlęta” ( należeli też nie należący do harcerstwa), na kapitana drużyny piłkarze wybrali zastępcę zastępu druha Michała Stanisława Targońskiego i dalej czytamy.

28 09 1924 r. na boisku 2 – go Pułku Strzelców Konnych odbył się mecz piłki nożnej „Orlęta” Hrubieszów a „Błękitni” Hrubieszów (też drużyna harcerska, uzupełniona cywilami), wynik 4:0 (1:0 do przerwy) dla Orląt, bramki zdobyli Pawłowski 2, Łuń 1 i samobójcza – Laskowski. W Błękitnych wyróżnili się Nej (atak) i Ślusarski (prawe skrzydło), grali też Hajkiewicz i Szperalski. Orlęta mogły wygrać więcej ale nie wykorzystały rzutu karnego. Były bilety ale publiczności nie za wiele więc zebrano 9 zł i 25 groszy.

Prawdopodobnie pierwszy opis meczu piłkarskiego w Hrubieszowie (właśnie wyżej opisanego) ukazał się w gazetce gimnazjalnej pt. „Pąkowie” w dziale sport, który jest wklejony do tej kroniki. Opis meczu wykonał kapitan drużyny Targoński. A więc było to 85 lat temu !!!

Drużyna Orląt prawdopodobnie rozgrywała m.in. mecze z Gimnazjum z Włodzimierza i Wojskowym Klubem Sportowym 2 Pułku Strzelców Konnych, jak i podczas obozów harcerskich, czy i przed tym opisanym meczem nie wiadomo.

W okresie międzywojennym w miarę czasu działalności przy Jednostce Strzeleckiej w Hrubieszowie działającej od 1921 r. zawiązał się klub sportowy „Strzelec” m.in. z piłką nożną (niestety brak danych w datach), który rozgrywał wiele meczów towarzyskich o czym informowała lokalna prasa (szczególnie lata trzydzieste). Niestety przed II Wojną Światową żaden klub sportowy z Hrubieszowa posiadający sekcję piłkarską nie występował w rozgrywkach ligowych. Czyli można za oficjalny występ piłkarski w naszym mieście uznać w/w spotkanie, chyba, że się znajdą lub ktoś posiada inne informacje, to proszę o tym fakcie dać znać, napiszemy.

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Orlęta Hrubieszów (zdjęcie z kroniki harcerskiej ze Staszica).

Hrubieszow LubieHrubie 2009