Nowy termin VII Powiatowego Spływu kajakowego Huczwą i Bugiem

W związku z małym zainteresowaniem proponujemy nowy termin spływu. Spływ odbędzie się w dniach 23 – 24 sierpnia 2014 r.

Reklamy

 

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży
Zespołu Szkół Nr 3 W Hrubieszowie „Dla Szkoły”
22 – 500 Hrubieszów ul. Żeromskiego 11,
tel., fax. 0 84 696 2524, tel. kom 511 271 552, e-mail: dlaszkolyhrub@o2.pl

Zapraszamy do uczestnictwa w VII Powiatowym Spływie kajakowym Bugiem i Huczwą. W tym roku płyniemy pod hasłem „Gródek – Wały Jagielońskie”.

Trasa spływu: od Hrubieszowa do Husynnego i od Husynnego do Horodła.

Termin spływu: 23 – 24 sierpnia 2014 r.

Termin zgłoszeń: do 21 sierpnia 2014 r. na e-mail dlaszkolyhrub@o2.pl

Warunki uczestnictwa:
wpłata wpisowego w wysokości 80 – 120 zł (uzależniona od ilości chętnych, i warunków noclegu) (do p. K. Brudnowskiego) do 18 sierpnia 2014 r.

Zapewniamy:
– przewozy uczestników w ramach spływu, 3 posiłki (obiadokolacja, śniadanie, obiad lub grill), kajaki z osprzętem, prowadzenie spływu pod pełną opieką, koszulka t-shirt z logiem powiatu i spływu, nocleg (ustalamy sposób nocowania: szkoła, w Gospodarstwo Agroturystyczne lub namioty).
Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych trasa spływu jest po rekonesansie.
Projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe.

 

REGULAMIN I WARUNKI UCZESTNICTWA:

Spływ jest imprezą otwartą, mogą w nim uczestniczyć wszyscy chętni, którzy zgłosili swój udział do organizatora oraz dopełnili formalności. Spływ jest imprezą o średnim stopniu trudności (wg. skali PZKaj: trudności – ZW B, uciążliwości – U 2 momentami U 3).

Aktualnie mimo opadów niski poziom wody – mamy na trasie (Huczwa) połamane drzewa, konary ścięte przez bobry a także zwężenia i konary i kamienie przeszkody pod lustrem wody, małe progi wodne, oraz tamy naturalne. Przeszkody te będą częściowo pod wodą. Niekiedy głównie na Huczwie przeszkody te wymagają manewrowania pomiędzy zwisającymi konarami. Przenoszenie kajaków z (bez wychodzenia z wody lub wychodzeniem z wody).

Od uczestników wymagany jest dobry stan zdrowia umożliwiający uprawianie turystyki kajakowej (w przypadku młodzieży zezwolenie rodziców z zaznaczeniem, iż jest im wiadome, w jakim rodzaju imprezy uczestniczy ich dziecko). Każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, legitymację szkolną) oraz ewentualnie kartę pływacką.

Osoby nie umiejące pływać mogą płynąć tylko w osadzie z osobą posiadającą te umiejętności.

Uczestnik obowiązkowo powinien posiadać odpowiednie do pogody ubranie (przeciwdeszczowe), a także okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV (co najmniej „16”).

Turyści mogą (nie muszą gdyż na spływie będzie apteczka) posiadać własne apteczki medyczne wyposażone w proste środki opatrunkowe i środki przeciwbólowe, powinni zaś zabrać leki osobiste, jeśli takich potrzebują.

W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma:
– podstawowe ubezpieczenie;
– sprzęt: kajak (na dwie osoby), wiosło, kapok;
– posiłki: (pierwszy dzień – obiadokolację, oraz śniadanie i obiad lub grill w drugim dniu spływu);
– bezpłatny nocleg w Gospodarstwie Agroturystycznym, szkole lub w namiocie;
– gadżety reklamowe (koszulka z logiem powiatu);
– wzajemną pomoc na trasie spływu, opiekę ratownika;
– transport do Hrubieszowa po zakończeniu spływu.

Dokonanie wpłaty składki i dostarczenie oświadczenia uczestnika lub zezwolenia rodziców jest zarazem traktowane, jako akceptacja postanowień regulaminu spływu. Uczestnicy zobowiązani są do zasad bezpiecznego zachowania się na wodzie oraz ogólnych zasad kulturalnego zachowania się.

Na Bugu obowiązuje zakaz przekraczania środka koryta (pływanie prawą stroną koryta) gdyż jest to rzeka graniczna.

Istnieje możliwość dołączenia się do spływu z własnym sprzętem należy jednak dokonać wpłaty wpisowego, transport sprzętu własnego uczestników za dodatkową odpłatnością.

Uczestnicy są zobowiązani do dbania za powierzony im sprzęt tzn. nie pozostawianie bez opieki kajaka i osprzętu, przenoszenie sprzętu na wskazane miejsca (przed noclegiem). Za zgubienie lub zniszczenie sprzętu finansowo odpowiada osoba, której został on powierzony. (wiosła lubią sobie odpłynąć samowolnie, podobnie jak kapoki).

 

WPISOWE:

80 – 120 zł/osobę ( w zależności od ilości chętnych) (transport na miejsce spływu, ubezpieczenie, sprzęt pływający organizatora, obiadokolacja, obiad)

40 – 80 zł/osobę ( opłata uzależniona od oczekiwań z naszej strony: podłączenie się do spływu własny sprzęt, pozostałe świadczenia z wyżywieniem, nocleg udział w imprezach w ramach spływu – obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie i PESEL ( rzeka graniczna))

Wpłatę wpisowego należy dokonać w terminie do 21 sierpnia 2014 roku w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie w budynku Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Żeromskiego 11, do Krzysztofa Brudnowskiego (pokój nauczycieli wychowania fizycznego, lub w Sekretariacie) (dowód wpłaty należy zachować i okazać przed rozpoczęciem spływu. W razie rezygnacji z uczestnictwa bez zapewnienia zastępstwa, wpisowe nie będzie zwracane.

 

Zasady bezpieczeństwa:

Bezwzględne podporządkowanie się i zastosowanie do uwag prowadzących spływ. Stały kontakt wzrokowy z co najmniej jednym kajakiem nas poprzedzającym. Zakaz przekraczania środka koryta rzeki na Bugu. Samowolne wychodzenie z kajaka (np. na załatwienie potrzeby fizjologicznej) – wychodzenie powinno być w odpowiednim miejscu i z asekuracją innej osady kajakowej. Przez cały czas przebywania w wodzie uczestnik powinien posiadać założony na sobie kapok i zapięty (bez względu na pogodę) a nie podłożony pod siedzenie lub plecy. Kapok służy do podtrzymania na powierzchni wody, ale nie jest to koło ratunkowe zdjęty nie wypiera człowieka tylko się zanurza pod wpływem nacisku rękami. Wsiadanie i wysiadanie z kajaka jest czynnością, która należy wykonywać bardzo ostrożnie w żadnym wypadku nie należy stawać w kajaku, lecz wchodzimy w głębokim przysiadzie stając nogą na środku kajaka.
Najczęstszą przyczyna wywrotek – a co za tym idzie niebezpieczeństw – są:
– wstawanie w kajaku;
– podpływanie do konarów, szuwarów, gałęzi, czy brzegu i odpychanie się od nich rękami lub wiosłem, co powoduje przechył kajakarza i kajaka;
– napłyniecie bokiem kajaku na konar, kamień czy inną wystającą lub będącą bezpośrednio pod lustrem wody przeszkodę, co może spowodować wywrotkę,
– wygłupy w kajaku, huśtanie się, napływanie na drugi kajak itp.
Należy stosować filtry przeciwsłoneczne, posiadać kapelusz lub czapkę na głowie. Wszelkie niedogodności i dolegliwości bezwzględnie zgłaszać przewodnikom spływu.
CO BIERZEMY NA SPŁYW:
Dowód Osobisty – rzeka graniczna, lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Do kajaka zapakowane tak aby nie zamokło (pamiętajmy, że to wszystko możemy stracić w wodzie):
Filtr UV co najmniej 16 UV – ma być bardzo słonecznie, więc filtr im większy tym lepszy. Czapka lub kapelusz od słońca. Środki przeciw komarom. Co najmniej1,5l wody najlepiej niegazowanej na osobę. Coś od deszczu np. płaszcz foliowy, sztormiak, ortalion a nawet duży worek na śmieci. Jeśli pogoda będzie niepewna potrzebna będzie też koszula flanelowa ewentualnie dres oraz ortalion na nogi lub dres słabo wchłaniający wodę. Leki osobiste. Drobne pieniądze. Buty – tenisówki, buty kajakarskie, klapki lub sandały (zapinane i nienamakające) – założone na nogi. Ponadto zabieramy ze sobą rzeczy, które będą nam potrzebne po wyjściu z wody w miejscu noclegowym – torba lub plecak (pojedzie samochodem, ale niech będzie w miarę niewielki) a wtym bagazu przydadzą się: ręcznik, przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta, mydełko itp.), ubranie – jakieś spodnie, koszulka lub koszula ewentualnie kurtka ortalionowa do przebrania po wyjściu z wody. Strój do spania. Ubiór na drugi dzień spływu. Buty.
Obsługa spływu bierze ponadto:
Siekierka, piłka, sekator. Apteczka. Liny do noszenia kajaków. Ubezpieczenie z lista uczestników.

HARMONOGRAM SPŁYWU KAJAKOWEGO
Dzień pierwszy:
godz. 10 00
Zbiórka przy moście na ul. Ciesielczuka – zbiórka instruktaż, rozdanie gadżetów ( koszulki)
godz. 10 30
Huczwa 9 km do ujścia rzeki (→ – symbol ten oznacza „do ujścia rzeki”) – Hrubieszów „Śluza” – wodowanie i wypływamy na spływ;
godz. 13 30 – 14 30
Huczwa 1 km → Gródek – odpoczynek i zwiedzanie Zamczyska;
godz. 15 00
wypływamy na Bug 352,4 km → przy słupie granicznym nr 875 następnie mijamy słupy nr 877 (350,5 km →), nr 878 (349,2 km →), nr 879 (347,9 km →),
godz. 16 00
widok młyna w Husynnem (347,4 km →) a następnie starorzecze , ujście rzeki Huski. Wpływamy w starorzecze, aby zakończyć pierwszy dzień spływu. Wyciągamy kajaki, czyścimy, je ładujemy na przyczepę i przechodzimy spacerkiem na miejsce noclegowe (szkoła) lub przejeżdżamy na gospodarstwo agroturystyczne.
Około godziny 17 00 – 17 30 zasiadamy do obiadokolacji. Zabawy integracyjne i nocleg
Dzień drugi:
godz. 7 30
pobudka, toaleta poranna
około godz. 8 00 – 8 30 śniadanie
godz. 9 30
przechodzimy na miejsce wypłynięcia i kontynuujemy spływ
godz. 10 00
mijamy kolejno słupy nr 880 i nr 881 (346,2 km →), następnie wieżę telefonii komórkowej (344,2 km →),
godz. 11 00 – 11 30
dostrzegamy pierwsze zabudowania Łukaszówki (343,5 km →), gdzie możemy zrobić pierwszy postój.
godz. 11 40
sprawne oko dostrzeże komin cukrowni w Strzyżowie (343,0 km →), mijamy słup nr 855 (342,2 km →), budynki cukrowni z kominem (340,5 km →) i płyniemy po lewej mając Strzyżów – ujęcie wody cukrowni, wodowskaz i schodki (339,9 km →)
godz. 12 40
(338,2 km →) słup nr 889 przed którym też można zrobić postój bo przed nami następne 17 km bez odpoczynku , następnie słupy nr 891 (336,3 km →), 892 (333,9 km →), nr 894 (331,8 km →), ładny i wysoki prawy brzeg (331,2 km →), słup nr 895 (330,9 km →), nr 897 (329,4 km →), nr 898 (328,4 km →),
godz. 14 00
na trasie pojawia się słup nr 899 i widok mostu drogowego (327,7 km →), na 326 km do ujścia Bugu mijamy most drogowy przejścia granicznego Zosin – Uściług
godz. 14 30
słup nr 902 (326,5 km →), Zosin – Komora (najdalej wysunięty na wschód punkt graniczny Polski (324,9 km →) i ujście prawobrzeżne Ługi (mało widoczne), słup nr 905 (323,9 km →), lewy brzeg z gniazdami brzegówki (322,9 km →)
godz. 15 30
Łuszków wita malowniczymi widokami za słupem nr 907 (321,5 km →) a tu trzeba odpalić grilla i upiec to co złowimy , słup nr 322 (321,2 km →), linia telefoniczna wisząca na Bugiem scala oba brzegi rzeki (319,2 km →), na 318 kilometrze do ujścia rzeki dostrzegamy zabudowania Horodła,
godz. 16 00
słupy nr 912 (318,0 km →), nr 913 (317,1 km →) a następnie wyspa która znajduje się 315, 9 km przed miejscem odwiecznej bitwy pomiędzy Narwią i Bugiem, po lewej dostrzegamy zabudowania Horodła pół kilometra dalej za wyspą i słupem nr 915 znajdujemy cel naszej podróży.
Około godz. 17 00 pakujemy kajaki i wracamy busem do Hrubieszowa

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie imprezy związanych z nieprzewidywalnymi okolicznościami, warunkami pogodowymi itp. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość podniesienia kwoty wpisowego w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników. W przypadku rażącego naruszenia zasad regulaminu, zachowania się na etapach spływu lub miejscach zakwaterowania kierownictwo spływu zastrzega sobie prawo usunięcia ze spływu – turysty kajakarza, bez zwrotu kosztów wpisowego. Wszelkie regulacje finansowe za spowodowane przez uczestnika spływu szkody materialne ponosi powodujący je uczestnik bądź opiekun sprawcy niepełnoletniego uczestnika. Spływ odbędzie się bez względu na panujące warunki atmosferyczne – wyjątek stanowią warunki powodziowe lub zagrożenie burzowe. Ostateczna interpretacja postanowień regulaminu pozostaje w kompetencjach organizatora spływu.
APTECZKA NA SPŁYW KAJAKOWY (zabiera organizator spływu do kajaka)
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać podstawowe materiałów opatrunkowe i niezbędne leki do przeprowadzenia akcji ratunkowej w zdarzeniach, które nagle w czasie wędrówki wystąpiły.
Skład jakościowy i ilościowy apteczki uzależniony jest od planowanego czasu spływu oraz ilości uczestników.
Apteczkę należy umieścić w nieprzemakalnym pojemniku i właściwie zabezpieczyć przed rozbiciem, wilgocią lub innymi uszkodzeniami.
Pamiętaj!
1. Apteczka jest niezbędnym elementem wyposażenia podczas każdego spływu
2. Wszystkie środki w apteczce muszą być z aktualną datą przydatności
3. Apteczka powinna zawierać tylko przybory, środki opatrunkowe i farmaceutyczne o znanym nam przeznaczeniu i efektach działania
4. Środki zużyte należy systematycznie uzupełniać
Wyjeżdżając na krótko (1 – 3 dni) z grupą 30 osobową powinniśmy zabrać:
1. Materiały opatrunkowe
gaza wyjałowiona – do osłony otarć, skaleczeń – co najmniej 3-4 opakowania różnej wielkości bandaż z gazy – 3 sztuki różnej szerokości bandaż elastyczny – do wzmacniania stawów przy skręceniu i robienia opatrunków unieruchamiających 3 sztuki (pamiętaj o zapinkach)chusta trójkątna – do wykonania temblaka plastry z gazą – po 1 opakowaniu różnych rozmiarów plaster bez gazy – 2 rolki lignina – do opatrunków uciskowych przy obfitych krwawieniach
2. środki odkażające – do przemywania ran
mydło, woda utleniona, Jodyna, Rivanol, spirytus – (wybierz jeden z preparatów)
3. Środki przeciwbólowe
Pyralginum – 1 listekApap, Gardan P – (po jednym listku)
4. leki przeciwgorączkowe
Polopiryna C – 1 listek
Jeżeli wypoczynek będzie trwał dłużej ilość wyżej wymienionych środków odpowiednio zwiększamy.
Pomocne w leczeniu skaleczeń, otarć i oparzeń są leki odkażające, osłaniające i regenerujące zmiany skórne: Panthenol w sprayu – na oparzenia i otarcia, Neomycinum maść antybiotykowa lub spray, którą stosujemy pod opatrunek na trudno gojące się rany Acutol, Decubitol.
Na wszelkie niewielkie reakcje alergiczne np.: przy ukąszeniach łagodnym i skutecznym lekiem są różne preparaty wapniowe. Jeżeli planujemy wycieczki autokarowe lub dłuższe przejazdy przydatnym się może okazać Aviomarin stosowany przy chorobie lokomocyjnej.
Wśród podręcznych przyborów, które umożliwiają nam sprawne udzielenie pomocy i które powinny znaleźć się w apteczce, należy wymienić:
jednorazowe rękawiczki – 4 pary scyzoryk nożyczki agrafki – 5 szt. igły jednorazowe (do wyjmowania drzazg) koc termoizolacyjny (aluminiowy)