Rewelacyjne przedwojenne sportowe medale

Przeglądając fecebook trafiłem na niecodzienną prezentację przedwojennych medali – lekkoatletyczny z 1926 r. i kolarski z 1931. Skontaktowałem się natychmiast z portalem Stary Hrubieszów i z kolei właścicielem medali p. Piotrem Sidorskim, który wszedł w ich posiadanie na… giełdzie, i nic z ich historii nie wie. Szkoda, ale i tak są dowodem, że w okresie międzywojennym życie sportowe w Hrubieszowie było bogate i doceniane! Przypominam – w tym roku mija 95 lat hrubieszowskiego sportu, więc te medale to prawdziwy skarb.

Reklamy

 

Wcześniej posiadałem informację z 1926 r. o lekkoatletycznych zawodach o Mistrzostwo Okręgu Sokolego i od razu sprawdziłem daty. Okazało się, że były to dwie oddzielne imprezy, jedną  z nich na pewno organizowali prężni działacze hrubieszowskiego „Sokoła”. Ciekawe, kto szkolną, a może był pierwowzór dzisiejszego szkolnego związku sportowego, być może odpowiedzialni w tej dziedzinie z magistratu czy starostwa, może nauczyciele wf ze Staszica, bo ktoś musiał o takich zawodach pomyśleć i innych do tego zainspirować, zachęcić, zapłacić za medale, przygotować miejsce, ponieważ tutaj, gdzie jest stadion HOSiR były łąki a gdzie boiska treningowe wiła się odnoga Huczwy. Być może zawody odbywały się już nad Huczwą, gdzie jest tzw. „Targowisko”, może na placu defilad w koszarach…

Niestety brak mi w tym temacie wiedzy, ale może ktoś w domowych archiwach ma jeszcze jakieś dokumenty, dyplomy (a na nich mogą być pieczątki, podpisy) to prosiłbym o kontakt.

Dopiero w roku 1928 powołano w Hrubieszowie Powiatowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, który odpowiadał zgodnie z nazwą za ten temat i koordynację imprez.

 

***

 

1926 – 6 czerwca w Hrubieszowie odbyła się impreza „Święto Sportowe Młodzieży” z lekkoatletyką. Nagrodami m.in. były metalowe medale z dwustronnym grawerem z nazwą imprezy, konkurencji i zajętego miejsca oraz datą i miejscem zawodów.

 

1926 – 11 września w Hrubieszowie zostały rozegrane zawody lekkoatletyczne o Mistrzostwo Okręgu Sokolego, niestety nie wiadomo w którym miejscu i brak wyników.

 

1931 – 24 maja w Hrubieszowie został rozegrany policyjny wyścig kolarski. Nagrodami m.in. były metalowe medale z nazwą imprezy i zajętego miejsca oraz datą i miejscem zawodów.

 


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – Piotr Sidorski i Stary Hrubieszów