Rozmowa z trenerem kadry Polski kobiet w podnoszeniu ciężarów Antonim Czerniakiem

Od dwóch lat trenerem kadry Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów jest trener MKS Unia Hrubieszów – Antoni Czerniak, który otrzymał zadanie długofalowe – przygotować polskie sztangistki do efektywnego startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. Po drodze, ze sprawdzianami na zawodach światowych i europejskich. I te drugie odbyły się w dniach 26 marca – 1 kwietnia 2018 r. w Bukareszcie, w których znakomicie spisały się podopieczne sztabu szkoleniowego pod kierownictwem trenera z miasta nad Huczwą.

Reklamy

 

Gratuluję występu podopiecznych na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie i proszę o przedstawienie i ocenę ich osiągnięć?

– Wyniki mówią same za siebie. Dwa medale złote i dwa brązowe. Drugie miejsce drużynowo. Joanna Łochowska czwartą zawodniczka w punktacji Sinclaira w Europie. Jest to wielkie osiągnięcie ciężarów kobiecych, jak i sportu.

 

Mimo wszystko, mogło być jeszcze lepiej?

– Wykorzystane zostały wszystkie szanse medalowe prawie w 100 %. Złoto Asi Łochowskiej i Oli Mierzejewskiej, brąz Patrycji Piechowiak i Kingi Kaczmarczyk. Do szczęścia zabrakło medalu Gosi Wiejak, która zdobyła tzw. „mały medal” (brązowy) w rwaniu, a czwarta była w dwuboju.

 

Ogólna ocena zawodów?

– Zawody i organizacja bardzo dobra. W ośrodku typu Spała w Polsce. Sędziowanie bardzo rygorystyczne. Polskim sędzią na zawodach był w jury prezes LOZPC Zdzisław Żołopa z Biłgoraja i spikerem zawodów prowadzący imprezę na światowym poziomie, niezastąpiony Bogusław Mokranowski. Mieszkaliśmy w hotel Rin, przy lotnisku w Otopeni. Warunki bardzo dobre.

 

Czy przynajmniej medalistki ME oraz ich trenerzy otrzymają nagrody z centrali?

– Tak, są nagrody dla zawodników i ich trenerów, w zależności od zajętego miejsca.

 

Znany jest pan z tego, że zawsze stara się zwiedzić daną miejscowość. Udało się i tym razem?

– Tym razem, niestety, nie miałem czasu na zwiedzanie. Mieszkaliśmy 20 km od Bukaresztu i nie było możliwości.

 

Kolejny start reprezentacji to…?

– Mistrzostwa Świata w Ashgabacie w Turkmenistanie w dniach 1 – 10 listopada. Od tych zawodów rozpoczynamy już kwalifikacje olimpijskie.

 

A sekcji podnoszenia ciężarów MKS Unia Hrubieszów?

– Najbliższy start Unii, to Mistrzostwa Polski Juniorów w Mroczy w dniach 12 – 15 kwietnia. Liczymy na medale. Trenerami są Leszek Tarnawski i Marcin Kusiak.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dziękuję za odpowiedzi i życzę powodzenia w zamierzeniach!

mak

 

(opracował – mak, foto – strona fb PZPC)