Roman Łapka

Hrubieszów

Reklamy

Był niepozorny o twarzy cherubinka, pod okiem wspaniałego instruktora jego pasją stało się współzawodnictwo modeli szybowcowych, podczas zawodów zamieniał się w bezlitosnego zawodnika, którego celem było zwycięstwo.

***

Roman Łapka

Urodził się 4 kwietnia 1960 roku w Hrubieszowie z rodziców o imionach Danuta i Władysław. Na początek ukończył Szkołę Podstawową nr 2 w Hrubieszowie, w której wf-u w klasach 4/5 uczył go Andrzej Górnik, natomiast w oddziałach od 6 do 8 Marek A. Kitliński. Naukę kontynuował z powodzeniem w ZSMR w Hrubieszowie uzyskując zawód technik maszyn rolniczych. Nauka trwała 6 lat , więc miał w tej szkole sporą grupę nauczycieli od wf Witold Naja, Kazimierz Grzesiuk, Henryk Lebiedowicz i Zenon Majewski.

***

Pasja – modelarstwo

Do sekcji modelarskiej, która działała w Młodzieżowym Domu Kultury w Hrubieszowie mieszczącego się w budynku przy boiskach treningowych (obecnie biblioteka) trafił będąc uczniem klasy czwartej szkoły podstawowej. Tam spotkał znakomitego instruktora – wychowawcę p. Wiesława Korczaka, który sam notabene w tym okresie uczestniczył ze swoimi modelami w Mistrzostwach Świata w Erewaniu i został trzykrotnym mistrzem Polski Seniorów w kategorii F1A, w latach 1974 – 1976. Pan Korczak miał świetny kontakt z dziećmi i młodzieżą, posiadał olbrzymi dar przekazywania swoich umiejętności i wiedzy, więc nic dziwnego, że młody Romek pozostał w sekcji na długie lata. Okazało się, że jest pojętnym uczniem, pomimo wówczas niskiego wzrostu, ale na szczęście w tej dyscyplinie sportowej warunki fizyczne o niczym nie decydują, natomiast liczy się cierpliwość, zręczność manualna rąk, chęci, umiejętność natychmiastowa podejmowania decyzji w zależności od warunków atmosferycznych itp. Zajęcia oficjalnie odbywały się dwa razy w tygodniu, ale praktycznie byli tam codziennie, na co przychylnym okiem patrzył na te działania ówczesny dyrektor DK p. Stanisław Mielniczuk.

***

Największe osiągnięcia

– Roman Łapka został po raz pierwszy Mistrzem Polski Juniorów Modeli Latających w klasie F1A w 1975 r. w Lesznie, a pomógł mu w tym model szybowca „Staflik”, który posiadał rozpiętość skrzydeł 186 cm, a sam Romek wówczas miał wzrostu 152 cm, co trochę śmiesznie wyglądało, kiedy stał na podium, ze starszymi bardziej rosłymi rywalami z kraju Kamińskim i Banasiukiem.

– Rok później sukces został powtórzony, ale z innym modelem, którego nazwał „Bocian”, ten szybowiec posiadał rozpiętość skrzydeł aż 237 cm. Dla ciekawości należy dodać, że jakby podczas zawodów startował w gronie seniorów to też miałby złoty medal.

– Niestety nie sprawdziło się powiedzenie do trzech razy sztuka, ponieważ Romek w 1977 r. ponownie do boju na MPJ ruszył z „Bocianem”, niestety podczas zawodów panowały fatalne warunki atmosferyczne i w konkursie, w celu zaoszczędzenia szybowca przed zniszczeniem (duży wiatr) wypuścił go wcześniej z ręki, a po dwóch rundach prowadził. Zawody zostały przerwane i zabrakło kolejnych podejść, aby odrobić straty, szkoda.

***

Regulamin

Podczas zawodów model powinien latać 180 sekund w siedmiu próbach, aby zdobyć maksymalną ilość punktów, czyli 1260. W przypadku remisu była dogrywka.

***

Koledzy

Razem z R. Łapką na zajęcia uczęszczało wielu chłopców (żadna dziewczyna), najbardziej pamięta: Henryka Kapuścińskiego (srebro na MPS), Michała Racewicza, Andrzeja Worobiowa (brązowy medalista MPS), Jana Nowaka (specjalista od modeli silnikowych), Wojtka Gajewskiego, Jacka Żołnierczuka, Waldemara Wesołowskiego (modelarstwo gumowe). Po wielu sukcesach członków modelarni na wywiady przyjeżdżali reporterzy z radia, pisała o nich prasa.

***

Dodatkowe uprawnienia

Roman Łapka podczas kursu zdobył uprawnienia instruktora sportowego do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą z modelarstwa F1A oraz uprawnienia sędziowskie też w tej klasie.

***

Odznaczenia

Za osiągnięte wysokiej klasy wyniki sportowe został odznaczony Brązową w 1976 r. i Srebrną 20 03 1977 r. przez Zarząd Główny w Warszawie Odznaką Sportową Modelarza Lotniczego.

***

Inne sporty

Oprócz zajęć szkolnych, na modelarni często grali też w tenisa stołowego, dlatego podczas nauki i pracy zawodowej był reprezentantem w tej dyscyplinie oraz w piłce nożnej.

***

Obecnie

Obecnie p. Roman Łapka po wypadku w trakcie chodzenia musi posługiwać się kulami, ale miejmy nadzieję, że ćwiczenia rehabilitacyjne pomogą mu się pozbyć tych przedmiotów, czego mu serdecznie życzymy.

***

Niektóre dyplomy:

– za 1 miejsce w klasyfikacji ogólnej juniorów podczas II Ogólnopolskich Zawodach Modeli Swobodnie Latających w Gliwicach 1 05 1975 Gliwice

– za 1 miejsce w klasie modeli F1A juniorów z wyn. 846 pkt. podczas II Ogólnopolskich Zawodach Modeli Swobodnie Latających w Gliwicach 1 05 1975 Gliwice

– 3 miejsce w kat. F1A juniorów na Ogólnopolskich Zawodach Modeli Latających, Krosno 18 05 1975 r.

– 1 miejsce w 40 Mistrzostwach Polski Modeli Latających w kl. F1A Juniorów, rozegranych w Lesznie w dn. 3 – 7 09 1975 r.

– 1 miejsce w 41 Mistrzostwach Polski Modeli Latających w kl. F1A Juniorów, rozegranych w Lesznie w dn. 3 – 5 09 1976 r.

– 2 miejsce w turnieju tenisa stołowego juniorów Hrubieszów 19 12 1976 r. (1. Świst)

– Za wzorową pracę i osiągnięcia sportowe w Modelarstwie Lotniczym, z okazji obchodów XX – lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Hrubieszowie, 03 04 1978 r.

– za zajęcie 2 miejsca w Zakładowym Turnieju Tenisa Stołowego, Hrubieszów dn. 18 02 1984 r. (1. Jerzy Słupny)

***

Posiadane Licencje

– Licencja Sportowa Modelarza Lotniczego nr 2500 wydana Aeroklub PRL Warszawa 28 04 1977

– Licencja Sędziego Sportowego Modelarstwa Lotniczego nr 8/22 wyd. Warszawa 27 01 1982

***

Odznaczony

Brązową (1976) i srebrna (20 03 1977 Warszawa) Odznaką Sportową Modelarza Lotniczego z Wieńcem nr 2316

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>