Płomień/Spartan Nieledew w I dekadzie XXI wieku

Poniżej przedstawiam najlepszych piłkarzy I dekady XXI wieku sklasyfikowanych przez zasłużonych dla tego środowiska sportowego osób – Krzysztofa Kopczyńskiego i Wojciecha Łysiaka oraz ważniejsze wydarzenia piłkarskie i siatkarskie z tego okresu.

Reklamy

Dziesięciu najlepszych piłkarzy w I dekadzie XXI wieku Płomienia/Spartan Nieledew wytypowanych przez prezesa i zawodnika Wojciecha Łysiak oraz trenera i działacza Krzysztofa Kopczyńskiego:
Smolbik Dawid
Traczuk Sylwester
Oleszczuk Sławomir
Kowalczuk Andrzej
Szaruga Krystian
Świst Tomasz
Kondratiuk Marcin
Kożuch Paweł
Jeleń Roman
Bobak Karol

Wszystkich doceniam w/w zawodników i innych również, ale dla mnie najlepszym piłkarzem tej drużyny i w ocenianej dekadzie był Wojciech Łysiak! – mak

***

Ważniejsze wydarzenia

I dekada XXI wieku Płomienia/Spartan Nieledew

2001 – Od tego roku w drużynie zaczęły się kłopoty kadrowe. Emigracja zarobkowa za granicę zawodników spowodowała, iż drużynie zabrakło piłkarzy, którzy byliby w stanie walczyć o mistrzostwo w klasie okręgowej. Jeszcze udało się wywalczyć 10. pozycję i dzięki temu zespół utrzymał się w lidze okręgowej.

2002 – Zimową porą 2002 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej w Hrubieszowie, w których Płomień/Spartan zajął 1. miejsce i wywalczył awans na mistrzostwa rejonowe w Bychawie. Tam po pierwszym dniu Płomień/Spartan zajmował ostatnie miejsce, by następnego dnia wygrać pozostałe spotkania i ostatecznie zająć 3. lokatę. Na turnieju w Bychawie grali następujący zawodnicy: bramkarze – Dawid Smolbik i Sylwester Traczuk, w polu: Wiesław Hałucha. Sławomir Wygachiewicz, Sławomir Oleszczuk, Mariusz Bednarz, Krystian Szaruga, Wojciech Łysiak, Marcin Kondratiuk, Marek Złotko.

2002 – 6 miejsce siatkarzy na mistrzostwach województwa lubelskiego w Wisznicach

2003 – Pomimo wzmocnienia zespołu Leszkiem Malowanym z Unii Hrubieszów i zajętego wśród 16 drużyn 11. miejsca po sezonie 2002/2003 Płomień/Spartan spadł do klasy A. Zespół zdobył tyle samo punktów, co Echo Zawada, ale okazał się gorszy w bezpośrednich między nimi pojedynkach (2:2 i 0:3). Punktów byłoby więcej, gdyby nie otrzymane przez drużynę dwa walkowery i to z zespołami także ze strefy spadkowej.

2003 – W czerwcu 2003 r. odbyły się powiatowe eliminacje do IV Igrzysk LZS, które wygrał Płomień/Spartan. Igrzyska Wojewódzkie przeprowadzono w Wisznicach. Trzeszczany wystawiły dwie drużyny, jedną w piłkę siatkową i jedną w piłkę nożną. Piłkarze zajęli wysokie drugie miejsce, przegrywając tylko z drużyną Milejówka, różnicą jednej bramki. Wicemistrzostwo wywalczyli: Grzegorz Sczepaniak, Jarosław Janicki, Robert Terebus, Marek Złotko, Wojciech Łysiak, Marcin Hawro, Marcin Kondratiuk, Krystian Szaruga, Sławomir Oleszczuk. A medale wręczał im były trener piłkarskiej drużyny z Trzeszczan, wówczas zastępca dyrektora do Spraw Kultury Fizycznej przy Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Jan Jakimiec.

2004 – W klasie A w pierwszych pięciu meczach drużynę prowadził trener Krzysztof Kopczyński. Ale szło nie za dobrze, więc trener zrezygnował, jego miejsce zajął Marian Cisło. Pod jego wodzą zespół zanotował znakomitą serię 14 kolejnych zwycięstw, pokonując m.in. AMSPN Hetman Zamość 12:1, Huczwę Tyszowce 6:0, Tarnawatkę i Pogoń 96 Łaszczówkę po 6:1, Spartakus Szarowola 3:0. W ostatniej jesiennej kolejce Płomień/Spartan wyprzedził prowadzącą dotychczas Spartę Łabunie i prowadzenia nie oddał już do końca rozgrywek. Mając przewagę 9 punktów nad Spartakusem Szarowola, wrócił do „okręgówki”. Najskuteczniejszym zawodnikiem Płomienia był wówczas Wojciech Łysiak. Strzelił 24 bramki, on też, obok Romana Jelenia i Leszka Malowanego, należał do najrówniej grających zawodników, ponadto grali: Andrzej Kowalczuk, Marcin Nowak, Michał Rutkowski, Paweł Kożuch, Adam Bogucki, Dariusz Kogut, Norbert Barszczewski, Tomasz Świst, Dawid Łukiewicz, Jarosław Janicki, Krystian Szaruga, Marcin Kondratiuk, Dawid Smolbik, Jerzy Kowalski, Sławomir Oleszczuk, Zbigniew Malinowski, Wiesław Hałucha, Radosław Korkosz, Andrzej Kwaśniewski, Marcin Hawro, Marek Złotko, Karol Bobak.

2005 – W sezonie 2004/2005 pierwszy zespół spisuje się w szesnastozespołowej „okregówce” znakomicie, po 18 zwycięstwach, 6 remisach i 6 porażkach zajmuje w tabeli wysokie 2. miejsce, zaledwie 9 punktów za Unią Hrubieszów (3. Roztocze Szczebrzeszyn). M.in. wygrywa z: Spartą Wożuczyn 5:2, Unią Hrubieszów 1:0 i 1:2, Kryształem Werbkowice 1:2. W Pucharze Polski w III rundzie wygrywa z Kresami Dołhobyczów 2:3, lecz w IV poddaje się walkowerem Nordowi 98 z Wysokiego. Prezesem klubu był wówczas Tadeusz Szopiński, a kierownikiem drużyny Tadeusz Kondratiuk.

2006 – W sezonie 2005/2006 drużynę z Nieledwi nadal prowadził trener Marian Cisło. Niestety, nie mógł liczyć na tych samych zawodników, z którymi przez dwa sezony tak znakomicie kończył rozgrywki, ponieważ Dariusz Korzeniowski, Wojciech Łysiak i Tomasz Świst wyjechali za granicę, Michał Rutkowski przeszedł do Unii Hrubieszów, Paweł Michaluk i Roman Jeleń zakończyli karierę, a Zbigniew Malinowski nie wznowił treningów. W efekcie Płomień/Spartan po słabym sezonie cudem utrzymał się w lidze, zajmując wśród szesnastu zespołów, ostatnie, bezpieczne 12. miejsce (1. Łada Biłgoraj, 2. Spartakus Szarowola). Do sukcesów może zaliczyć to, że na wyjeździe wygrał z Kryształem Werbkowice oraz Spartakusem Szarowola po 0:1 i u siebie z Kryształem 4:1.

2007 – W sezonie 2006/2007 drużynę Płomienia/Spartana trenuje Marcin Nowak (syn Mirosława), z gry w barwach klubu rezygnuje Leszek Malowany, za granicę wyjeżdżają Adam Bogucki i Andrzej Kowalczuk. W połowie rundy jesiennej ze stanowiska rezygnuje trener Nowak. Zawodnicy sami próbują przeprowadzać treningi, niestety, po zakończeniu rundy drużyna zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. W przerwie zimowej ponownie do zespołu przybywa trener Nowak, tym razem Mirosław, ojciec Marcina. Przygotował drużynę do rundy wiosennej bardzo dobrze, w sparingach drużyna spisywała się dostatecznie. Jednak z braków kadrowych, szczególnie na pozycji bramkarza, w połowie rundy rezygnuje i trener Mirosław Nowak. Prowadzenia po raz kolejny podejmuje się „stary – nowy” trener Krzysztof Kopczyński. Rozpoczął od zwycięstwa nad odwiecznym rywalem Unią Hrubieszów 2:1. Zwycięskie bramki zdobywa Tomasz Świst. Ostatecznie Płomień/Spartan utrzymuje się w lidze okręgowej, ponownie na 12. miejscu, wygrywając 9 meczów i 5 remisując.

2007 – Wojciech Łysiak napisał i obronił pracę licencjacką pod kierunkiem dr Leszka Cicirko na AWF w Białej Podlaskiej pt. „Sport na terenie gminy Trzeszczany”

2008 – W sezonie 2007/2008 drużyna zajmuje 14. miejsce i spada do klasy A. Bilans wygranych meczów to osiem i trzy remisy. M. in. wygrane z: Nord 98 Wysokie 1:2, Granicą Lubycza Królewska 2:1, Roztoczem Szczebrzeszyn 2:3, Koroną Łaszczów 3:0.

2008 –m W dniu 14.11. młodzi piłkarze (juniorzy i trampkarze) GLZS Płomień Spartan Nieledew oglądali mecz pierwszej ligi piłkarskiej pomiędzy Górnikiem Łęczna a Koroną Kielce (2:2). Dla większości z nich była to pierwsza wizyta na meczu tak wysokiej klasy rozgrywkowej, a dodatkowego wrażenia dostarczyło to, że mecz był rozgrywany przy sztucznym oświetleniu.

2009 – Po zajęciu w tabeli klasy A 2. miejsca za Granicą Lubycza Królewska, zespół po jednym sezonie wraca do Zamojskiej Klasy Okręgowej. M.in. wygrywa z: Igrosem

Krasnobród 6:5, Legionem Komarów 11:0 i 0:10, Granicą Lubycza Królewska 0:1, Ruchem Machnów Nowy 6:1, Andorią Mircze 2:1, Perłą Telatyn 0:5, Huraganem Hrubieszów 4:1. Bramki w sezonie przeciwnikom strzelili: Wojciech Łysiak – 22, Andrzej Całka -11, Karol Bobak – 7, Tomasz Świst – 7, Paweł Bednarczuk – 6, Daniel Maciejewski – 5, Paweł Kożuch – 3, Michał Rutkowski – 3, Tomasz Kotko – 2, Andrzej Kowalczuk – 1, Adrian Pilarczyk – 1, Przemysław Szopiński – 1, Kamil Kamiński – 1. W pucharze Polski przegrana z Unią Hrubieszów 0:1.

2009 – Trampkarze młodsi w lidze okręgowej zajęli wysoką 2. pozycję z taką samą ilością punktów, co pierwszy AMSPN Hetman Zamość.

2009 – Pierwsza drużyna zajmuje 2 miejsce w rozgrywkach o Puchar Starosty ulegając w finale Kryształowi z Werbkowic.

2009 – 3 miejsce siatkarzy w VII Międzynarodowym Turnieju w Hrubieszowie

2009 – 1 miejsce siatkarzy w Turnieju Pamięci Bolesława Chomy w Mirczu

2009 – W tych ostatnich turniejach siatkarskich grali: Krzysztof Kopczyński, Jakub Kopczyński, Piotr Bednarczuk, Paweł Bednarczuk, Janusz Wojtak, Tomasz Wojtak, Dariusz Kuśmirek (wybrany najlepszym Libero zawodów), Łukasz Oliwiak, Andrzej Całka, Jacek Naja, Henryk Świst, Tadeusz Szopiński, Sylwester Stachowiak, Wiesław Szopiński, Tadeusz Kondratiuk, Zbigniew Kondratiuk.

2009 – Sukcesy drużyny siatkarskiej nie były dziełem przypadku, ponieważ występowali w niej amatorzy związani z takimi klubami, jak: Tomasovia Tomaszów Lubelski – Stanisław Mieczan, Edward Sarzyński, Wiesław Szopiński, Łada Biłgoraj – Krzysztof Kopczyński, Leśnik Biłgoraj – Artur Wojtowicz i Dariusz Poleszak, AZS Kraków – Marek Sobieraj, KS Pruszków – Janusz Wojtak

2009 – W dniu 23.09. młodzi piłkarze (juniorzy i trampkarze) GLZS Płomień Spartan Nieledew oglądali mecz 1/16 finału Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy Hetmanem Zamość a Wisłą Kraków (0:3). Natomiast 30.10.w Rzeszowie młodzi piłkarze wraz z opiekunami oglądali mecz PlusLigi siatkarzy pomiędzy Resovią Rzeszów a Jastrzębskim Węglem (3:0). Przeżycia były ogromne i należy gratulować pomysłodawcom.

2010 – W sezonie 2009/2010 w klasie okręgowej po rundzie jesiennej drużyna zajmuje ostatnie, 16. miejsce w tabeli z dorobkiem 10 punktów, odnotowując skromne wygrane z Cosmosem Józefów i Huczwą Tyszowce po 1:0, Victorią Łukowa/Chmielek 2:1. Po rundzie wiosennej, nie jest lepiej, następuje również seria walkowerów i zespół wraca do klasy A.

2010 – W ostatniej kolejce zamojskiej klasy okręgowej Płomień Spartan Nieledew podjął na własnym boisku drużynę Nordu Wysokie. Obie drużyny zajmowały kolejno 15. i 16. miejsce w tabeli i pogodziły się już ze spadkiem do klasy A. W prestiżowym meczu drużyna Płomienia wygrywa 4:3, występując w składzie: Sylwester Traczuk, Paweł Bednarczuk, Przemysław Szopiński, Jarosław Kaczoruk, Sławomir Oleszczuk, Karol Bobak, Marcin Kondratiuk, Wojciech Łysiak, Andrzej Całka, Damian Koszel (od 60 min. Adrian Pilarczyk), Aleksander Poterucha. Bramki: Poterucha w 40 min., Łysiak w 49 i 56 min., Kondratiuk w 78 min. Trenerem zespołu był Janusz Wójcicki, którego od 01.06. zastąpił Jarosław Janicki.

2010 – Nastąpiła również rezygnacja z funkcji prezesa klubu Zbigniewa Kondratiuka, zastąpił go kapitan drużyny Wojciech Łysiak.

2010 – Płyta piłkarska w Nieledwi, na której rozgrywane są mecze piłkarskie, posiada wymiary 105 x 60, na trybunach może zasiąść 300 osób, a miejsc stojących jest około 500.

2010 – Klub posiada stronę internetową, którą prowadzi Grzegorz Kopczyński, natomiast Damian Szaruga sport na www.mojetrzeszczany.pl.

2010 – Najwyżej ocenianymi przez internautów zawodnikami I zespołu w rundzie, byli: Paweł Kożuch, Wojciech Łysiak, Paweł Bednarczuk.

2010 – W ostatniej rundzie w I zespole bramki strzelili: Wojciech Łysiak – 6, Adrian Brzozowski i Paweł Kożuch po 5, Karol Bobak, Jakub Kopczyński i Mariusz Podgórski po 4, Aleksander Poterucha – 3, Szymon Bogucki i Grzegorz Kopczyński – po 1

2010 – Pod wodzą trenera Jarosław Janickiego I zespół w rundzie jesiennej spisał się tak:
1 Płomień-Spartan Nieledew 28 9 1 1 36:17
2 Orkan Bełżec 25 8 1 2 35:11
3 Huragan Hrubieszów 22 7 1 3 27:24
4 Olimpia Miączyn 22 7 1 3 34:17
5 Pogoń 96 Łaszczówka 16 5 1 5 24:21
6 Granica Lubycza Królewska 16 5 1 5 18:21
7 Metanoja Lipsko 16 5 1 5 24:29
8 Ruch Machnów Nowy 13 3 4 4 16:20
9 Zryw Ulhówek 13 3 4 4 17:16
10 Szumy Susiec 8 2 2 7 23:37
11 Orzeł Cześniki 7 2 1 8 20:33
12 Andoria Mircze 3 1 0 10 14:42

A juniorzy przy tej klasie tak:
1 Olimpia Miączyn 28 9 1 0 58:4
2 Pogoń 96 Łaszczówka 21 6 3 1 44:19
3 Granica Lubycza Królewska 20 6 2 2 16:6
4 Orkan Bełżec 19 6 1 3 29:13
5 Płomień-Spartan Nieledew 18 6 0 4 23:24
6 Andoria Mircze 17 5 2 3 39:31
7 Ruch Machnów Nowy 12 3 3 4 18:21
8 Szumy Susiec 9 3 0 7 23:48
9 Metanoja Lipsko 9 3 0 7 29:52
10 Zryw Ulhówek 4 1 1 8 11:30
11 Orzeł Cześniki 1 0 1 9 13:55

***

Opracował –
Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Płomień/Spartan Nieledew w 2009 roku.