Rozmowa z trenerem Klubu Kusy przy WTZ w Hrubieszowie Mieczysławem Śliwińskim

Mieczysław Śliwiński od wielu lat pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie w swojej specjalności, ale od lat młodzieńczych jego pasją był sport, więc nic dziwnego, że prowadzi zajęcia z młodzieżą w tym zakresie. Wizytówką sekcji jest wielokrotna reprezentantka Polski z tytułami Światowej, Europejskiej i Polskiej Mistrzyni Igrzysk Olimpiad Specjalnych w tenisie stołowym Beatą Oliwiak, ale nie tylko Ona zdobywa medale. Poniżej wywiad z tym zasłużonym szkoleniowcem, nauczycielem – wychowawcą.

Reklamy

 

Rozmowa z trenerem Klubu „Kusy” przy WTZ w Hrubieszowie Mieczysławem Śliwińskim.


p. Trenerze, Pańska podopieczna Beata Oliwiak w dalekim Los Angeles w 2015 r. zdobywała złote medale aż na światowej Olimpiadzie, proszę o tym wielkim wydarzeniu opowiedzieć?

Reklamy

XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles (USA) odbyły się z ceremoniałem olimpijskim i przepięknej części artystycznej pod koniec lipca. Beata reprezentowała Polskę w tenisie stołowym i zdobyła dwa złote medale w grze pojedynczej i w deblu, pokonując reprezentantki Belgii, Czech czy Monako. Mecze były zacięte i wyrównane, ale to Beata potrafiła wyjść z nich zwycięsko.

 

Jak do tego doszło, że Beata mogła rywalizować w najwyższej światowej imprezie sportowej?

Beata już od ponad 10 lat trenuje tenis stołowy w klubie O.S. Kusy” WTZ w Hrubieszowie i uczestniczy w zawodach od szczebla lokalnego do międzynarodowego, systematycznie podnosząc swoje umiejętności. Jest wielokrotną złotą medalistką i reprezentantką Polski, ale dodatkowo odbywało się losowanie, które w dniu 31.08.2014 r. w Warszawie pozwoliło naszej zawodniczce wejść do polskiego składu, warto dodać, że inny nasz zawodnik Mariusz Kudrel wylosował status rezerwowego.

 

Reperkusje (nagrody) po takim niezwykłym sukcesie?

Oczywiście, Beata jest szczęśliwa, że mogła być na tak wielkiej imprezie, w tak pięknym mieście i wielu ciekawych miejscach, ze zdobytych złotych medali, spotkania z tyloma wspaniałymi koleżankami i kolegami z całego świata. Także my, którzy przyłożyliśmy sporo czasu, aby Beatę przygotować do godnego reprezentowania naszego kraju i naszych hrubieszowskich Warsztatów Terapii Zajęciowych, a oprócz mnie byli to jeszcze rehabilitantka i trenerka WTZ Agnieszka Bronicka, trener sekcji tenisa stołowego UKS „Ogólniak” Hrubieszów Zbigniew Krawczuk czy występująca w Ekstralidze Ewelina Krawczuk wielokrotna sparingpartnera na treningach. Kilka informacji o występie Beaty ukazało się w mediach, jak dotychczas do spotkania z władzami lokalnymi nie doszło, ale miejmy nadzieję… rok 2015 dopiero się zakończył.

 

Wcześniej Beata już rywalizowała w licznych imprezach tenisa stołowego z sukcesami, może Pan je przypomnieć?

Proszę…

– Podczas IV Europejskich Letnich Igrzysk Specjalnych Warszawa 2010, zdobyła dwa złote medale (gra singlowa i debel),

– Na XIII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Ateny 2011, zdobyła trzy medale: brązowy – gra singlowa, brązowy – gra mieszana, srebrny – gra deblowa,

– VI  Letnie Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Antwerpia 2014, tam Beata zdobyła dwa medale: srebrny w grze pojedynczej i brązowy w deblu.

– Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, pierwszy medal (srebrny) wywalczyła w 2006 roku.

 

Co pan powie ogólnie o Beacie?

Beata mieszka w Strzyżowie i codziennie busem dojeżdża do miejsca zajęć. Uwielbia sport, a oprócz tenisa sukcesy odnosi i w pchnięciu kulą. Jest sumienna, zdyscyplinowana, punktualna, dokładna, koleżeńska, lubi zawierać nowe znajomości. Dodatkowo specjalizuje się w wyklejaniu obrazów (natura, portrety) metodą mozaikową. Bardzo dobrze radzi sobie w pracowni stolarskiej, w której prowadzę zajęcia, buduje m.in. karmniki czy budki lęgowe. Pomaga w pracowni w utrzymaniu porządku. Uczestniczy w zajęciach grupy teatralnej WTZ i HDK. Lubi czytać prasę, książki przygodowe, tańczyć i śpiewać. Dokładnie zapamiętuje miejsca, gdzie była i ludzi. Jej młodszy brat Łukasz bardzo dobrze gra w siatkówkę, reprezentował nawet Kresy Dołhobyczów, w piłce nożnej występuje w turniejach amatorskich.

 

Jej atuty w tenisie stołowym?

– Dobry serw i bekhend, jest szybka i szybko podejmuje decyzje, błyskawicznie rozpoznaje w czasie gry słabe strony przeciwniczki i umiejętnie to wykorzystuje. W deblu lub mikście jest na ogół zawodniczką wiodącą.

 

Nie tylko Beata z WTZ w Hrubieszowie uzyskała sukcesy, może Pan przedstawić innych?

To fakt, sukcesy sportowe m.in. również odnieśli:

Agnieszka Podgórska – zdobyła brązowy medal na mityngu w Drzonkowie w biegu przełajowym (2012 r.). Zdobywała medale podczas Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Skarżysko – Kamienna, Jelenia Góra, Janów Lubelski, Kielce, Lublin, Gdańsk.

Bogusław Cisło – Złoty medalista regionu w biegu na 800m. Brązowy medalista na Ogólnopolski Mityngu w Biegach Przełajowych w Drzonkowie w 2012 r. Srebrny i brązowy medal na Ogólnopolskich Zawodach Trójboju Siłowego Hrubieszów 2013. Złoty medalista na Regionalnych Zawodach Przełajowych Olblęcin 2014. Brązowe medale na X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2014 w biegu na 800m i w skoku w dal.

Jacek Filipowicz – wielokrotny reprezentant Polski w trójboju siłowym, m.in. w Irlandii 2005 r. wywalczył trzy medale: złoty – wyciskanie, srebrny – martwy ciąg, brązowy – przysiad. Szkocja/Livingstone: złoto – wyciskanie, srebro – martwy ciąg, brąz – trójbój siłowy. Uczestnik IV Letnich Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Warszawa 2010, zdobywając srebrny medal w trójboju siłowym i dwa brązowe.

Łukasz Kwarciński – Zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą podczas zwodów regionalnych w Krasnystawie. Złoty i srebrny medal w tenisie stołowym (gra mieszana i pojedyncza w Bydgoszczy 2014 r.

Mariusz Kudrel – Wywalczył złoty medal w tenisie stołowym w deblu i srebrny w grze mieszanej – Bydgoszcz 2014. Srebrny medal w pchnięciu kulą w Krasnystawie 2014.

Anna Szady – Brązowa medalistka w Regionalnych Zawodach w Biegach Przełajowych Olbięcin 2014.

Diana Bitner – Srebrna medalistka w Regionalnych Zawodach w Biegach Przełajowych Olbięcin 2014.

Marcin Buta – Brązowa medalista w Regionalnych Zawodach w Biegach Przełajowych Olbięcin 2014

Zbigniew Mieczan i Adam Mazurek – w trójboju siłowym.

itd.

Za te sukcesy oprócz w/w należy jeszcze podziękować trenerowi Leszkowi Tarnawskiemu, jak i kierownictwu WTZ za umożliwianie uczestnictwa w zawodach i wsparcie finansowe na całą działalność merytoryczną i organizacyjna.

 

Od kiedy działa sekcja sportowa przy WTZ i skąd wzięła się nazwa „Kusy”?

Sekcja Olimpiad Specjalnych Polska powstała przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w listopadzie 1997 r. i przybrała nazwę „Kusy” nawiązującej do nazwiska słynnego polskiego biegacza Mistrza Olimpijskiego i rekordzisty świata Janusza Kusocińskiego, który od początku wybuchu II Wojny Światowej bronił osobiście Warszawy, a następnie działał w konspiracji, niestety, aresztowany i pomimo propozycji, aby został trenerem biegaczy niemieckich, odmówił, nie wydając nikogo, został zamordowany przez Hitlerowców.

 

Cele sekcji to…?

Sekcja wypełnia misję Olimpiad specjalnych kierując się prowadzeniem całorocznych treningów i udział w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z upośledzeniem umysłowy. Ma to na celu zapewnienie im możliwości lepszego rozwoju fizycznego, nabrania odwagi, odczuwania radości, nawiązywanie przyjaźni ze startującymi, ale i społecznością lokalną, wypełnianie czasu wolnego. Wpajamy im poczucie godności i szacunku do siebie samych i otoczenia. Systematyczne treningi sprawiają, że osiągane wyniki na wysokim poziomie nie jest przypadkowe.

Mottem poczynań sportowych jest przysięga zawodników otwierająca zawody sportowe Olimpiad Specjalnych, która mobilizuje do walki Fair Play:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”!

 

Pana osobiste osiągnięcia sportowe, to…?

W latach sześćdziesiątych XX wieku reprezentowałem hrubieszowską lekkoatletykę szczególnie w skoku w dal i w biegach krótkich, później skoncentrowałem się na piłce ręcznej, a graliśmy na dworze na boiskach ziemnych a później asfaltowych, reprezentowałem Unię i Świt Hrubieszów nawet w III lidze. Po zakończeniu tej przygody wielokrotnie przystępowałem do różnych sportowych imprez amatorskich, w tym w tenisie stołowym. Organizowałem, współorganizowałem czy sędziowałem podczas wielu imprezach sportowych w różnych dyscyplinach. Jestem również wędkarzem. Mój syn Michał to medalista Mistrzostw Polski Juniorów i juniorów młodszych w biegach przez płotki..

 

Plany w roku 2016 to…?

– Pracować, jak dotychczas, tylko, aby zdrowie dopisało!

 

Dzięki za odpowiedzi i życzę zdrowia i powodzenia w dalszej działalności z podopiecznymi! – mak (lh)

 


Wywiad i opracowanie – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum sekcji „Kusy” i B. Oliwiak