28 maja 2024

Olejarska Dycha 2024 [ZDJĘCIA]

Przepiękne słońce, pół tysiąca roześmianych twarzy, radosna atmosfera, kolorowe pola kwitnącego rzepaku, sportowe emocje i doznania kulinarne… Taka była III Olejarska Dycha, impreza biegowa zorganizowana tradycyjnie już w Nieliszu koło Zamościa przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, w ramach której odbyły się także III Mistrzostwa Polski Olejarzy. Wydarzenie przeprowadziła Fundacja Run Vegan.

W zawodach, które w premierowej odsłonie były kameralnym spotkaniem sportowo – edukacyjnym na niecałe 200 osób, tym razem wystartowało ponad 400 zawodniczek i zawodników, rywalizujących – jak na nazwę przystało – na trasie 10-kilometrowej, ale także, po raz pierwszy, na dystansie o połowę krótszym. 

Start obu biegów – jak zwykle naprzeciwko Hotel & Resort Marina w Nieliszu. Meta – też tradycyjnie – na należącej do obiektu plaży Marina nad Zalewem Nielisz. Trasa dość wymagająca, bardzo urozmaicona, przez pola kwitnącego na żółto rzepaku z hasającymi zającami, szutrowe ścieżki i leśne dukty. I idealny na szybki, efektowny finisz zbieg do mety na plaży.

Jako pierwszy pojawił się na niej triumfator Olejarskiej Dychy 10 km. Andrzej Starżyński pokonał dystans biegu głównego w równe 34 minuty. O rosnącym z roku na rok poziomie imprezy świadczy fakt, że zwycięzca premierowych zawodów w 2022 roku Artur Jendrych finiszował dopiero szósty. Najszybsza pani Dominika Łukasiewicz zdetronizowała z kolei dwukrotną triumfatorkę Olejarskiej Dychy Aleksandrę Jakubczak.

Na Olejarską Dychę zjechała też z podwarszawskiej Nowej Iwicznej starsza siostra Aleksandry. Trzykrotna olimpijka w biegach średnich Anna Jakubczak pochodzi z Zamościa i wciąż jest sentymentalnie związana z Roztoczem. W Nieliszu pobiegła świetnie, zajęła czwarte miejsce, finiszując niespełna 3 minuty po młodszej o prawie dekadę siostrze.

Czytaj: Hrubieszów: Młodzi strzelcy w półfinale [ZDJĘCIA]

III Olejarska Dycha to jednak nie tylko sportowa rywalizacja. To także edukacja i prezentacja walorów smakowych i zdrowotnych polskiego oleju rzepakowego. W miasteczku biegowym na plaży zbiornika Nielisz można było zobaczyć pokaz tłoczenia złotego oleju z czarnych nasion rzepaku i spróbować tak świeżo wyciśniętego oleju, jak również kilku wykwintnych wariacji smakowych oleju ze świeżym pieczywem.

Na scenie odbył się pokaz kulinarny, podczas którego Piotr Kaźmierczak, szef kuchni, zdradził tajniki przygotowania pysznych i zdrowych potraw z olejem rzepakowym w swoim składzie. Błyskawicznie znikały ze stołów smakołyki przywiezione przez panie z trzech okolicznych kół gospodyń wiejskich: Jagodzianki z Nielisza, Niezapominajki ze Złojca i KGW w Deszkowicach-Kolonii. 

Ze sceny umilały czas piosenki w wykonaniu Wokalistek GOK Nielisz śpiewających pod kierunkiem Renaty Banach. Dziewczęta już po raz trzeci wystąpiły podczas Olejarskiej Dychy i po raz trzeci wzbudziły aplauz biegaczy i kibiców.  

Mieszkańcy i lokalne instytucje czynnie włączyły się w organizację III Olejarskiej Dychy. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Króla w Nieliszu pracowali jako wolontariusze, policjanci i strażacy z OSP Nielisz perfekcyjnie zabezpieczyli trasę i dbali o bezpieczeństwo biegaczy. Pomocy udzieliły władze gminy, której przedstawiciele byli stale obecni na imprezie i uczestniczyli w dekoracji najlepszych biegaczy.

Pomysłodawca imprezy, dyrektor generalny PSPO Adam Stępień zaprosił za rok na czwarte wydanie Olejarskiej Dychy zapowiadając jej kolejne rozszerzenie. Pomysły są, na realizację jest jeszcze cały rok. 

Zobacz: Za nami kolarskie Grand Prix Hrubieszowa [ZDJĘCIA]

III OLEJARSKA DYCHA – WYNIKI

Bieg na 10 km

Mężczyźni

 1. Andrzej Starżyński 33:00
 2. Artur Rytlewski 34:49
 3. Sebastian Adamczuk 34:52

Kobiety

 1. Dominika Łukasiewicz 38:15
 2. Aleksandra Jakubczak 38:55
 3. Izabela Malinowska 40:46

Mistrzostwa Polski Olejarzy 10 km

 1. Piotr Biżek 38:00
 2. Damian Antończak 39:40
 3. Marek Antończak 40:35

Bieg na 5 km

Mężczyźni

 1. Arkadiusz Graj 17:39
 2. Krystian Styrnik 17:58
 3. Andrzej Łoiński 18:00

Kobiety

 1. Karolina Korzeniowska 21:56
 2. Anna Śliwa 22:36
 3. Jagoda Szercer 24:09

Pełne wyniki https://time-sport.pl/results/wyniki-12-05-2024-olejarska-dycha-2024/

Zobacz też:

Jan Śmietanka poprawia rekord województwa! [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →info i fot. Organizator