Sport w Lubelskiem w dobie koronawirusa

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego dotycząca sytuacji w lubelskim sporcie. Marszałek mówił o przygotowaniach do ważnych wydarzeń sportowych, a także przybliżył etapy wygaszania obostrzeń, które już niedługo pozwolą lubelskim sportowcom i mieszkańcom województwa powrócić do aktywności sportowej.

Reklamy

 

Jesteśmy po konsultacjach ze środowiskiem sportowym w regionie. Jako zarząd województwa podtrzymujemy zobowiązania, które złożyliśmy naszym klubom i sportowcom – zapewnił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.


Lubelskie w Tokio 2020

Program polegający na promocji województwa lubelskiego w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (23.07-08.08.2021) będzie realizowany. Będzie to możliwe dzięki udziałowi sportowców z Lubelszczyzny w olimpiadzie w Japonii. Reprezentanci klubów sportowych z naszego regionu otrzymają po 30 000 zł, tak jak deklarował wcześniej marszałek Jarosław Stawiarski.

Do 21 kwietnia br. paszporty olimpijskie zdobyli:

Sofia Ennaoui                              AZS UMCS Lublin (1500 m)

Paweł Fajdek                               Agros Zamość (rzut młotem)

Paulina Guba                               AZS UMCS Lublin (pchnięcie kulą)

Małgorzata Hołub-Kowalik          AZS UMCS Lublin (LA, sztafeta 4×400 m)

Karolina Kołeczek                                    AZS UMCS Lublin (100 m przez płotki)

Malwina Kopron                           AZS UMCS Lublin (rzut młotem)

Aleksandra Mirosław                   Kotłownia Lublin (wspinaczka skałkowa)

Piotr Sawicki                                ICSiR Start Lublin (łucznictwo) – Igrzyska Paraolimpijskie

 

Kwalifikacje na IO zdobyły również sztafety narodowe w pływaniu, których członkami byli akademicy z AZS UMCS Lublin:

Konrad Czerniak              sztafeta 4x100m stylem zmiennym

Jan Hołub                         sztafeta 4×100 i 4x200m stylem dowolnym

Marcin Stolarski               sztafeta 4x100m stylem zmiennym

Jan Świtkowski                sztafeta 4x200m stylem dowolnym

 

Decyzję w sprawie udziału w igrzyskach w Tokio lubelskich zawodników w pływaniu podejmie Polski Związek Pływacki.

W 2019 r. przekazana została kwota 175 000 zł dla 15 zawodników mających szanse na start w letnich IO.


Lubelskie wspiera sport

Zgodnie z zaleceniami rządu realizacja programu sportowego została zawieszona. Środki, które planowano przekazać zespołom sportowym i zawodnikom na promocję gospodarczą województwa lubelskiego, są zamrożone i mogą zostać uruchomione 

po ogłoszeniu zniesienia zakazu prowadzenia działalności sportowej. Do dyspozycji pozostało: 2 300 000 zł (w ramach Marketingu Gospodarczego – środki z RPO).

W 2019 r. na ten cel przeznaczono 4 079 000 zł.


Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży „Lubelskie 2020”

Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020” została odroczona. Decyzja została podjęta w porozumieniu z Lubelską Unią Sportu – realizatorem zadania, wyłonionym w drodze otwartego konkursu ofert.

Marszałek Jarosław Stawiarski zwrócił się do Pani Minister Sportu, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, z prośbą o zgodę na przeprowadzenie OOM w miesiącach wrzesień-październik br., o ile sytuacja związana z pandemią na to pozwoli.

Wydarzenie odbywać się będzie w kilku miejscowościach naszego województwa:

Łęcznej (badminton),

Kraśniku (piłka ręczna dziewcząt, boks, tenis stołowy),

Lublinie (brydż sportowy, szermierka),

Białej Podlaskiej (gimnastyka artystyczna, sportowa, akrobatyka),

Zamościu (judo, piłka ręczna chłopców),

Chełmie (piłka siatkowa chłopców, zapasy dziewcząt),

Puławach (szachy, taekwondo),

Janowie Lubelskim (zapasy klasyczne),

Włodawie (zapasy wolne).

W Olimpiadzie weźmie udział 4200 uczestników.

Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 600 000 zł, Ministerstwo Sportu zabezpieczyło środki w wysokości 2 500 000 zł.


Stypendia sportowe Województwa Lubelskiego

Celem programu stypendialnego jest wsparcie w początkowym okresie kariery młodych, perspektywicznych sportowców uprawiających sporty olimpijskie i paraolimpijskie. Podstawowym kryterium przyznawania stypendiów są wyniki sportowe uzyskane na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy i mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów), a także seniorów do 27 lat. Stypendium przyznawane jest na dziewięć miesięcy (od kwietnia do grudnia br.) i trafi do 267 osób. Łączna wartość wsparcia wynosi 855 900 zł.

Zaplanowaną na kwiecień uroczystość wręczenia stypendiów przełożono na późniejszy termin. Bez względu na sytuację epidemiologiczną w kraju zostaną one wypłacone w trzech transzach zgodnie z harmonogramem.


Działania wspierające dla klubów i stowarzyszeń sportowych realizujących zadania publiczne

Samorząd województwa wprowadza elastyczne rozwiązania dla klubów i stowarzyszeń sportowych dotkniętych skutkami pandemii. W przypadku realizacji zadań w ramach otwartych konkursów, przy realizacji których występują lub mogą wystąpić opóźnienia, lub którego realizacja jest zagrożona, będzie możliwe:

– wydłużenie okresu realizacji zadania publicznego, jednakże nie dłużej niż do 14 grudnia br.,

– wprowadzanie adekwatnych do sytuacji danego klubu sportowego/stowarzyszenia zmian w harmonogramach i kosztorysach.

Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, po dokonaniu oceny rzeczywistego wpływu obecnej sytuacji na realizację danego zadania.

Szczegółowe informacje dotyczące propozycji rozwiązań są systematycznie przekazywane podmiotom, którym przyznano dotacje z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych Województwa Lubelskiego w zakresie wspierania i upowszechnia kultury fizycznej.

Na zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku zabezpieczono kwotę 4 000 000 zł + 600 000 zł na organizację Olimpiady Młodzieży. W roku 2019 była to kwota 3 950 000 zł.


Komunikat Ministra Sportu

W komunikacie z 17 kwietnia 2020 r. Minister Sportu informuje, że w ramach prac nad ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadzone zostały kolejne rozwiązania z myślą o wparciu środowiska sportowego.

W dotychczasowym art. 15zzzc wprowadzono możliwość przedłużenia kadencji władz polskich związków sportowych nie dłużej niż do 30 września 2021 r. To odpowiedź na sygnały części środowiska sportowego, dotyczących trudności z organizacją elektronicznych wyborów, szczególnie na szczeblu okręgowych związków sportowych.

Przepis będzie miał zastosowanie do organów władz polskich związków sportowych i organów związków sportowych, których kadencja wygasa od dnia wejścia w życie ustawy do 30 czerwca 2021 r. Ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania tych organizacji bez konieczności zwoływania walnego zgromadzenia członków lub delegatów polskiego związku sportowego w okresie zmagań związanych z pandemią oraz przełożonych z tego powodu Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Ograniczenie kadencji polskich związków sportowych (art. 9 ust. 1 ustawy o sporcie) do 4 lat związane jest z cyklem przygotowań olimpijskich. Przedłużenie kadencji władz polskich związków sportowych, którym kadencje kończą się przed 30 czerwca 2021 r., pozwoli na kontynuowanie przygotowań do igrzysk w ramach wskazanego cyklu przygotowań olimpijskich. Dotyczy to również wyboru i funkcjonowania władz związków sportowych, tych niebędących członkami polskich związków sportowych, jak również tych będących członkami polskich związków sportowych, działających w ich strukturach (tzw. wojewódzkich i okręgowych związków sportowych).


„Odmrażanie” sportu

25 kwietnia br. Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.


I etap

Od 4 maja br. będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie):

– stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),

– boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki),

– infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,

– pola golfowe,

– stadniny koni,

– obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby.


II etap

Zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. W przypadku kortów tenisowych będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy ograniczona liczba osób.


III etap

Zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych będą się odbywały w maksymalnie sześcioosobowych grupach.


IV etap

Powróci infrastruktura o charakterze zamkniętym, tj. zostanie wznowiona działalność:

– klubów (w tym klubów tanecznych),

– basenów,

– siłowni,

– klubów fitness,

– klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona,

– klubów sportów walki,

– kręgielni,

– parków trampolin,

– skateparków,

– ścianek wspinaczkowych.

W imprezach sportowych na otwartej przestrzeni weźmie udział maksymalnie 50 osób, dalej jednak bez udziału publiczności.

 

(info: UMWL)