21 czerwca 2024

Rozmowa z Karoliną Tarnowską brązową medalistką Halowych Mistrzostwa Polski Juniorek w chodzie sportowym – ZDJĘCIA

Chód sportowy dla wielu dziwna konkurencja a mimo tego sporo osób próbuje swoich sił i to z sukcesami na arenach olimpijskich włącznie. MKS Unia Hrubieszów w historii klubu również ma wiele zapisanych medalistek i medalistów Mistrzostw Polski czy reprezentantów kraju. Ostatnio do nich dołączyła podopieczna trenera Mirosława Kamienia Karolina Tarnowska, która liczy na dalsze sukcesy i nowe rekordy życiowe! Poniżej rozmowa z Karoliną.

Reklamy

Twój wiek, wzrost i waga?

– Wiek: 17 lat – Waga: 60 kg – Wzrost: 174 cm

Reklamy

Imiona Twoich rodziców ?

– Bernadetta i Leszek

Reklamy

Trener i jak się współpracuje?

– Mam przyjemność współpracować z trenerem – Mirosławem Kamieniem. Stanowi on dla mnie bardzo duże wsparcie i motywacje.

W jaki sposób trafiłaś na lekkoatletyczne treningi w Unii?

– Kiedy chodziłam do 1 klasy gimnazjum, zapoznałam koleżankę, która w tamtym czasie trenowała biegi u trenera Kamienia. Na początku miałam zamiar uczęszczać na treningi hobbistycznie, nigdy bym nie pomyślała, że moja przygoda z lekkoatletyką potoczy się w ten sposób.

Czy były sportowe tradycje w rodzinie, jeżeli tak to, jakie?

– Niestety w mojej rodzinie, nie było nikogo, kto pielęgnowałby sportowe tradycje. Członków mojej rodziny zawsze bardziej pasjonowała muzyka. 

Pierwsze Twoje starty, w czym, efekty…?

– Moje pierwsze zawody miały miejsce w Stalowej Woli, gdzie ustanowiłam swoje pierwsze rekordy życiowe. Natomiast miło wspominam mój pierwszy start na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Białymstoku, który ukończyłam ze złotym medalem. 

Czy nie obawiałaś się (obawiasz), że będzie ktoś się śmiał z twojej konkurencji, jak i ciebie?

– To jest bardzo ciekawe pytanie. Rozumiem zdziwienie niektórych ludzi, jeżeli mają pierwszy raz do czynienia z chodem sportowym, jednak nigdy nie dam sobie wmówić, że przez specyficzność tej konkurencji jest ona w jakikolwiek sposób łatwiejsza. Właściwie często spotykam się z aprobatą ludzi mówiących, że mnie podziwiają lub nazywają przyszłą olimpijką. Jest to bardzo motywujące. Nigdy nie spotkałam się z przypadkiem, kiedy ktoś wprost, z tego powodu by się ze mnie wyśmiewał, a to, co się dzieje za moimi plecami to już nie jest moja sprawa. Najważniejsze jest zdanie trenera, reszta się dla mnie nie liczy. 

Jak sędziowie oceniają twoją technikę chodu (były zrzutki)?

– Nigdy nie byłam zdyskwalifikowana przez sędziów, jednak cały czas pracuję nad swoją techniką, aby była jak najlepsza. 

Ile razy trenujesz w tygodniu, po ile wychodzi ci km na treningach?

– Zazwyczaj trenowałam 5 razy w tygodniu, lecz w tym roku uległo to zmianie i teraz mam wolną tylko Niedzielę. Jeżeli chodzi o czas, w jakim pokonuję kilometr, jest to uzależnione od treningu, jaki w danym dniu wykonuję. 

Inne Twoje ulubione sporty?

– Bardzo lubię grać w siatkówkę i jeździć na łyżwach lub rowerem.

Twój ulubiony deser, muzyka, książka, gry komputerowe, filmy…?

– W wolnej chwili lubię oglądać seriale kryminalne. 

Czy posiadasz inne talenty oprócz sportowych i czy próbowałaś je rozwinąć?

– Zanim zajęłam się na poważnie sportem, należałam do grupy teatralnej – Acrimonium i w tym kierunku się rozwijałam. Naprawdę miło wspominam ten czas. 

Największe Twoje sukcesy, to…?

– Moim największym sukcesem jest bez wątpienia tegoroczny medal Halowych Mistrzostw Polski. 

Do których szkół uczęszczałaś, uczęszczasz, klasa o profilu?

– Obecnie jestem uczennicą Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki na profilu psychologicznym. W klasach podstawowych i gimnazjum uczęszczałam do Zespół Szkół Miejskich nr 1. Obie szkoły znajdują się w Hrubieszowie.  

Pamiętasz wychowawców klas, nauczycieli wf, jeżeli tak to wymień…

– W szkole podstawowej moimi wychowawczyniami były Panie Ilona Rutkowska – Winogrodzka oraz Marta Kuczyńska. W gimnazjum była to Pani Jolanta Korkosz, a obecnie moją wychowawczynią jest Grażyna Lisowska. Moją nauczycielką wf-u przez długi czas była Zofia Bodes. Każda z tych osób niewątpliwie przyczyniła się do tego, gdzie teraz jestem, mimo wszystko osobą, która w pewnym momencie zaszczepiła mnie miłością do sportu był śp. Mirosław Szuper. Zawsze go podziwiałam, był dla mnie bardzo dużym wsparciem. 

Ulubiony przedmiot(y) oprócz wf?

– Moim ulubionym przedmiotem jest język niemiecki. 

A jak Ci idzie w szkole?

– Dobrze, chociaż przed pandemią, kiedy chodziłam do szkoły miałam lepsze stopnie. 

O jakich myślisz studiach?

– Chciałabym pracować, jako stewardesa. 

Pomagasz w pracach domowych, coś ugotujesz?

– Zawsze staram się pomagać rodzicom w pracach domowych. A jeśli chodzi o gotowanie, to lubię eksperymentować w kuchni, co niestety koliduje ze smakami moich bliskich, którzy stawiają bardziej na tradycyjne potrawy. 

Czy masz rodzeństwo, jeżeli tak czy coś trenują?

– Mam młodszą o 6 lat siostrę. Gabrysia lubi grać w koszykówkę i mam nadzieję, że w przyszłości będzie mógł Pan przeprowadzić z nią wywiad na podstawie jej osiągnięć. 

Czego oczekujesz w startach w lecie roku 2021?

– Będę dokładała wszelkich starań, aby zająć jak najwyższe miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Polski na 10 i 20 km. Również w tym roku chcę uzyskać drugą klasę sportową na dystansie 5 km

Co dalej ze sportem po maturze?

– Na chwilę obecną, nie jestem w stanie określić, czy nadal będę trenowała chód sportowy po maturze. Jednak sport jest i będzie bardzo ważną częścią mojego życia i nawet, jeżeli z jakiś przyczyn nie będę trenowała lekkoatletyki, to na pewno aktywność fizyczna zachowa się w innej formie. 

Czy chciałabyś komuś podziękować?

– Tak, chciałabym podziękować przede wszystkim trenerowi i moim rodzicom za okazane wsparcie i wiarę w moje możliwości. Są oni bezsprzecznie dużą częścią mojego sukcesu. Podziękowania należą się też śp. Mirosławowi Szuper. Był on pierwszą osobą, która uwierzyła w mój sportowy potencjał i wiem, że teraz jest na pewno ze mnie dumny. Dziękuję bardzo za przeprowadzenie ze mną wywiadu.

***

Trener Karoliny Mirosław Kamień

– Karolina, kiedy trafiła do mnie na treningi chciała spróbować swoich sił w biegach. Po trzecim treningu zaproponowałem jej, aby spróbowała może chód sportowy. Początkowo było to dla niej zabawne, ale po niedługim czasie doszliśmy do wniosku, że ta konkurencja jest tą, która będzie dla niej odpowiednia. Chód sportowy jest trudną konkurencją, gdzie należy cały czas doskonalić się technicznie i ciągle budować swoją wytrzymałość. Karolina jest ambitną, dowcipną i upartą dziewczyną, która z pełnym zaangażowaniem dąży do założonego celu.

Na każdym treningu stara się dać z siebie jak najwięcej, (chociaż nie zawsze wychodzi). Trenowanie chodu w samotności też zbytnio nie pomaga jej w treningu i przygotowaniach do realizacji założonych celów (brak innych chodziarzy) – ale chyba się już do tego przyzwyczaiła.

Jeden z kilku zaplanowanych celów na bieżący sezon został zrealizowany, czyli medal na hali. Kolejne, czyli m.in. Mistrzostwa Polski U20 na 10km i 20 km czy Mistrzostwa Polski LZS na 5km są w trakcie przygotowań i mam nadzieję, na walkę w nich o medale. Jeżeli tylko zdrowie dopisze i nie przydarzą się nieplanowane sytuacje to wszystko powinno być dobrze. Trzymajcie za nią kciuki. Za co już Dziękuję.

***

Klasy sportowe w chodzie sportowym kobiet – w nawiasie poziom klasy

5 km juniorki – 27:00,00 (2); 24:45,00 (1) – tylko na bieżni

10 km – 53:30 (2); 52:00 (1)

20 km – 1.51:00 (2); 1:45,00 (1)

***

Progresja wyników Karoliny Tarnowskiej

Chód   3 km / 5 km

Rok   –  wyniki

2017 – 18:02,07               –

2018 – 17:39,83           33:16,12

2019  –      –                   29:16,78

2020 – 16:29,52pr        27:59,72

2021 – 16:34,50 (hala)      – ?

***

Osiągnięcia Karoliny Tarnowskiej, lata 2017 – 2021

W dniach 23/24 września 2017 r. w Białej Podlaskiej odbyły sie Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Lekkiej Atletyce. Karolina Tarnowska – w chodzie na 3 km zajęła 11 miejsce z wynikiem 18:02,07

8.09.2018 r. Lublin – Międzywojewódzkie Mistrzostwa lubelsko – podlaskie – złoto Tarnowska Karolina chód 3 km – 18:56,22 min

W dniach 22/23.09.2018 w Bełchatowie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodziczek i Młodzików w Lekkiej Atletyce. 14. Karolina Tarnowska chód 3 km – 17:58,94 min

W dniach 10 – 12.07.2019 r.  na stadionie w Poznaniu odbyła się lekkoatletyczna 25. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Poznaniu U18, do której po wcześniejszych startach w zawodach kwalifikacyjnych zakwalifikowały się cztery reprezentantki MKS Unii Hrubieszów. 10. Karolina Tarnowska chód 5 km – 29:16,78 PB,

Mistrzostwa Polski LZS – W dniach 1 i 2 czerwca 2019 r. w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski LZS w lekkiej atletyce. Juniorki Młodsze U18: Brąz – Tarnowska Karolina chód 5 km – 30:15,13,

W dniach 14 – 16 lutego 2020 r. w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów U 20 i U 18 w lekkiej atletyce, w których, Juniorki młodsze U18: 12. Karolina Tarnowska Unia Hrubieszów chód 3000 m – 17:08,22 PB, tr. M. Kamień,

W sobotę 19 września 2020r., w drugim dniu Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Radomiu – Karolina Tarnowska, która w chodzie na 5000m uzyskała czas 28:26,44 dający jej 12 miejsce. Wynik i miejsce Karoliny mogły być lepsze, ale niestety sędziowie zbyt wcześnie pokazali jej dwa wnioski. Dlatego też, ostatnie 2 km szła tylko, aby ukończyć rywalizację.

MP LZS w lekkiej atletyce. W dniach 28 – 29 sierpnia 2020 r. w Ciechanowie w ramach Ogólnopolskich Igrzysk odbyły się Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce. 5 miejsce  – Karolina Tarnowska (juniorki Młodsze) – chód 5 km – 27:59,72 rek. żyć.

W dniach 12 – 14 lutego 2021 r. w Toruniu, odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów U20 w Lekkiej Atletyce. W pierwszym dniu mistrzostw, w chłodzie na 3000m wystartowała Karolina Tarnowska, która czasem 16:34,50 pobiła rekord życiowy i zajęła znakomite 3 miejsce otrzymując brązowy medal.

 

Przepytał i opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak), fot. archiwum Unii HrubieszówZobacz też:

Tabele LA powiatu hrubieszowskiego – hala 2021

Tabele LA powiatu hrubieszowskiego – hala 2021

LubieHrubie na Instagramie