Sztafeta Pamięci

30 października br. młodzież Gminnego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach, Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach oraz Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Husynnem uczestniczyła w Sztafetowym Biegu Pamięci. Trasę biegu wyznaczały mogiły i cmentarze znajdujące się na terenie miasta i gminy Hrubieszów.

Reklamy

 

Bieg rozpoczął się od złożenia wiązanki i zapalenia zniczy przy pomniku w lasku Dębinka. Pomnik zlokalizowany został w pobliżu jednego z wielu miejsc gdzie Niemcy dokonywali masowych mordów podczas II wojny światowej. Następny przystanek – również w Hrubieszowie –  wyznaczał cmentarz wojenny.

Oprócz pojedynczych i zbiorowych mogił jest tu m.in. pomnik poświęcony „Poległym za Niepodległość Polski w latach 1918-1939”. W Husynnem młodzież zatrzymała się przy cmentarzu wojennym z 1939 r., zapalając znicze na grobach żołnierzy polskich pomordowanych we wrześniu 1939 roku. Wziętych do niewoli, podczas największej na Zamojszczyźnie bitwy między Wojskiem Polskim a posuwającą się od wschodu Armią Czerwoną, zakłuto bagnetami.

W Moroczynie uczestnicy biegu zapalili znicze przy kapliczce św. Jana Nepomucena. Jest to miejsce dawnych egzekucji wykonywanych przez Kozaków podczas powstania styczniowego oraz Niemców w czasie II wojny światowej.

Młodzież oddała również hołd Mieczysławowi Fucie, kierownikowi Szkoły Podstawowej w Dziekanowie w latach 1936-1940, którego po aresztowaniu w 1940 roku więziono w wielu obozach koncentracyjnych. Będąc w Dziekanowie uczestnicy biegu zapalili również znicze przy pomniku Stanisława Staszica, oddając hołd wielkiemu dobroczyńcy Ziemi Hrubieszowskiej – twórcy dawnego Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego.

W Szpikołosach ogień zapłonął przy kapliczce z 1906 roku, upamiętniającej prześladowania unitów przez władze carskie. Ostatnim miejscem, gdzie złożono wiązankę i zapalono znicze była zbiorowa mogiła na moniatyńskim cmentarzu. Pochowani tutaj polscy żołnierze polegli w 1920 roku.

Organizatorem Sztafetowego Biegu Pamięci był Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

 

 

info i fot. UG Hrubieszów