Staszic 7. w Polsce

Dnia 14.06.2011 r. w Łodzi odbył się Finał Krajowy w Biegach Rozstawnych szkół. Po zwycięstwach w zawodach powiatowych, rejonu zamojskiego, województwa lubelskiego dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie im. St. Staszica zajęły 7 miejsce w Polsce.

Reklamy

14 czerwca, po raz czwarty zorganizowano Vena Sport Festival. Na stadionie AZS Łódź przez cały dzień rywalizowały sztafety 4 x 100m, 100-200-300-400m i 16 x 100m we wszystkich kategoriach wiekowych. Udział wzięło ponad 1200 zawodników i zawodniczek – zwycięzców eliminacji we wszystkich województwach. Zwycięzcy otrzymali m.in. sprzęt sportowy firmy TICO o wartości 600 zł dla każdej osoby, łączna pula nagród i upominków wyniosła blisko 300 tysięcy złotych, co jest wartością niespotykaną w zawodach młodzieżowych. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali zestawy upominków od Rossmanna, Pepsi, IS i pamiątkowe koszulki. (szla.pl).

Reklamy

Hrubieszowianki nie miały łatwego zadania. Sztafeta szwedzka jest dyscypliną w której taktyka i współpraca pomiędzy zawodniczkami odgrywa decydującą rola. Sztafeta polegająca na przebiegnięciu przez cztery zawodniczki dystansów kolejno 100+200+300+400 m. Wyrobienie nawyków na wirażach lub w strefie zmian wymaga długotrwałych przygotowań w odpowiednich warunkach. Miejski stadion w przebudowie utrudniał możliwość odpowiedniego treningu, a w Łodzi przyszło zmierzyć się z najlepszymi w kraju. Dziewczyny jednak dały radę, pokonując dystans w czasie 2:34:92 co uplasowało je na 7 pozycji w kraju.

Zawody zostały rozegrane w trzech grupach szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tej ostatniej grupie szkół do sztafety szwedzkiej przystąpiło 14 zespołów szkolnych wyłonionych po wcześniejszych eliminacjach niższego szczebla.

Dziewczęta z Hrubieszowa na początek przystąpiły do biegów eliminacyjnych w II serii zajmując 5 pozycję. Uzyskany czas – 2:33,14 min. pozwolił na awans do ośmioosobowego finału. W finale, który odbył się tego samego dnia dziewczęta ze Staszica, dopingowane przez opiekunkę zespołu p. Annę Kusiak zajęły 7 lokatę w Polsce. Gratulacje!!!

Finał – sztafeta szwedzka (400 – 300 – 200 – 100)

Szkoły Ponad Gimnazjalne – Licealiada:

1. LMS Kraków Małopolskie 2:19.00
2. I LO Szamotuły Wielkopolskie 2:22.05
3. ZSP Lubań Dolnośląskie 2:22.97
4. ZSP nr 2 Gryfino Zachodniopomorskie 2:23.31
5. ZS Trzcinica Podkarpackie 2:24.45
6. ZSP Kleszczów Łódzkie 2:26.76
7. ZS nr 2 Hrubieszów Lubelskie 2:34.92
8. ZS Prywatnych Opoczno Łódzkie DNS

LO Staszic, a tym samym województwo lubelskie reprezentowały:

Karolina Kasprowicz, 93
Ewelina Wójcik, 93
Magda Mielniczuk, 94
Paulina Worożbit, 94

Nad zespołem sprawowały pieczę; Anna Kusiak i Barbara Cygan.

Warto podkreślić, że hrubieszowianka Aleksandra Szczęk ucząca się i reprezentująca I LO Zamość razem z koleżankami wywalczyła srebrny medal w sztafecie 4 x 100 mwynikiem 49,05.

Natomiast hrubieszowianin Piotr Kitliński nauczający w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublinie przygotował dziewczęta w sztafecie 4 x 100 m, które zajęły 10 lokatę z rezultatem 57,80, w tej grupie szkół.

Opiekunką jednego z zespołów (niestety nie wiem, którego) walczących w finałach była również hrubieszowianka, onegdaj reprezentująca także Unię Hrubieszów w biegach wytrzymałościowych Maria Cierech.

Nauczycielka wf w Staszicu mgr Anna Kusiak:

– Jestem bardzo zadowolona, że po raz kolejny drużyna sztafetowa z naszej szkoły awansowała aż do finału centralnego. Dziewczęta spisały się bardzo dobrze, tym bardziej, że z przyczyn osobistych nie uczestniczyła w zawodach Marianna Ulanicka, a wcześniej do szkoły w Zamościu przeniosła się Majka Hojda. Do zawodów należy być jeszcze lepiej przygotowanym, ponieważ w jednym dniu należy biegać eliminacje i finał, a zmierzenie się dystansami 400 czy 300 m w jednym dniu nie jest takie proste. Wszystkie dziewczęta ze sztafety pozostają nadal w naszej szkole, jeżeli podejdą poważnie do treningów, to jest szansa, aby za rok ponownie uda nam się awansować do centralnych finałów.

***

Opracował – mak