Piąty w świecie

Związany rodzinnie z naszym powiatem redaktor Janusz Kawałko po porażce w ćwierćfinale z przyszłym mistrzem świata wywalczył piąte miejsce w Portoroż na Słowenii podczas Mistrzostw Świata Dziennikarzy w tenisie ziemnym.

Reklamy

Red. Janusz Kawałko, obecnie dyrektor zamojskiego oddziału „Kuriera Lubelskiego” i prezes klubu tenisowego „Return” w Zamościu w imponującym stylu pokonał 2:0 (6:1 i 6:1) Rosjanina Saszę Erastowa oraz 2:0 (6:0 i 6:1) Włocha Claudio Giuę. Przegrał po zaciętym pojedynku 0:2 (4:6 i 5:7) ze Słoweńcem Milanem Skoncem, który w końcu powtórzył sukces sprzed roku.

Red. Janusz Kawałko pochodzi z Modryńca – gmina Mircze, lecz rodzina przeniosła się do Zamościa. Tam reprezentował w biegach miejscowy „Agros” Zamość. Podczas studiów na AWF w Białej Podlaskiej uczestniczył w niecodziennej sztafecie, że 10 zawodników na zmianę pokonało 1000 kilometrów w 31 godzin 27 min. Tam też już pisał o sporcie do „Słowa Podlasia”. W 1980 r. dla uczczenia 400 – lecia Zamościa wsławił się tym, że przebiegł samotnie dookoła Polski (1840 km w 28 dni), o czym podawała szeroko prasa i media. Po ukończeniu studiów, w Agrosie Zamość pracował jako trener, ale otrzymał propozycję pisania o sporcie w poczytnym na naszym terenie „Tygodniku Zamojskim”. Osobiście uważam, że robił to znakomicie i nie był ograniczony do „wybranego” sportu.

Wsławił się m. in. tym, że w 1984 r. zainicjował w tym tygodniku plebiscyt na najlepszych sportowców i szkoleniowców woj. zamojskiego, który cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców i kibiców, i jest kontynuowany do dzisiaj. Wymyślił i wprowadził do realizacji niecodzienny masowy bieg, znany w Europie, „Wieloetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny”. Te zawody nie tylko mają za cel rywalizację sportową, ale przypominają o gehennie wielu dzieci w czasie II wojny światowej.

Od wielu lat jego pasją jest tenis ziemny, doprowadził w Zamościu do wybudowania w tej dyscyplinie imponujących obiektów, stworzył silną sekcję, która odnosi sukcesy sportowe, organizacyjne i rekreacyjne. Jest również wielkim sympatykiem i działaczem w karate.

Za wysokiej klasy pracę publicystyczną został m. in. wyróżniony tytułem „Ambasador Kultury Zamościa”.

My możemy się cieszyć, że ziemia hrubieszowska wydała kolejnego, tak cennego człowieka. Panie Januszu, gratulujemy tegorocznego sukcesu i za rok życzymy udanego startu w podobnych zawodach.

wybrał i opracował – mak

Na zdjęciu – red. Janusz Kawałko.