Nowa formuła rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn w podnoszeniu ciężarów

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów zmienił formułę Drużynowych Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów Mężczyzn, w której najwyższa liga będzie zwana Ekstraklasą, następne I liga – do której po rozgrywkach sezonu 2014 została zakwalifikowana MKS Unia Hrubieszów oraz II liga. Poniżej wywiad w tym temacie z trenerem Unii Antonim Czerniakiem oraz podział na grupy, regulamin, itd…

Reklamy

 

p. Trenerze i zarazem wice prezesie Zarządu Unii Hrubieszów – została zmieniona formuła DMP w pc mężczyzn, to dobrze dla Unii, czy nie bardzo?

– Stara formuła była dla nas korzystniejsza, ale musimy się dostosować do nowej.

 

Zostaliśmy zakwalifikowani do I Ligii, chyba dobrze?

– Tak to wynikało z układu tabeli ligi z 2014 rok.

 

Sekcja ma finanse, aby rywalizować na tym poziomie?

– Zabezpieczyliśmy na ten cel fundusze w budżecie klubu.

 

Damy radę utrzymać się?

– Powinniśmy się utrzymać.

 

A może wzorem sekcji pn, sięgnąć po posiłki z za granicy, czy z kraju?

– Planujemy wypożyczyć zawodnika z KS Agros Zamość.

 

Którzy zawodnicy Unii mają szansę załapać się, aby ją reprezentować na miarę swoich możliwości, a nawet i więcej?

– Proszę:

Rudnicki Mateusz,

Kosakowski Bartłomiej,

Friedrich Patryk,

Kasztelan Damian,

Kasztelan Przemysław,

Włodarski Leszek.

 

Zdradzi pan, są jakieś bonusy za reprezentowanie Unii w tak wysokiej lidze?

– Na każdy rzut do podziału 800 złoty.

 

Ostatnio wiele znakomitych zawodniczek i zawodników sekcji PC Unii Hrubieszów zakończyła kariery sportowe, bo, jak się jest dorosłym po prostu trzeba z czegoś żyć, zakładać rodziny, itp., co nie da się połączyć z codziennym, a nawet często dwudzielnym, wielogodzinnym treningiem, aby utrzymać się w seniorskiej czołówce w Polsce, więc poszli lub wyjechali do pracy. Chyba w taki małym mieście, jest to problem nie do rozwiązania?

– Hrubieszów jest małym i biednym miastem, o sponsorów jest trudno. Trenują tylko uczniowie szkół, mają stypendia w Starostwie Powiatowym. Są to stypendia dla młodzieży uczącej się do 25 roku życia, za klasy sportowe i nie tylko dla sekcji podnoszenia ciężarów. Oprócz tego są nagrody za medale Mistrzostw Polski w powiecie, jak i mieście w/g regulaminów.

 

Dzięki za odpowiedzi i życzę udanej ligowej rywalizacji!

– Dziękuję i pozdrawiam.Ze strony PZPC:

 

NOWA FORMUŁA ROZGRYWEK O DRUŻYNOWE MISTRZOSTWO POLSKI MĘŻCZYZN

Od tego roku Drużynowe Mistrzostwa Polski rozgrywane będą w innej formule. Po analizie uwag oraz sugestii  trenerów, sędziów, klubów i Członków Zarządu PZPC, ostateczny regulamin i struktura rozgrywek zostały zatwierdzone.

8 najlepszych zespołów I ligi w sezonie 2014 utworzyło ekstraklasę – podzieloną terytorialnie na dwie grupy 4-zespołowe.

Kolejnych 12 zespołów utworzyło I ligę – 3 grupy 4-zespołowe podzielone terytorialnie.

Pozostałe zespoły utworzyły II ligę.

W każdej grupie zespoły rozegrają mecze systemem każdy z każdym EWG. ustalonego klucza, na podstawie kolejności miejsc zajętych w sezonie 2014. Tak, więc zespoły już dzisiaj znają szczegółowy terminarz spotkań, jaki czeka ich wyjazd i kiedy będą gospodarzem meczu.

Po rundzie zasadniczej najlepsze zespoły w swoich grupach spotykają się finale i walczą o tytuł Drużynowego Mistrza Polski (w Ekstraklasie!) lub o awans do wyższej klasy rozgrywkowej, a najsłabsze drużyny rywalizują o utrzymanie.

W drużynie może startować max. 6 zawodników, a na wynik końcowy zespołu liczy się suma punktów uzyskanych przez 5 najlepszych zawodników. Utrzymane zostały dodatki punktowe w zależności od wieku (juniorzy U20 – 20 pkt.; juniorzy U17 – 30 pkt.).

W każdej drużynie może startować jeden zawodnik krajowy wypożyczony z innego klubu i zawodnik zagraniczny (opłata za wystawienie zgody na wypożyczenie zawodnika zagranicznego do startu w DMP – 2200 zł) – w obu przypadkach termin zgłoszeń zawodników mija 31 marca.

Utrzymana została opłata startowa od każdego zawodnika i trenera w wysokości: 70 zł (ekstraklasa), 60 zł (I liga) i 50 zł (II liga) oraz wpisowe za przystąpienie do rozgrywek: ekstraklasa – 200 zł i pozostałe ligi – 100 zł.

REGULAMIN DMP

STRUKTURA DMP

 

 

I LIGA

GR. C

 

1 MKS Narew Pułtusk

2 MLKS Lechia Sędziszów Młp.

3 MKS Unia Hrubieszów

4 ŁKS Orlęta Łuków

 

I runda – 9.05.

II runda – 23.05.

III runda – 20.06.

Finały, itd. – 26.09.

 


Wywiad i opracowanie – mak