Sportowy rok 2016 Zamojszczyzny w pigułce

Rok 2016 był bogaty w wydarzenia sportowe od Igrzysk Olimpijskich w RIO do zawodów amatorskich. Wszędzie byli przedstawiciele z regionu kolportażu Tygodnika Zamojskiego, jak i naszego powiatu, poniżej co nieco o tym udziale.

Reklamy

 

Styczeń

W pierwszych dniach stycznia otwarto wszystkie wyciągi narciarskie w regionie: w Jacni, Bobliwie, Szopowym i Chrzanowie. Czynne były też trasy biegowe w Siwej Dolinie pod Tomaszowem Lubelskim.

Młodzi zawodnicy AMSPN Hetman Zamość przygotowani przez trenera Sebastiana Luterka zwyciężyli w międzynarodowym turnieju piłkarskim w Tarnowie. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Łukasz Pokrywka.

Pochodząca ze Zwierzyńca i była lekkoatletka Unii Hrubieszów a od lat trener kadry w biegach średnich Finlandii i Luksemburga Maria Paczos otrzymała nagrodę Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej za wybitne osiągnięcia szkoleniowe.

Marcin Nagórek z Agrosu Zamość w biegu na 800 m (1:53,81) ustanowił halowy rekord Polski Weteranów (M35). To samo uczynił na 1000 m Artur Kern z Unii Hrubieszów (2:28,74).


Luty

W Okręgowych Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej Seniorów triumfowała drużyna Włókniarza Frampol, 2. LKS Orion Dereźnia, 3. GLKS Omega Stary Zamość.

Podopieczne trenera Stanisława Kaniewskiego siatkarki Tomasovii zajęły 5. miejsce w rozgrywkach II ligi i nie weszły do czterozespołowej grupy finałowej play – off.

18. luty, w wieku 79 lat zmarł Czesław Gajdek, jeden z najlepszych w historii piłkarzy nożnych Zamojszczyzny. W Hetmanie zadebiutował 1.04.1960 r. i grał do 1972 r. Z kolei trenował Roztocze Szczebrzeszyn. W 2002 r. znalazł się w lubelskiej jedenastce wszechczasów.

Rozegrano OOM w biegach narciarskich. Ekipa tomaszowska pod kierownictwem trenera Waldemara Kołcuna łącznie zdobyła 6. medali, w tym juniorka Katarzyna Stokfisz 2 złote i brązowy, junior młodszy Szymon Sikora 2 srebrne i brązowy w sztafetowym biegu drużynowym z Tomaszem Krawczykiem.

Podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorek w Łucznictwie zawodniczki Agrosu Zamość w rywalizacji drużynowej wywalczyły brązowe medale w składzie: D. Domańska, K. Biczak i I. Brewczyńska.

Rozegrano Mistrzostwa Województwa Seniorów w Tenisie Stołowym, w których najlepiej spisali się reprezentanci AUKS Trefl z Zamościa. Złoty medal wywalczył Maciej Nowaliński, a srebrny Marcin Litwiniuk. Drugi złoty medal obaj zdobyli w grze podwójnej.

 

Marzec

W Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, w których doskonale spisał się Artur Kern z Unii Hrubieszów, ponieważ w biegu na3000 m(8:23,45) zdobył złoty medal. Brązowy medal na 200 m wywalczył Hubert Kalandyk (Agros Zamość).

W Siedlcach zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach, gdzie na podium stanęły reprezentantki Agrosu Zamość. Srebrny medal otrzymała Iwona Łyp, a brązowy Magdalena Radom, jak i Sylwia Żebrowska z LMKS Krasnystaw.

Podsumowano Plebiscyt Tygodnika Zamojskiego na 10. Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców oraz 5. Trenerów na Zamojszczyźnie w 2015 roku. Wśród sportowców wygrał Kacper Pańko – Roztoczański Klub Karate Tradycyjne, w u trenerów jego trener Radosław Niziołek.

Odbyły się OIMS w Biegach Narciarskich, w których znakomicie spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 z Tomaszowa Lubelskiego, którzy zdobyli 16 medali. W stylu klasycznym złote medale zdobyliMonika SkinderKarina Probola i Weronika Juzeluk, a w stylu dowolnym M. Skinder (została wybrana najlepszą  zawodniczką Gimnazjady), W. JuzelukDawid Ciećko. Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Tomaszowie Lubelskim wygrali drużynowo klasyfikacje generalną.


Kwiecień

Uczniowie ZSL z Biłgoraja wywalczyli złoty medal podczas Mistrzostw Polski Szkół Leśnych w Piłce Siatkowej.

Reprezentantki MULKS Tomaszów Lubelski Katarzyna Stokfisz i Monika Skinder zdobyły srebrne medale Mistrzostw Polski Seniorów w narciarstwie biegowym w sprincie drużynowym.

W Toruniu rozegrano Mistrzostwa Polski Księży w Halowej Piłce Nożnej. Pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Bardzo dobrze podczas mistrzostwa Polski juniorek w boksie spisała się Katarzyna Dziaduszyńska. Zawodniczka ASB Hetman Zamość wywalczyła srebrny medal w kat. 60 kg.

Podczas Mistrzostw Polski Weteranów w rzutach Józef Wąsiel z Mircza zdobył dwa medale srebrne i jeden brązowy

Pięć brązowych medali przywieźli reprezentanci naszego regionu z mistrzostw Polski juniorek i juniorów w podnoszeniu ciężarów a byli to: Elżbieta Bielak, Sylwia Zań (obie Znicz Biłgoraj), Diana Flak z Unii Hrubieszów oraz Dominik Bachta i Mateusz Wojtowicz (obaj Agros Zamość).

 

Maj

W Zamościu rozegrano Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS juniorów do lat 15 i 17 w podnoszeniu ciężarów, w których reprezentanci MKS „Unia” Hrubieszów zdobyli 3 złote medale, 3. srebrne i 3. brązowe oraz wiele punktów, co dało zwycięstwo w krajowej klasyfikacji klubowej.

Młodzi piłkarze Jedynka Krasnystaw wywalczyli brązowy medal podczas finałowego turnieju „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku w kategorii U-10.

W Warszawie odbył się XVIII sprawozdawczo-wyborczy krajowy zjazd delegatów zrzeszenia LZS. Wiceprzewodniczącym Zrzeszenia został Józef Poterucha z Zamościa.


Czerwiec

To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego klubu, tak trener Piotr Kostrubiec podsumował występ pingpongistów Trefla Zamość w finale Drużynowego Pucharu Polski w Bydgoszczy. Grający w I lidze Trefl (7. miejsce w sezonie 2015/2016) zajął 3 miejsce.

Zawodnicy TUKS Roztocze Tomaszów Lubelski uczestniczyli we Wrotkarskim Pucharze Europy Kadetów, a byli to. Monika Skinder, Emil Plaskacz, Magdalena Kuśmierz.

Piłkarz z Zamościa wniósł flagę Polski w Paryżu przed meczem z Niemcami. 14-letni Krystian Laskowski znalazł się wśród 6 szczęśliwców, którzy wygrali wyjazd na Euro 2016. Krystian jest uczniem II klasy Gimnazjum nr 2 w Zamościu i piłkarzem DKS Gaudium Zamość.

Podopieczni trenera Marcina Czerwonki w piłce ręcznej długo czekali na decyzję w sprawie zaległego meczu z Bursą Puławy. Wszystko poszło po ich myśli i od nowego sezonu będą występować w II lidze.

Po dwóch sezonach w I lidze piłkarki nożne Korony Łaszczów zajęły 9. miejsce, a do utrzymania zabrakło jej 2 punktów. Efekt końcowy to z braku środków finansowych zespół tr. Jerzego Bojko został rozwiązany.

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce rozegrano w Bydgoszczy. Dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek z Agrosu Zamość już w pierwszej kolejce uzyskał 81,87 m zdobywając złoty medal.

Trzy lata – na tyle związał się kontraktem z FC Deportivo La Coruña Przemysław Tytoń. Tytoń zaczynał sportową karierę w AMSPN Hetman Zamość.

Zakończyły się rozgrywki piłkarskie sezonu 2015/2016. Niestety z III ligą pożegnali się Tomasovia i AMSPN Hetman Zamość. W IV lidze najwyższe miejsce wywalczył Kryształ Werbkowice (5). Podopieczni Ireneusza Zarczuka z Łady Biłgoraj wygrali zamojską okręgówkę. W zamojskiej klasie A (grupa I) 1 miejsce zajął Olender Sól a w grupie II Potok Sitno. W zamojskiej klasie B (grupa I) 1 lokatę wywalczył zespół Tanew Majdan Stary a w grupie II Ruch Machnów Nowy.

Paweł Fajdek z Agrosu Zamość zdeklasował przeciwników podczas mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. W Amsterdamie w najlepszej próbie posłał młot na odległość 80,93 m.

Podczas Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów Agnieszka Kuczmaszewska z Agrosu Zamość, zdobyła brązowy medal w kategorii 53 kg.

Cztery zespoły wzięły udział w turnieju mistrzów juniorów ZOZPN, który rozegrano we Frampolu. W meczu o 1 miejsce miejscowy Włókniarz (mistrz klasy O) pokonał Potok Sitno (klasa A, gr. II).

Pochodzący z Sitańca, Piotr Pardus triumfował w kategorii fitness model na Mistrzostwach Świata w Kulturystyce i Fitness IBFF. W tym roku wywalczył także: 1 miejsce na mistrzostwach Europy i 2 miejsce na ME w kategorii kulturystyka klasyczna.


Lipiec

Od 1 lipca seniorzy i juniorzy starsi AMSPN Hetman przeszli do Fundacji Klub Sportowy Hetman Zamość.  Z Myślą o awansie do III ligi rewolucja szykowała się w składzie zespołu.

Andrzej Neścior (Agros) zajął 7. miejsce (w mikście) w Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w łucznictwie.

W Mariborze w lekkoatletycznym czwórmeczu reprezentacji U-23 Dominik Kopeć z Agrosu Zamość wygrał bieg na 100 metrów, a jego kolega klubowy Hubert Kalandyk 200 m. Obaj trzecie zwycięstwo dodali w sztafecie. Starowały również Magdalena Wronka (Agros) i Weronika Pyzik (Znicz).

Rozegrano turniej w podnoszeniu ciężarów w ramach OOM. Złote medal zdobyła Karolina Czajka, srebrny Natalia Bobrowska, brązowe Paulina Pańko (wszystkie Unia Hrubieszów), Klaudia Luterek (Agros) Pierwsze miejsce w klasyfikacji klubowej zajęła MKS Unia Hrubieszów.

W Wojewódzkich Igrzyskach Rekreacyjno-Sportowych LZS, gminy i powiaty Zamojszczyzny nie mały sobie równych. W klasyfikacji gminnej 1 miejsce zajęło Sitno, 2. Wierzbica i 3. Rachanie. W klasyfikacji powiatowej zwyciężył powiat tomaszowski przed zamojskim.

Zorganizowano Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, gdzie znakomitą formę zademonstrowali reprezentanci Agrosu Zamość: złoty medal odebrał Dominik Kopeć (100 m) i srebrny (200 m), złoty Hubert Kalandyk (200 m)  i srebrny (100 m), srebrny Magdalena Wronka (100 m) i brązowy (200 m), złoty sztafeta 4 x 100 m (D. Muzyczuk, H. Kalandyk, M. Jakóbczyk, D. Kopeć) oraz brązowy medal Weronika Pyzik Znicz Biłgoraj (5000 m).

Doskonale spisał się Andrzej Neścior podczas OOM w Łucznictwie zdobywając złoty i brązowy medal. Brąz wywalczyła także drużyna w składzie: K. Szeliga, A. Neścior i M. Łysiak.

We Wrocławiu rozegrano OOM w lekkiej atletyce. Srebrny medal wywalczył Michał Wiater z Agrosu Zamość w chodzie sportowym. Jego kolega klubowy Jakub Lewoszewski w rzucie dyskiem zdobył medal brązowy.

 

Sierpień

W Danii odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. W krajowych barwach wystąpił pochodzący z Werbkowic, jednocześnie wychowanek Padwy Zamość Wiktor Kawka w ostatnim sezonie reprezentujący w ekstralidze Stal Mielec.

 

Przeprowadzono Mistrzostwa Polski Juniorek w Łucznictwie, w których podopieczne trenera Leszka Stempla z Agrosu Zamość zdobyły brązowy medal w składzie: K. Biczak, D. Domańska, I. Brewczyńska, K. Pyziak

 

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Paweł Fajdek (Agros Zamość) w rzucie młotem zajął 17 miejsce. Natomiast Zdzisław Żołopa z Biłgoraja pełnił funkcję szefa sekretarzy w podnoszeniu ciężarów. Wychowanek Unii Hrubieszów Rafał Fedaczyński od kwietnia 2016 reprezentujący AZS UMCS Lublin zajął 24 miejsce w chodzie sportowym na dystansie 50 km.

Podopieczny trenera Ryszarda Radlińskiego z UKS „Sorga” Zamość Karol König przebywał z reprezentacją Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sumo. W rywalizacji drużynowej juniorów otrzymał brązowy medal.

Odbył się XXIX Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny W ciągu czterech dni zawodnicy pokonali 100 km. Uczestnikami byli: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne startujące na handbikach oraz niedowidzące i niewidome.

 

Wrzesień

W Częstochowie rozegrano II rzut lekkoatletycznej ekstraklasy. Po zsumowaniu punktów z dwóch rund Agros Zamość uplasował się na 6 miejscu. Najcenniejszy wynik zawodów osiągnął Paweł Fajdek z Agrosu.

W Warszawie odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwach Militari. 2 Pułk Strzelców Konnych w Hrubieszowie reprezentował Kamil Ciesielczuk na koniu Hardcore, który zawody ukończył na 6 miejscu.

W Gdańsku reprezentacja Polski w podnoszeniu ciężarów rywalizowała w Międzynarodowym Pucharze Bałtyku. Barwy kraju udanie reprezentowało dwoje zawodników z klubów naszego regionu, byli to: Szymon Wójtowicz z Agrosu i Diana Flak z Unii Hrubieszów.

Wojciech Panas, pochodzący z Topólczy paralotniarz, zdobył drużynowo złoty medal Motoparalotniowych Mistrzostw Świata.

Kacper Pańko z Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego podczas Mistrzostw Świata Juniorów zdobył indywidualnie brązowy medal a na ME taki sam, ale drużynowo. Jego koleżanka klubowa Marta Czapka w ME kadetów wywalczyła medal srebrny (dr. w kumite) oraz brązowe (ind. w fukugo i dr. w kata).

Reprezentujący powiat biłgorajski zespół BKP Rakovia Gepard Zawadka wywalczył 3 miejsce w mistrzostwach Polski w piłce błotnej.

Podopieczni trenera Sławomira Dudka z UKS Orzeł Stary Zamość podczas mistrzostw Polski młodziczek i młodzików w sumo, stawali na podium: Danuta Lisiewicz i Alicja Lis – (srebro) oraz Kinga Kycko, Miłosz Sudak, Piotr Smyk i Łukasz Mróz – (brązowe). W turnieju dzieci medale wywalczyli: Weronika Gabryel – (srebrny) oraz Wiktoria Dudek, Lusia Antończak, Wiktoria Książek i Kuba Gabryel – (brązowe). Z mistrzostw młodzików medale przywieźli też reprezentanci Sorgi Zamość (złote) Łukasz Lewusz i Marta Gruszkiewicz, (brąz) Wiktoria Kiszczak.

W Częstochowie podczas centralnego finału ligi juniorów spotkały się najlepsze drużyny lekkoatletyczne w kraju. Zajmujący po I rundzie 8. pozycję Agros Zamość po drugiej przesunął się o jedno miejsce wyżej.

Odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających, w których znakomicie rywalizowali modelarze z UKS „Jedynka” w Hrubieszowie. Podopieczny instruktora Leszka Kryszczuka Piotr Wielosz-Hałasa okazał się najlepszy w kraju.

 

Październik

Doskonale spisali się podopieczne trenera Andrzeja Gawła z Agrosu Zamość podczas mistrzostw Polski do lat 23 w podnoszeniu ciężarów. Złoty medal wywalczyła Agnieszka Kuczmaszewska, srebrny – Agata Sałamacha.

Odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym. W których Jan Kłębek, instruktor koordynator Zamojskiego Klubu Karate Tradycyjnego, wywalczył złoty medal mistrzostw świata w kumite drużynowym.

Pięć walk obejrzeli kibice w Zamościu podczas Battle of Champions. Sporo emocji dostarczyło starcie Mariana Strusa ze Skierbieszowa, który pokonał w drugiej rundzie Macieja Kościuczyka (Eko Różanka).


Listopad

Podsumowano całoroczny ogólnopolski ranking lekkoatletyczny „Złote kolce”. Na 3. pozycji został sklasyfikowany mistrz Europy i lider światowych tabel Paweł Fajdek z Agrosu Zamość.

W sezonie 2016/2017 cztery najlepsze kobiece zespoły piłki nożnej z naszego regionu przystąpiły do rozgrywek w III lidze lubelskiej. Po rundzie jesiennej na 3. miejscu w tabeli uplasował się Potok Sitno.

Cztery lata temu, podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Ewy Mizdal zajęła 7. miejsce. Okazuje się, że ostatecznie jest czwarta, bo wszystkie zawodniczki z podium zostały zdyskwalifikowane za doping.

W Krośnie rozegrane zostały mistrzostwa Polski Modeli Halowych klasy F1N. Modelarze z UKS Jedynka w Hrubieszowie zdobyli siedem medali, w tym cztery złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

 

Grudzień

W Ejlacie (Izrael) odbyły się Mistrzostwa Europy Młodzieżowców i Juniorek w podnoszeniu ciężarów, w pierwszej grupie wystąpiły dwie podopieczne trenera Andrzeja Gawła z Agrosu Zamość zajmując miejsca: 5. Agata Sałamacha i 6. Agnieszka Kuczmaszewska. W juniorkach 7. Diana Flak z Unii Hrubieszów.

17 grudnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego obradował XXI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Szefem związku na lata 2017-2020 został Mariusz Jędra, a w skład komisji rewizyjnej wszedł trener hrubieszowskich ciężarów Leszek Tarnawski.

W rozegranych Halowych Mistrzostwach Sędziów Piłkarskich o Puchar Prezesa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zamojscy sędziowie zajęli I miejsce. Paweł Tucki został Królem Strzelców.

W dniu 28 grudnia, w hali sportowej Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu, odbył się VI Halowy Gminny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Mircze. W Turnieju udział wzięły 4 zespoły. Po zaciętej walce, już po raz drugi z rzędu I Miejsce zajęli zawodnicy SMS MIRCZE wygrywając wszystkie mecze. Zwycięska drużyna grała w następującym składzie:  Martyniuk Marek, Grabowski Zbigniew, Pacaj Wiesław, Skóra Szymon, Martyniuk Roman, Pokrywka Tomasz. Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Roman Martyniuk z drużyny SMS MIRCZE. Puchary i medale ufundowane przez Wójta Gminy Mircze wręczył Przewodniczący Rady Gminy Mircze – Ryszard Wieczorek. Organizacją Turnieju zajął się Pan Jerzy Smyk.Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Fot. PZLA, facebook.com, lubiehrubie.pl, arch. Maka