Rafał Fedaczyński Mistrzem Polski… Weteranów!

Z inspiracji trzykrotnego olimpijczyka i wychowanka Unii Hrubieszów, a obecnie zawodnika AZS UMCS Lublin Rafała Fedaczyńskiego 17 września 2016 r. w pięknym lubelskim Parku Saskim, odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Lublina i Mistrzostwa Polski Weteranów w Chodzie Sportowym, w których udział wzięło troje zawodników z Unii Hrubieszów, w tym debiutantka Karolina Waś. A pomysłodawca zawodów został mistrzem Polski weteranów M35!

Na bardzo trudnej, pagórkowatej i wymagającej trasie (mak z sentymentem – mało, kto wie, ale właśnie w tym parku ćwiczyłem już w 1964 roku będąc członkiem sekcji lekkoatletycznej Lubliniankia jednocześnie uczniem pobliskiej szkoły budowlanej mieszczącej się do dzisiaj na Alejach Racławickich) na dystansie 3 km zaprezentowały się dwie zawodniczki Unii Hrubieszów: Karolina Waś, która w swoim debiucie w chodzie sportowym, powyższy dystans pokonała w czasie 20’12” zajmując 4 miejsce. Na 5 miejscu zawody ukończyła młodziczka Klaudia Jaskorska z czasem 22’35”.

Na głównym a zarazem najdłuższym dystansie zawodów, czyli 10 km zaprezentował się Michał Baranowski, który zajął 9 miejsce wśród mężczyzn a ogólnie 15 miejsce, ustanawiając nowy rekord życiowy rezultatem 53’24”.

Podczas dzisiejszych zawodów zawodnicy Unii mieli okazję poznać i porozmawiać z najlepszymi zawodnikami w kraju, jak Rafał Fedaczyński czy Rafał Augustyn, którzy udzielili im kilku ciekawych rad dotyczących chodu sportowego.

***

Rafał Fedaczyński: 17 września br. wystartowałem  w Międzynarodowych Mistrzostwach Lublina i Mistrzostwach Polski Weteranów na dystansie 10 km. Był to mój ostatni start w sezonie. Przede mną okres reperacji zdrowia i wypoczynku przed kolejnym sezonem. W/w zawody zostały zorganizowane przez mój klub AZS UMCS Lublin.  Zjechało się grono sportowców na poziomie światowym.  Dlatego jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia 4 miejsca w kategorii open na dystansie 10 km z czasem 43:33. Uległem olimpijczykom z Rio. Nie jest to powód do załamania. Wygrałem natomiast Mistrzostwa Polski Weteranów. A nasi weterani to fighterzy, włączając mnie. Mimo, że podlegam już  wiekiem pod weteranów uważam, że ciągle mam szanse walczyć z najlepszymi na świecie, nie zawieszam, zatem butów na kołek. Przy dobrym zdrowiu i odpowiednim wsparciu klubu, postaram się tak przygotować, że pojadę jeszcze na Igrzyska Olimpijskie do Tokio w 2020 roku, a wcześniej są jeszcze Mistrzostwa i Puchary Świata, jak i Europy. A zawodnicy Unii Hrubieszów? Dwie chodziarki i jeden chodziarz. Mają bardzo duże możliwości i zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Tylko tak dalej. Pozdrawiam, Rafał!

Trener Unii Hrubieszów Mirosław Kamień: Cała impreza przygotowana była bardzo dobrze i co najważniejsze dopisała pogoda. Zawody rozgrywane były na dość trudnej, bardzo pofałdowanej trasie a mimo to Michał Baranowski startujący na 10 km o prawie 2,5 minuty poprawił rekord życiowy. W zawodach na dystansie 3 km wystartowały dwie nasze zawodniczki, czyli Karolina Waś, która debiutowała w chodzie sportowym i Klaudia Jaskorska. Ich start również należy uznać za bardzo udany. Mam nadzieję, że nadchodzący nowy sezon przyniesie wiele zaskakujących wyników nie tylko w chodzie, ale i w innych uprawianych przez naszych zawodników konkurencjach.

Michał Baranowski – Ogólnie start uważam za dobry, poprawiłem życiówkę o 2 min 24 sek., aczkolwiek jechałem z nastawieniem złamania 50min, niestety rywalizowałem na bardzo trudnej trasie, gdzie miejscami było bardzo stromo (pętla liczyła 1km, z czego około 500m było pod górę). Cała impreza stała na bardzo wysokim poziomie, startowali m.in. Trener Rafał Fedaczyńki, Rafał Augustyn, Jakub Jelonek, Artur Brzozowski-reprezentanci Polski na Igrzyskach w Rio, dlatego cieszę się, że mogłem brać udział w zawodach takiej rangi!

***

Litewski chodziarz najszybszy w Lublinie

Czołówka zawodników z Europy Środkowej zjechała do Lublina na ostatnie w tym sezonie zawody w chodzie sportowym. Nasze miasto po raz pierwszy gościło Międzynarodowe Mistrzostwa Lublina oraz Mistrzostwa Polski Weteranów w tej dyscyplinie. Zwycięzcą zawodów okazał się Litwin Marius Ziukas, jeden z kilku startujących Olimpijczyków.

Uczestnicy głównych zawodów mieli do pokonania 10 kilometrów alejkami Ogrodu Saskiego. Reprezentant naszych północno-wschodnich sąsiadów przekroczył linię mety z czasem 41 minut i 44 sekund. Warto dodać, że Litwin startował na tegorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro, gdzie na dwukrotnie dłuższym dystansie zajął 26. pozycję. Pozostałe dwie lokaty na podium przypadły w udziale Polakom – Arturowi Brzozowskiemu i Rafałowi Augustynowi. Pierwszy z nich stracił do triumfatora 49 sekund. Tuż za nim z rezultatem 42 minut i 55 sekund finiszował zawodnik Stali Mielec. Biało-czerwoni również mają w swoim sportowym CV starty na igrzyskach. Brzozowski brał w nich udział tylko raz w 2008 roku w Pekinie, natomiast Augustyn ma za sobą trzy takie imprezy – Pekin w 2008 roku, Londyn w 2012 roku i Rio de Janeiro w 2016 roku.

Następny na metę wpadł kolejny z Olimpijczyków z Brazylii – Rafał Fedaczyński. Chodziarz AZS UMCS Lublin może się pochwalić wynikiem 43 minut i 33 sekund. Zawodnik pochodzący z Hrubieszowa wygrał natomiast Mistrzostwa Polski Weteranów, w których mogli startować sportowcy powyżej 35. roku życia.

– Zależało mi, aby godnie wystartować i godnie reprezentować miasto Lublin i mój klub. Czwarte miejsce przy tej obsadzie jest dla mnie bardzo dobre. Biorąc pod uwagę trasę i termin zawodów, to jestem bardzo zadowolony – przyznaje chodziarz AZS UMCS Rafał Fedaczyński.

Najszybsza wśród pań była Litwinka Brigita Virbalyte-Dimsiene, która na mecie zameldowała się na 8. lokacie z czasem 36 minut i 11 sekund. Jej dobry wynik również nie jest przypadkiem, bo podobnie jak czołowa czwórka, ona także ma na koncie start w igrzyskach. W Rio de Janeiro na dystansie 20 kilometrów była 29.

Start wyścigu profesjonalistów poprzedziły zmagania amatorów. Ci jednak rywalizowali na krótszych dystansach. Najpierw trasę w Ogrodzie Saskim pokonały dzieci z rocznika 2002 i młodsze. Najszybszą chodziarką na dystansie 1 kilometra była 13-letnia Litwinka Toma Dailiduonyte. Jako jedyna uzyskała czas poniżej 5 minut – 04:58. W stawce znalazła się trójka reprezentantów AZS UMCS Lublin – Anna Stąsik była 14., Gabriela Szewczyk 15., a Mateusz Janczara 24.

Chód na 3 kilometry również padł łupem reprezentanta Litwy. Arminas Rudenka wygrał z czasem 14 minut i 42 sekund. Zawodniczki AZS UMCS – Monika Paśnik i Aleksandra Pietrzak – zajęły odpowiednio 8. i 9. miejsce.

Szczegółowe wyniki znajdziecie na stronie domtel-sport.pl.