Szachy w Werbkowicach. V turniej o puchar Wójta Hrubieszowa

12 maja 2015 roku w Samorządowym Przedszkola „Bajka” w Werbkowicach piętnaścioro przedszkolaków uczestniczyło w zabawach szachowych.

Reklamy


Dzięki staraniom Dyrektor Samorządowego Przedszkola „Bajka” w Werbkowicach – Pani Anny Kolendy, rozpoczęto zabawy szachowe.

Szachy spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci. Szybko przyswajały sobie podstawy szachów, poznały figury, ich ustawienie i sposoby poruszania się po szachownicy. Niektóre poznały tę zabawę w komputerach i ponaglały do rozgrywania partii szachowych. To zadanie odłożyliśmy na następne spotkanie.

Dzieci otrzymały podstawy do nauki gry i zainteresowania zabawą rodziców. Część rodziców docenia tą zabawę i próbuje bawić się z dziećmi. W internecie spotkamy mnóstwo  pomocy do nauki gry w szachy.

W zabawach uczestniczyli: Dwoje pięciolatków – Wiktoria Tabaka, Jakub Sanek, sześciolatkowie –  Kaja Zimon, Oliwia Kuś, Zuzia Kazańska, Marysia Rafalska, Jakub Futyma, Filip Nazar, Piotr Weremczuk, Adrian Stachowski, Ola Ogórek, Nikola Kawka, Magdalena Krempla, Anna Wołoszyn, Jakub Bojanowski.

Czy tylko norweskie przedszkolaki mogą wygrywać z arcymistrzami? Z pewnością nie. Nasze przedszkolaki także są bardzo zdolne. Jednak nie zawsze mają z kim trenować.

Czy szachy w Werbkowicach uzyskają wsparcie samorządu i władz gminy?

Po dziesięciu latach moich starań, nie jestem w tej sprawie optymistą. Mogę jednak stwierdzić, że wielką satysfakcję mają uczniowie w tych środowiskach, gdzie szachy są wspierane przez samorządy, a młodzież może uczestniczyć w turniejach nie tylko gminnych i powiatowych, ale także z sukcesami w wojewódzkich.    

 

V turniej o puchary Wójta Hrubieszowa – Jana Mołodeckiego odbył się w Gminnym Gimnazjum w Kozodawach 8 maja 2015 roku. Startowało dwadzieścioro szachistów.

Zwyciężył Jarosław Dąbrowski, przed Klaudią Flis i  Mateuszem Koszałką.

Wśród chłopców:

1. Jarosław Dąbrowski, 2. Mateusz Koszałka, 3. Dominik Bednara.

Wśród dziewcząt:

1. Klaudia Flis, 2. Oliwia Solarska, 3. Klaudia Matraszek.

Następny VI Turniej w Kozodawach we wtorek 2 czerwca.

 

 

Sędzia i Instruktor Szachowy

Mieczysław Pszeniczka

fot. sxc.hu