12 kwietnia 2024

Hrubieszów: Święto szachów w HDK [ZDJĘCIA]

Zakończyła się I edycja Grand Prix Hrubieszowa w szachach. Uroczyste wręczenie pucharów, medali i dyplomów odbyło się 21 czerwca 2022 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury.

Zakończyliśmy I edycję szachowych pucharów, sponsorowanych przez Burmistrza Hrubieszowa – Panią Martę Majewską. Uroczyste wręczenie pucharów, medali i dyplomów przez Panią Burmistrz odbyło się 21 czerwca 2022 roku o godz. 9.00 w HDK.

Ponad 60 szachistów zostało wyróżnionych trofeami sportowymi. Byli wśród nich ci, którzy uczestniczyli w pięciu i większej ilości turniejów, ale także i ci, którzy zdobyli czołowe lokaty i dyplomy w kilku turniejach, lecz zabrakło im systematyczności i wytrwałości do walki o trofea w końcówce rozgrywek. 

W Grand Prix 2022 rozegraliśmy 18 turniejów, 14 najlepszych wyników zdecydowało o lokatach i trofeach. W turniejach uczestniczyło 105 szachistów, w tym 32 dziewczęta. Najliczniejszą, z czterech kategorii wiekowych stanowili młodzicy – 38 szachistów, w tym 16 dziewcząt. Najlepszy wynik po 14 turniejach osiągnęli Karol Fietko – junior z klasy 8 z Dwójki i Filip Kowalewski – junior starszy ze Staszica, obaj po 81,5 pkt.

Zacięta i wyrównana rywalizacja w kat. młodzików i juniorów zmotywowała nas do wręczenia dodatkowych pucharów. W młodzikach puchary otrzymali: Robert Kraj – trzecioklasista z Jedynki i Rafał Nieradko – pierwszoklasista z Dwójki, który uczestniczył w 17 turniejach. W juniorach oprócz Karola Fietko puchar otrzymał Olaf Lewandowski siódmoklasista z Jedynki, jeden z dwóch naszych zwycięzców grupy D finałów wojewódzkiego turnieju o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W naszych turniejach gościliśmy szachistów z sąsiednich biednych gmin, w których samorządy nie mogą sponsorować szachów, a jest tam wiele talentów. Między innymi, talent z Kryłowa – Paweł Warchał, czwartoklasista, także finalista i zwycięzca grupy D turnieju wojewódzkiego z 20 kwietnia w Lublinie. Chętnie zasponsorowałem mu puchar w kat. juniorów młodszych, podobnie, jak dwojgu juniorom z Werbkowic, gdyż 80,- złotych dla Pani Wójt stało się problemem nie do rozwiązania.

Optymistycznie o szachach możemy mówić w Hrubieszowie. Pani Burmistrz postanawia sponsorować puchary w nowej edycji GP 2023 od września w HDK, w podobnej formule, 20 turniejów w roku szkolnym, z eliminacjami w szkołach i przedszkolach. Z satysfakcją gratulowaliśmy nie tylko szachistom, ale także ich rodzicom, opiekunom i wychowawcom goszczącym w dużej grupie w zakończeniu turniejów. Obserwując szybkie postępy w poznawaniu szachowych tajników wierzę, że z mojej szkoły będą korzystały coraz liczniejsze grupy szachistów. Dziękuję za miłą współpracę Pani Burmistrz, Pani Dyrektor HDK, Dyrektorom Szkół i opiekunom szachistów w szkołach, wychowawcom w klasach i wszystkim wspierającym hrubieszowskie szachy. 

­

Sędzia i Instruktor Szachowy

Mieczysław Pszeniczka


Zobacz też:

Szachowe Grand Prix Hrubieszowa

Szachowe Grand Prix Hrubieszowa