Sportowcy uczcili pamięć Dzieci Zamojszczyzny

W środę, 31 sierpnia 2022 r. po dwuletniej przerwie o godz. 9.30 przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny na ul. Akademickiej  w Zamościu odbyło się uroczyste otwarcie 33. Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Ideą wydarzenia jest upamiętnienie mieszkańców naszego regionu, którzy ucierpieli w czasie II wojny światowej. Rekordzistką ilości startów jest Małgorzata Muzyczuk z Hrubieszowa – 25 pełne, plus dwa starty w IV etapie. Niestety, w tym roku z Hrubieszowa i powiatu nikt nie startował.

Reklamy

Bieg, to cztery etapy o łącznej długości 100 km. W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele ,,Dzieci Zamojszczyzny”, byli organizatorzy oraz zawodnicy biegu oraz pomysłodawca biegu red. Janusz Kawałko. 

Godzinę później z ulicy Szczebrzeskiej wystartowali sportowcy do pierwszego etapu z metą w Zwierzyńcu. Drugi etap odbył się z Zamościa do Krasnobrodu, trzeci z Sitańca do Skierbieszowa, a czwarty z Nielisza do Zamościa (pólmaraton), dodatkowo im. Czesławy Kwoki pochodzącej z Wólki Złojeckiej Dziecka Zamojszczyzny. Przy IV etapie w Zamościu rozegrano biegi dzieci i młodzieży.

Reklamy

­

Po IV etapach (łącznie 100 km) wśród kobiet wygrała była reprezentantka Polski w biegach średnich Aleksandra Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w czasie (7.10:57 godz.) wyprzedzając Wioletę Brychcy z Gliwic (9.21:35) i Ligię Młynarską z Bielsko – Biała, 

u mężczyzn: 1. Grzegorz Pawlak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w czasie (6.41:40), 2. Sylwester Młynarski z Bielsko – Biała (7.11:10), 3. Grzegorz Weremko z Puław (7.15:33)… 7. Dawid Berbecki z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, 8. Janusz Miazga, 10. Paweł Sawicki, 12. Leszek Helman, 13. Marcin Repecki, 14. Sławomir Sokalski (wszyscy z Zamościa). Wszystkie cztery etapy pokonało zaledwie  21 osób, w tym tylko cztery kobiety. 

Podium na rolkach:

kobiety: 1. Magdalena Czus z Tomaszowa lubelskiego (3.31,48), 2. Wioletta Zaczkowska z Przecławia, 3. Karolina Kubiak z Torunia, 

mężczyźni: 1. Jakub Umer z Tomaszowa Lubelskiego (3.30:32), 2. Grzegorz Kobza z Nowego Tomysla, 3. Jan Kopyt z Konstancina Jeziorna. 

Podium na wózkach, kobiety: 1. Anna Oroszova z Koszyc, 2. Kristina Madajova z Mitry, mężczyźni: 1. Rafał Wilk z Rzeszowa (2.32:11), 2. Krzysztof Plewa z Krakowa, 3. Marek Wiśniewski z Namysłowa. 

Klasyfikacja drużynowa: 1. miejsce III Zamojski Batalion Zmechanizowany w składzie: G. Pawlak, Al. Jakubczak i D. Berbecki w łącznym czasie (21.34:33 godz.), 2. KB Odra Opole, 3. Zamość Biega I (J. Miazga, P. Sawicki, Leszek Hetman), 4. AKMB Pędziwiatr Gliwice, 5. Zamość Biega II (M. Repe4cki, S. Sokalski, J. Stępniak).

Biegom towarzyszyły liczne wydarzenia: spotkania z żyjącymi Dziećmi Zamojszczyzny, koncerty muzyczne, zajęcia edukacyjne dla dzieci, składanie wiązanek pod pomnikami, uroczystości religijne. 

Organizatorzy przewidzieli wiele klasyfikacji i nagród dla biegaczy indywidualnych open i w kategoriach wiekowych, drużynowo, na wózkach i rolkach, oraz w biegach dla dzieci i młodzieży, które wręczono podczas uroczystego podsumowania zawodów. 

Głównym organizatorem biegu było Miasto Zamość oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu. 

Współorganizatorami

powiat zamojski, gminy: Skierbieszów, Nielisz i Zamość, miasta Zwierzyniec i Krasnobród. 

Funkcję sędziego głównego pełnił Zbigniew Kierepa a spikerem był Wojciech Suchowicz.

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Fot. OSiR Zamość


Zobacz też:

Z historii sportu Zamojszczyzny… (cz. 63)

Z historii sportu Zamojszczyzny… (cz. 63)


Zerknij na Instagram →