Skakali na Florydzie

W dniach od 22 lutego do 5 marca 2019 r., w Lake Wales na Florydzie (USA) odbyło się zgrupowanie spadochronowe reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie.

Reklamy

 

W zgrupowaniu – między innymi – wzięli udział żołnierze 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i żołnierze objęci szkoleniem spadochronowo-desantowym w pułku. Byli to: mł. chor. rez. Rafał Zgierski z 1. kdr i ppor. Irena Paczek – Krawczak, która na co dzień pełni służbę w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, ale jest objęta szkoleniem spadochronowo-desantowym w 2. pułku rozpoznawczym.

Było to już kolejne zgrupowanie reprezentacji w spadochroniarstwie w tym miejscu i w tym samym okresie czasu. W naszej strefie klimatycznej pogoda w lutym i marcu niezbyt sprzyja wykonywaniu skoków spadochronowych, a na Florydzie jak najbardziej.

Ponadto we Florida Skydiving Center w pierwszy weekend marca rozgrywane są zawody spadochronowe w celności lądowania AMERICUP. Jest to kolejny powód do organizacji wtedy treningu, który można zakończyć sprawdzeniem efektów szkoleniowych podczas zawodów.

Jednak w tym roku Floryda przywitała wszystkich bardzo wietrzną pogodą, która nie sprzyjała treningowi celności lądowania. Tym bardziej, że większość zawodników miała nowe spadochrony, które wymagały wyregulowania, a jest to nie do zrobienia przy silnym wietrze. Do dyspozycji trenujących spadochroniarzy były samoloty Cessna 208 i DHC-6 Twin Otter. Pomimo nie najlepszych warunków pogodowych członkowie reprezentacji wykonali  średnio po około czterdzieści skoków. Łącznie z tymi wykonanymi w czasie zawodów.

Polacy mocno zaakcentowali swój udział w AMERICUP. W czasie tych zawodów skoczkowie rywalizują w skokach dziennych i nocnych na celność lądowania. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół „Poland Military Team A” (st. chor. sztab. Piotr Błażewicz, st. szer. Piotr Kut, plut. Tomasz Podstawka, mł. chor. rez. Rafał Zgierski), a miejsce trzecie zajął „Poland Military Team B” (ppor. Irena Paczek-Krawczak, ppor. Ewa Wesołowska, kpr. Rafał Filus, st. chor. sztab. Andrzej Lamch).

Indywidualnie też mieliśmy swój udział w sukcesach. W skokach nocnych na trzecim miejscu w klasyfikacji indywidualnej uplasowali się razem ppor. Irena Paczek-Krawczak i mł. chor. rez. Rafał Zgierski. Pani porucznik była jeszcze trzecia w generalnej klasyfikacji indywidualnej. Poza hrubieszowskimi spadochroniarzami w klasyfikacjach indywidualnych na podium stanęli jeszcze: st. chor. sztab. Piotr Błażewicz – II miejsce w generalnej klasyfikacji indywidualnej i II miejsce w klasyfikacji indywidualnej skoków nocnych oraz st. chor. sztab. Andrzej Lamch – I miejsce w klasyfikacji indywidualnej skoków dziennych.

Warto dodać, że zawody udało się rozegrać w maksymalnym wymiarze, czyli zawodnicy wykonali po osiem skoków dziennych i po dwa skoki nocne.

 

Tekst i zdjęcia: mjr Artur Gosiewski / 2hpr