Odpowiedzi konkursu „Co wiesz ze sportu na Ziemi Hrubieszowskiej?”

W dniu 18.05.2012r. odbył się konkurs „Co wiem ze sportu na Ziemi Hrubieszowskiej z lat 1922 – 2012?”. Zachęciliśmy czytelników LubieHrubie do rozwiązania konkursowego testu, a następnie sprawdzenia swoich odpowiedzi, które publikujemy DZISIAJ! No i jak tam?

Reklamy

Konkurs – „Co wiem ze sportu na Ziemi Hrubieszowskiej z lat 1922 – 2012?”

Odpowiedzi prawidłowe – tłustym drukiem.

 

1. W którym roku hrubieszowskie TG „Sokół” otrzymało Sztandar?

a) 1922

b) 1925

c) 1928

 

2. W jakiej dyscyplinie sportowej odnosili największe sukcesy sportowcy 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie?

a) strzelectwo

b) walka na bagnety

c) jeździectwo

 

3. Przy jakiej obecnie ulicy znajduje się były „Dom Strzelca”?

a) Ciesielczuka

b) Kilińskiego

c) 3 Maja

 

4. Jak nazywał się przedwojenny żydowski klub sportowy w Hrubieszowie?

a) Makabi

b) Hapoel

c) Hasmonea

 

5. W którym roku został założony AKS Hrubieszów?

a) 1945

b) 1946

c) 1947

 

6. Absolwentem, której szkoły był dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich w biegu na 400 m i w sztafecie 4 x 400 m Stanisław Swatowski?

a) Staszica

b) Mechanicznej

c) Rolniczej

 

7. Jaki medal zdobyli siatkarze Ogniwa Hrubieszów, podczas Mistrzostw Polski kół Ogniwa w 1951 r. w Bytomiu?

a) złoty

b) pozłacany

c) brązowy

 

8. W jakiej dyscyplinie sportowej największe sukcesy odnosił Hrubieszowianin Ryszard Cyganowski?

a) motocrossy

b) rajdy samochodowe

c) kolarstwo

 

9. Największe sukcesy w boksie odniósł zawodnik Grom Hrubieszów, ale w barwach Legia Warszawa?

a) Jerzy Samsonowicz

b) Roman Czapko

c) Wacław Szczepański

 

10. Jaki pseudonim posiadał Jan Lebiedowicz piłkarz Unii Hrubieszów

a) Murzynek

b) Czarny

c) Bambo

 

11. Który z niżej wymienionych zawodników nie grał w najwyższej polskiej lidze w piłce nożnej?

a) Janusz Rybak

b) Dawid Nowak

c) Tomasz Kiełbowicz

d) Szymon Nowak

 

12. Kogo uważa się za prekursora piłki ręcznej w Hrubieszowie?

a) Ryszard Szachno

b) Witold Nieradko

c) Lucjan Szeląg

 

13. W jakim mieście wystąpił Rafał Fedaczyński na Igrzyskach Olimpijskich?

a) Seul

b) Pekin

c) Tokio

 

14. Andrzej Kulczyński jest trenerem w Unii Hrubieszów od:

a) piłki nożnej

b) podnoszenia ciężarów

c) lekkiej atletyki

 

15. Człowiekiem, który wskrzesił podnoszenie ciężarów w Hrubieszowie w latach 80. XX wieku był?

a) Henryk Lebiedowicz

b) Zenon Majewski

c) Antoni Czerniak

 

16. Które miejsce zajęła Ewa Mizdal podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku w podnoszeniu ciężarów?

a) 3.

b) 4.

c) 5.

 

17. W jakiego rodzaju kolarstwie specjalizował się Jan Buczak?

a) kolarstwo szosowe

b) kolarstwo torowe

c) w wyścigach tandemów

 

18. Założycielem i trenerem sekcji pływackiej w Hrubieszowie był?

a) Antoni Nieradko

b) Bogdan Troszczyński

c) Michał Starykiewicz

 

19. Jaką odznaką został uhonorowany za wybitne osiągnięcia w modelarstwie sportowym Wiesław Korczak?

a) złota odznaka z trzema diamentami

b) srebrna odznaka z pięcioma brylantami

c) brązową odznaką  z dwoma szafirami

 

20. Ile medali zdobyli unihokeiści LUKS „Grześ” Hrubieszów w Mistrzostwach Polski Juniorów?

a) 2

b) 4

c) 6

 

21. Kto jest obecnie trenerem drużyny siatkarskiej Kresy Dołhobyczów?

a) Zbigniew Krawczuk

b) Krzysztof Brudnowski

c) Waldemar Kasperkiewicz

 

22. Jaką nazwę nosiła drużyna piłkarska z Horodła ?

a) Jastrzębie

b) Orlęta

c) Sokół

 

23. W której najwyższej lidze piłkarskiej grał Huragan Stefankowice?

a) klasa A

b) klasa B

c). klasa okręgowa

 

24. Czy Huragan Hrubieszów jeszcze rywalizuje w piłkarskiej lidze?

a) nie wiem

b) tak

c) nie

 

25. Emilia Szczawińska – Osińska z Masłomęcza największe sukcesy w latach pięćdziesiątych XX wieku odniosła w:

a) lekkiej atletyce

b) unihokeju

c) siatkówka

 

26. Andrzej Pawlos był działaczem sportowym w klubie:

a) Wenard Obrowiec

b) Junior Cichobórz

c) Zorza Mieniany

 

27. Najsłynniejszy weteran – sportowiec w lekkiej atletyce z Mircza, to:

a) Marek Wąsiel

b) Józef Wąsiel

c) Adam Smyk

 

28. Istnieje podwójna nazwa klubu sportowego Płomień/Spartan Nieledew, ponieważ nastąpiło połączenie klubów z:

a) Nieledew – Zadębce

b) Nieledew – Trzeszczyny

c) Nieledew – Mołodiatycze

 

29. W Hrubieszowskim Klubie Karate trenerem jest?

a) Małgorzata Muzyczuk

b) Marek Wołos

c) Krzysztof Dąbrowski

 

30. Kto był współzałożycielem i trenerem Huczwy Podhorce w tenise stołowym?

a) Janusz Drozd

b) Franciszek Skierski

c) Ryszard Dziewiczkiewicz

 

31. Najdłużej działaczem sportowym w Krysztale Werbkowice jest:

a) Paweł Zalewski

b) Piotr Strycharz

c) Wiesław Juszczuk

 

32. Anna Śliwińska i Eryk Pietrusiński w Krysztale Werbkowice uprawiali ze sportów siłowych:

a) podnoszenie ciężarów

b) trójbój siłowy

c) siłowanie na rękę

 

33) Leon Wodziński uczył wychowania fizycznego w:

a) ZSR Dołhobyczów

b) ZS Horodło

c) ZSR Turkowice

 

34. Kto był trenerem Unii Hrubieszów zespołu piłkarskiego, który awansował najwyżej w historii tego klubu w Pucharze Polski?

a) Mirosław Nowak

b) Marian Cisło

c) Antoni Weremko

 

35. Najstarszym biegiem ulicznym rozgrywanym na terenie powiatu hrubieszowskiego jest:

a) Bieg Herbowy w Hrubieszowie

b) Bieg Cukrownika w Werbkowicach

c) Bieg Pamięci Unii Horodelskiej (Horodło, Hrubieszów)

d) Bieg Szlakiem Gotów ( Masłomęcz-Hrubieszów)

 

Laureatami konkursu, „Co wiem ze sportu na Ziemi Hrubieszowskiej z lat 1922 –2012” zostali:

 

1. Marek Bartkowiak Hrubieszów – 29 trafnych odpowiedzi z 35

2. Mariusz Kulczyński Dołhobyczów – 25

3. Piotr Różniatowski G. nr 1 Hrubieszów – 20

4. Karol Pogwizd G. nr 1 Hrubieszów – 19

5/6. Jarosław Kapkin ZS nr 4 w Hrubieszów – 18

5/6. Wiktoria Kinga Ciesielczuk G. nr 3 Hrubieszów – 18

Uczestniczyło 17 osób.


Uwaga!!!

Pierwsza szóstka konkursu zgodnie z regulaminem zostanie nagrodzona podczas uroczystej Sesji Samorządów Lokalnych we wtorek, w dniu 5.06.2012 r. na scenie Sali widowiskowej w Hrubieszowskim Domu Kultury od godz. 10.00.

 

Zapraszamy!

 

Opracował – mak

Na zdjęciu – Logo Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”.