Piłkarskie ligi: Plany i obawy…

Premier i Minister Sportu oraz Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjęli decyzję o wznowieniu Fortuna I Ligi oraz II ligi w terminie między 30 maja a 6 czerwca 2020 roku.

Reklamy

 

Natomiast…

– III liga mogłaby ruszyć najwcześniej tydzień po I i II lidze, czyli w połowie czerwca, jeżeli wszyscy prezesi byliby jednomyślni. Szanse na wznowienie IV Ligi i klas niższych  są bardzo małe, ale to będzie zależne od decyzji prezesów lokalnych związków oraz władz centralnych – mówi przewodniczący Wydziału Gier Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Konrad  Krzyszkowski.

Ogólnie kwestia wznowienia rozgrywek piłkarskich w Polsce jest zależna od rozwoju epidemii koronawirusa.

W III etapie rządowego planu na znoszenie ograniczeń miałaby powstać możliwość organizacji imprez sportowych do 50 osób, ale bez udziału publiczności. Wszelkie decyzje związane z powrotem poznamy najpóźniej 11 maja.

25 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska – Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.

– 4 maja zostaną udostępnione obiekty infrastrukturalne o charakterze otwartym. Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków  – powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.  Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

– zachowanie dystansu społecznego,

– obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),

– ograniczona liczba osób,

– weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),

– brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),

– dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,

– obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,

– korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

 

Ze strony Ministerstwa Sportu wybrał – mak, fot. arch. lubiehrubie