Tak było… Wydarzenia sportowe 2018 roku

Rok 2018 przeszedł do historii, poniżej prezentuję wydarzenia objęte kolportażem gazety Tygodnik Zamojski, w których nie zabrakło wielu sportowych sukcesów sportowców z Hrubieszowa i jego powiatu.

Reklamy

 

Tak było. Wydarzenia sportowe 2018 roku


Styczeń

Mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek z Agrosu Zamość zajął 5. miejsce w 83. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski zdobyła w Jakuszycach drugi rok po kolei tytuł mistrzyni Polski w biegach narciarskich sprintem. Obroniła tym samym tytuł zdobyty 2017 roku w Istebnej.

1,88 mln zł – tyle wynoszą dotacje na „realizację zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej” w Zamościu na rok 2018. Tradycyjnie najwięcej otrzymał Agros (665 tys. zł). Następnie KS Hetman (435 tys. zł), Padwa (185 tys. zł), AMSPN Hetman (90 tys. zł), Return i DKS Gaudium (po 60 tys. zł), UKS Orka i ZTKKF (po 50 tys. zł).

Znakomity występ zanotowali młodzi piłkarze Hetmana Zamość (rocznik 2003) podczas międzynarodowego turnieju we Lwowie. Zajęli 1 miejsce, a na dodatek przywieźli dwa wyróżnienia indywidualne.

W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Międzynarodowy Turniej Unihokeja o Puchar Burmistrza Miasta – Hrubieszów Cup. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych – seniorów oraz U-14. W każdej wystąpiło po 7 drużyn. W ciągu dwóch dni rozegrano 38 meczów


Luty

We włoskiej Brescii zorganizowano mistrzostwa Europy księży w halowej piłce nożnej. W finałowym meczu Polacy pokonali Portugalię 1:0 stając na najwyższym podium. W kadrze znaczące role odgrywali kapłani z diecezji zamojsko-lubaczowskiej: Paweł Derylak, Krzysztof Sosnowski, Maciej Lewandowski i Tomasz Winogrodzki. Był to już szósty mistrzowski tytuł Polaków!

ZOZPN podsumował piłkarski rok 2017. Laureatami zostali Katarzyna Suchowicz (Potok Sitno – najlepsza zawodniczka), Karol Karólak (Tomasovia Tomaszów Lub. – najlepszy piłkarz IV ligi), Damian Ziółkowski (Huczwa Tyszowce – najlepszy piłkarz klasy okręgowej), Mateusz Późniak (Cosmos Józefów – najlepszy piłkarz klasy A), Adam Kozyra (Orion Stihla Jacnia – najlepszy piłkarz klasy B), Paweł Babiarz (Tomasovia – najlepszy trener), Piotr Burak (najlepszy sędzia).

W Halowych Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych w Lekkiej Atletyce, dwa brązowe medale zdobyły zawodniczki Agrosu Zamość. Wiktoria Łuczak w pchnięciu kulą i Monika Romaszko w biegu na 60 m przez płotki.

Piłka ręczna II liga. Padwa Zamość – AZS UJK Kielce 25:25 (11:12), 5:4 w rzutach karnych. Dzięki zwycięstwu zamościanie awansowali do grupy mistrzowskiej.

Członkowie UKS Jedynka w Hrubieszowie uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach Modeli Szybowców Halowych klasy F1N w Białymstoku. Wzięli w nich udział także zawodnicy z Litwy, Łotwy i Rosji. Wśród młodzików pierwsze miejsce zajął Jakub Wezgraj, drugi był Jakub Kopera. W kategorii open Wezgraj był trzeci. – Potem pojechaliśmy do Suwałk, gdzie startowaliśmy w Ogólnopolskich Zawodach Modeli Szybowców Halowych zaliczanych do Pucharu Polski. Uczestniczyło w nich blisko 50 zawodników. Tam też stawaliśmy na podium – informuje instruktor klubu Leszek Kryszczuk. Młodzicy: 3. Jakub Kopera; junior młodszy: 1. Kacper Kaczmarek, 3. Mateusz Mięczak; junior: 1. Kacper Zbarachewicz, 2. Dominik Skwarek; seniorzy: 3. Leszek Kryszczuk.

Na trasach biegowych Siwej Doliny w Tomaszowie Lub. rozegrany został XXX Jubileuszowy Bieg Hetmański.

 

Marzec

W Ciechocinku odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w boksie, w których Patryk Korzec z ASB Hetman Zamość – zdobył złoty medal w kategorii 75 kg

Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju sięgnęli po tytuły mistrzów Polski w piłce siatkowej tego typu szkół.

W Halowych Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce doskonale spisał się Dominik Kopeć z zamojskiego Agrosu. Podopieczny trenera Andrzeja Gdańskiego zdobył dwa srebrne medale na 60 i 200 m.

Zawodami narciarskimi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zakończył się sezon narciarski na Siwej Dolinie w Tomaszowie Lub.

Podsumowaliśmy 34. Plebiscyt na 10 Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców oraz 5 Trenerów na Zamojszczyźnie w 2017 roku. Do listy zwycięzców wśród sportowców po raz drugi dopisał się Kacper Pańko z Roztoczańskiego Klubu Karate Tradycyjnego. Wśród szkoleniowców trzeci rok z rzędu triumfował jego trener Radosław Niziołek. W tej edycji Plebiscytu uczestniczyło 65 sportowców i 21 trenerów.

Jak co roku prezydent Zamościa przyznał stypendia sportowe dla utalentowanych zawodników zamojskich klubów. Na liście znalazły się 52 osoby, otrzymywać będą miesięcznie (przez cały rok) od 1 do 1,7 tys. zł. Najwyższe otrzymali: sumoka Kacper Michalski z UKS Sorga, biegacz Oskar Drabik (Sprawni Razem), grający w boccia zawodnicy ze stowarzyszenia  „Krok za krokiem”: Robert Skwaryło, Paweł Krajewski, Mateusz Pawelec oraz Klaudia Dudek z UKS CSW Lider (sumo), Jakub Darmochwał, Magdalena Radom z KS Agros (zapasy, sumo), Ewelina Czop, Agnieszka Kuczmaszewska z KS Agros (podnoszenie ciężarów), Weronika Ryło z KS Agros (sumo), Hubert Kalandyk z KS Agros (biegi) oraz Dominik Kopeć z KS Agros (biegi).


Kwiecień

Odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Zapasach w Stylu Klasycznym. Z tytułem mistrzowskim w kat. do 130 kg wrócił Karol König z Sorgi Zamość.

Sukcesem zakończyły siatkarki Tomasovii pierwszą fazę play-off rozgrywek ligowych. W drugim meczu zdecydowanie pokonały Pogoń Proszowice.

W Białej Podlaskiej odbyły się Mistrzostwa Polski Księży w halowej piłce nożnej. Pierwsze miejsce wywalczyła diecezja zamojsko-lubaczowska. W składzie: Piotr Szeptuch, Tomasz Winogrodzki, Maciej Lewandowski, Paweł Derylak, Marek Mazurek, Adam Malinowski, Mateusz Furmaniak, Andrzej Wąsek, Łukasz Malec, Maciej Banach, Tomasz Szady, Radosław Sokołowski.

W Krotoszynie odbyły się mistrzostwa Polski seniorów w sumo. złote medale zdobyli: Magdalena Chruściel i Kacper Machalski z zamojskiej Sorgi.

Sześć razy na Mistrzostwach Polski U20 w podnoszeniu ciężarów stawali na podium sztangiści z naszego regionu. Najlepiej spisał się zamościanki z Agrosu, srebrne medale zawisły na szyjach Klaudii Luterek i Emilii Rechul

Złoty medal w ramach Mistrzostw Polski Młodzików w Biegach Górskich wywalczyła Oliwia Hałka ze Znicza Biłgoraj.

Siedem medali wywalczyli reprezentanci UKS Grot Michał Werbkowice podczas Pucharu Polski w koluchstyl, który odbył się w Lublinie. Na podium stanęli: Marek Skierski, Katarzyna Brud (I miejsce), Oliwia Wietrzyk (II), Justyna Król, Natalia Terejko, Jakub Daryło i ponownie Oliwia Wietrzyk (III)

Michał Okoń z Tomaszowa Lub. został mistrzem Polski w kulturystyce w kat. do 75 kg.

W Werbkowicach odbyły się masowe i popularne nie tylko w naszym regionie biegi uliczne „Cukrownika”. W biegu głównym wśród mężczyzn po raz trzeci zwyciężył Artur Kern z hrubieszowskiej Unii.

Ernest Lipski ponownie stanął na czele zarządu MKS Unia Hrubieszów.

Dwoje reprezentantów UKS Sorga Zamość wywalczyło medale podczas rozegranych Mistrzostw Europy Młodzieżowców i Seniorów w Sumo. Wśród młodzieżowców srebrny medal zdobył Mateusz Naworol. W grupie seniorek brązowy Magdalena Chruściel.

W Białej Podlaskiej odbył się finał Wojewódzkiej Licealiady SZS w Koszykówce Dziewcząt. Nasz region reprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie. Sześć zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Hrubieszowianki zmierzyły się z Białą Podlaską oraz Rykami. Po wysokiej porażce z gospodyniami (20:59) pokonały Ryki (41:17), a w meczu o trzecie miejsce – Chełm (43:31) i trzeci raz z rzędu wywalczyły brązowy medal. Trenerem zespołu jest Barbara Cygan. W finale IV LO Biała Podlaska pokonało I LO Lublin 44:20. Skład ZS nr 2 w Hrubieszowie: Diana Jóźwiak, Klaudia Rot, Paulina Kaczmarska, Ada Kasprowicz, Klaudia Kowalczuk, Kamila Łopocka, Zofia Łyko, Karolina Niemczyk, Karolina Waś, Aleksandra Trześniowska, Daria Śmiszek, Oliwia Błaszczuk, Barbara Kusiak, Wiktoria Stępkowska, Weronika Stępkowska, Aleksandra Wojciechowska, Klaudia Rot, Dagmara Szymusiak.

Wiesław Bzdek (49 l.) trenował lekką atletykę w Unii Hrubieszów w latach 1981-87. Od 34 lat jest rekordzistą regionu zamojskiego młodzików w skoku w dal (6,40). Mieszka obecnie w Lęborku (woj. pomorskie). Jest tłumaczem języka niderlandzkiego i współpracuje z kilkoma firmami z Beneluksu. Pod koniec kwietnia był na spotkaniu z Mike’em Tysonem i… zakupił jego bokserska rękawicę za… 7000 euro


Maj

W biegu głównym Dookoła Twierdzy w Zamościu uczestniczyło 148 osób. Zawody są kontynuacją biegów rozgrywanych w Zamościu w XX-leciu międzywojennym.

W Sopocie odbyły się Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkoatletycznych Rzutach Nietypowych, w których Józef Wąsiel z Mircza w kategorii 70-74 lata zdobył dwa złote i trzy brązowe medale.

Mecz finałowy PP rozegrano 9 maja w Tyszowcach. Rzuty karne lepiej egzekwowali unici, i to oni sięgnęli po Puchar Polski na szczeblu ZOZPN. Bramki: Droździel 78’, Anioł 80’ – Alochin 36’ (rzut karny), Fulara 65’. Widzów: 400. Unia: Tomczyszyn – Pietrusiewicz, Alochin, Kazan, Romanowski – Omański, Kamiński, Fulara, Podgórski, M. Oleszczuk (85’ K. Oleszczuk) – Pańko (75’ Grui). Huczwa: Kierepka – Materna (65’ Okalski), Anioł, Bubeła, Gilarski – Maliszewski (46’ T. Raczkiewicz), Sioma (55’ Droździel), Denkiewicz, Baran, Dębicki (46’ Ziółkowski) – Karaszewski (65’ N. Raczkiewicz).

W SP nr 8 w Zamościu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS został rozegrany finał wojewódzki w piłce ręcznej chłopców. Gospodarze nie okazali się zbyt gościnni zdobywając złote medale.

Wojciech Panas, pochodzący z Topólczy członek Polskiej Motoparalotniowej Kadry Narodowej, zdobył z zespołem drużynowe mistrzostwo świata, które odbyły się w Tajlandii.

Zawodnicy TUKS Roztocze z Tomaszowa Lub. przywieźli pęk medali z Torowych Mistrzostw Polski w jeździe szybkiej na wrotkach, które odbyły się w Dusznikach-Zdroju.

W dniach 10-13 maja w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Podnoszeniu Ciężarów dziewcząt i chłopców do lat 15 i 17. Wśród dziewcząt złoty medal w kategorii 90 kg zdobyła Agnieszka Rak ze Znicza Biłgoraj (177 kg; 80+97), ustanowiła też rekord Polski w tej kategorii. Brązowe medale wywalczyły sztangistki Unii Hrubieszów: w kategorii +90 kg Julia Janiak (156 kg) i w kategorii 63 kg Wiktoria Litwin (110 kg).

W hali Zespołu Szkół nr 2 odbył się ostatni turniej Grand Prix Hrubieszowa w tenisie stołowym sezonu 2017/18. Pierwsze miejsce zajął Patryk Bednarz z Werbkowic. W pojedynku o drugie miejsce Piotr Rafalski (Werbkowice) pokonał Mariusza Sulikowskiego (Zamość).

 

Czerwiec

W hotelu Jagiełło w Hrubieszowie 2 czerwca odbył się Charytatywny Turniej Pokerowy o Puchar Orensteina. Pierwszy był rozgrywany w czerwcu ub. roku, podczas karnego pobytu w Hrubieszowie Janara Kokka. 33-letni Estończyk mieszkający w Anglii przegrał pokerowy zakład i za karę trafił do Hrubieszowa. Najwidoczniej to „zesłanie” bardzo mu się spodobało, bo po roku z żoną wrócił nad Huczwę, by ponownie zorganizować turniej imienia Henryka Orenszteina, żywej legendy pokera, Żyda urodzonego przed wojną w Hrubieszowie.

Ponad 80 zawodników z Polski i Ukrainy wzięło udział w 62. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk. Skopenki, który odbył się w dniach 30 maja-2 czerwca w Zamościu i regionie. Wyścig składał się z kilku etapów. Zainaugurowano go w środę, 31 maja, na Rynku Wielkim w Zamościu. Kolarze ścigali się na drogach powiatów zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, chełmskiego i krasnostawskiego. Start i meta wyścigów były w Zamościu.

Ponad 80 zawodników z Polski i Ukrainy wzięło udział w 62. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej, który odbył się na szosach w Zamościu i regionie.

W finale wojewódzkiego Pucharu Polski, który odbył się w Hrubieszowie 6 czerwca, wicelider zamojskiej okręgówki pokonał faworyzowane, trzecioligowe Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski i po raz pierwszy zdobył to zaszczytne trofeum. Bramka: Romanowski 70’. Żółte kartki: Romanowski, M. Oleszczuk, Hrui, Podgórski – Lipiński, Zarzecki, Kiczuk. Sędziował: Arkadiusz Łaszkiewicz (Zamość). Unia: Tomczyszyn – Alokhin, Grui (87’ K. Oleszczuk), Romanowski, Podgórski, Fulara, M. Oleszczuk (83’ Pańko), Kazan, Pietrusiewicz (67’ Wiejak), Omański, Kamiński. Nastawieni bojowo przez trenera Dariusza Herbina gospodarze nie przestraszyli się faworyzowanych rywali i toczyli wyrównaną walkę. Bramkę na wagę awansu strzelił w 70. min Romanowski.

W Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Polski w sztafetach i wielobojach. W sztafecie 4×100 m seniorów zawodnicy Agrosu Zamość w składzie: Marcin Talacha, Hubert Kalandyk, Michał Jakóbczyk i Dominik Kopeć wywalczyli brązowy medal.

Do IV ligi, mimo porażki w ostatniej kolejce z głównym kontrkandydatem, czyli Unią Hrubieszów, awansowała Huczwa Tyszowce. Klasę okręgową opuścili Olender Sól, Orion Dereźnia, Igros Krasnobród i Ostoja Skierbieszów. 

Dwa mecze barażowe o awans do superligi w tenisie stołowym zagrał męski zespół PWSZ Zamość. Wysoka porażka w Grudziądzu z miejscowym ASTS Olimpią-Unią w pierwszym meczu i remis u siebie nie pozwoliły podopiecznym Piotra Kostrubca awansować do najwyższej ligi w kraju.

Podczas Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce w ośmiu konkurencjach biegowych i technicznych zaprezentowało się ponad 100 najlepszych młodych sportowców. Wśród sportowców, którzy startowali na stadionie biłgorajskiego OSiR (8.06), byli również uczniowie podstawówek i gimnazjów z Zamojszczyzny. Indywidualnie wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Olga Śmietanka (SP nr 3 Hrubieszów), która zwyciężyła na dystansie 600 m z czasem 1:45,04. Po złoty medal sięgnął również Patryk Luty (SP nr 2 Tomaszów Lub.), 1000 m przebiegł w czasie 2:42,34. 

W ostatniej kolejce rozgrywek III ligi piłki nożnej kobiet podopieczne trenera Tomasza Smoląga pokonały 5:0 rezerwy AZS PSW Biała Podlaska i wygrały ligę, wyprzedzając w końcowej tabeli pokonany zespół i rezerwy mistrza Polski Górnika Łęczna awansując do II ligi. 

Studiująca w University of San Francisco Weronika Pyzik w Sacramento pokonała 10 km w czasie 32:37,89. To rezultat lepszy od dotychczasowego rekordu Polski w kategorii młodzieżowej.

W Ciechanowie zorganizowano Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów. Na najwyższym stopniu podium w kategorii do 53 kg stanęła Agnieszka Kuczmaszewska z Agrosu Zamość.

Mistrzami województwa lubelskiego sezonu 2017/2018 drugi raz z rzędu zostali juniorzy starsi Tomasovii Tomaszów Lub., trenowani przez Pawła Babiarza.

W Włocławku rywalizowali lekkoatleci podczas Mistrzostw Polski Juniorów. Doskonale wypadli miotacze z Agrosu Zamość. Na najwyższym podium stanęli: Jakub Lewoszewski za rzut dyskiem a Michał Mazur młotem.

12 zawodników AMSPN Hetman Zamość pojechało do Rosji, by obejrzeć mecz Polska – Japonia. Młodzi piłkarze wzięli udział w turnieju „Mundial z Marszałkiem”, gdzie okazali się najlepsi.

Podopieczni trenera Marcina Czerwonki w rozgrywkach II ligi piłki ręcznej wywalczyli 2. miejsce. To nie dawało awansu na zaplecze superligi, jednak do klubu wpłynęło zaproszenie Związku Piłki Ręcznej do występów w I lidze piłkarzy ręcznych w sezonie 2018/2019 z czego klub skorzystał.

Grupa zawodników sekcji modelarskiej UKS Jedynka Hrubieszów z opiekunem Leszkiem Kryszczukiem uczestniczyła w 49. Mistrzostwach Polski Modeli Latających Juniorów Młodszych. Zawody odbyły się w dniach 16-17 czerwca w Gliwicach.

W Łodzi rozegrano Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych dla uczniów szkół podstawowych. Złoto wywalczyła Martyna Seń w biegu na 300 m

 

Lipiec

W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży złoty medal z rekordami Polski zdobyła Agnieszka Rak (Znicz Biłgoraj).

Zawodnicy Agrosu Zamość wrócili z Lekkoatletycznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski z jednym srebrnym medalem. Zdobyła go Aleksandra Śmiech w rzucie młotem.

W Toruniu rozegrano Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, w których doskonale zaprezentował się w kategorii wiekowej 75-79 lat Stanisław Matwis z Zamościa. Zdobył medale każdego koloru: w skoku w dal – złoty, w rzucie dyskiem – srebrny a w skoku wzwyż – brązowy.

W Olsztynie zostały przeprowadzone mistrzostwa Polski dla 14-letnich pływaków. Znakomicie wypadła w nich Orka Zamość. W klasyfikacji klubowej zajęła 6. miejsce, a w klasyfikacji medalowej (2 srebrne i 3 brązowe) – 16.

Na włodawskich matach rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w Zapasach. Srebrny medal zdobyła Magdalena Radom z Agrosu Zamość.

W Lublinie rozegrano Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, w których reprezentanci Agrosu Zamość zdobyli cztery medale. Dwa razy na najwyższym stopniu podium po biegach na 100 i 200 m stawał Dominik Kopeć.

W Teresinie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w Zapasach w stylu wolnym. Reprezentanci LMKS Krasnystaw wrócili z dwoma medalami. Srebrny wywalczył Przemysław Swatek, brązowy – Tomasz Stasicki.

Bardzo udane starty zanotowali młodzi łucznicy Agrosu Zamość podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Indywidualnie brązowe medale zdobyli Julia Oberda i Andrzej Neścior. Oboje zdobyli też brązowy medal w mikście.

W rozegranym w Londynie Athletics World Cup biało-czerwoni ulegli jedynie ekipie Stanów Zjednoczonych. W sztafecie 4×100 m wystąpił podopieczny Andrzeja Gdańskiego legitymujący się w tym roku trzecim w kraju wynikiem na 100 m (10,29) – Dominik Kopeć z Agrosu Zamość. Na bardzo niewygodnym pierwszym torze (ostre wiraże) Polacy zajęli siódme miejsce (Grześkowiak, Olszewski, Kopeć, Słowikowski) z czasem 38,91.

Świetnie spisała się Agnieszka Rak podczas Mistrzostw Europy do lat 17 w Podnoszeniu Ciężarów. Reprezentantka Znicza Biłgoraj zdobyła brązowy medal.

W Chorzowie została rozegrana Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce. Wiktoria Łuczak z Agrosu Zamość wygrała pchnięcie kulą z ponad metrową przewagą.

W Ózd (Węgry) rozegrano Turniej Nadziei Olimpijskich zawodniczek i zawodników do lat 18. Wzięły w nim udział cztery drużyny narodowe. Polskę reprezentowało troje przedstawicieli MKS Unia Hrubieszów z trenerem Antonim Czerniakiem. Wyniki: Karolina Czajka (kat. 63 kg, dwubój 154 kg, punkty Sinclaira 208,516), Kinga Kwiatkowska (kat. 69 kg, 146 kg, 189,902), Michał Puchala (kat. 94 kg, 270 kg, 317,277).

Na stadionie im. Stanisława Gomoły w Tyszowcach rozegrany został piłkarski turniej oldbojów z okazji 70-lecia miejscowej Huczwy. Rywalizowały cztery zespoły: trzy z powiatu tomaszowskiego i jeden z hrubieszowskiego. Grano systemem każdy z każdym (2×10 min; drużyny sześcioosobowe). Najlepsi okazali się Raidersi z Hrubieszowa, którzy wygrali wszystkie mecze.

Z kompletem zwycięstw wygrał Raiders Hrubieszów kolejną edycję Amatorskiej Ligi Orlika organizowaną przez STS Gryf Gmina Zamość. Rywalizowało dziesięć zespołów. Od kwietnia do lipca rozegrano 45 meczów. Ostateczna kolejność: 1. Raiders Hrubieszów (27 punktów, 76:22 bramki), 2. Rozpacz Kalinowice, 3. PKS Metanoja Lipsko, 4. Prawnicy Inter-Baum Zamość, 5. HDJ-Serwiskom Zamość, 6. LHS Zamość, 7. Eksperyment Zamość, 8. STR Zamość, 9. Żołnierze Niezłomni Zamość, 10. Echo Zawada. Indywidualne wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Szczepaniak (Raiders Hrubieszów) – najlepszy bramkarz, Paweł Firlej (Rozpacz Kalinowice – król strzelców, 21 bramek). Mecze odbywały się na orliku w Żdanowie. Skład Raiders: Grzegorz Szczepaniak, Krystian Łamejko, Dariusz Magdziak, Marcin Nowakowski, Marcin Pomarański, Piotr Hrycuniak, Tomasz Magdziak, Tomasz Kwaśniewski, Paweł Kucy, Paweł Tucki, Paweł Jarmoluk, Paweł Bakalarczuk, Jarosław Jasina, Jarosław Migas, Łukasz Chabros, Łukasz Fulara, Mateusz Wysocki, Michał Jagiełło, Jacek Kądziołka, Marek Lackowski


Sierpień

W Berlinie odbyły się Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, w których trzykrotny mistrz świata Paweł Fajdek zdobył medal srebrny.

Dobiegła końca tegoroczna edycja Bosch Grand Prix Polski w koszykówce 3×3. W finale Zamojszczyznę reprezentowały ekipy Slam Drinkers Biłgoraj i Camaro Zamość.

W Siedlcach odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska LZS. Województwo lubelskie z wieloma zawodnikami z naszego regionu w klasyfikacji ogólnej wywalczyło trzecie miejsce.

Odbył się II Memoriał Henryka Grabczaka w piłce ręcznej, w których Padwa Zamość pokonując KSZO Ostrowiec zajęła 2. miejsce.

Przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu 29 sierpnia uroczyście otwarto 31. Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. W tym roku odbywał się pod hasłem „Zamojska setka na 100-lecie niepodległości Polski”. Bieg składał się z czterech etapów (jeden dziennie), których łączny dystans wynosił 100 km. Wzięło w nim udział ponad 120 osób, m.in. z Irlandii, Niemiec i Słowacji.  Wśród kobiet trzeci raz z rzędu triumfowała Iryna Masnyk (Tarnopol, Ukraina – 7.12:13), druga była Oleksandra Kyryllowa (Odessa – 8.07:11), trzecia – Dominika Niemiro (Police – 8.23:52).

Dla bardziej zaawansowanych na trasie Hrubieszów – Uchanie – Wojsławice – Uchanie – Hrubieszów został rozegrany V Wyścig Kolarski Służb Mundurowych o Puchar Wójta Gminy Hrubieszów Jana Mołodeckiego. Na dystansie 67 kilometrów na podium stanęli: 1. Cezary Tkaczuk (Polska) (1.34:42,52), 2. Yurii Tymtso (Odessa), 3. Paweł Sowa (Polska). Najlepszy z regionu był Paweł Rudy z KK Roztocze, który zajął 6. miejsce (1.35:02,05).

W Majdanie (gm. Dołhobyczów) już po raz piąty zorganizowane zostały turnieje w piłkę nożną i siatkową. Turniej o Puchar Wójta Gminy Dołhobyczów w piłce nożnej wygrała Chłopiatyn. Kolejne miejsca zajęli: Przewodów, Majdan, Żniatyn, Kościaszyn. Statuetkę dla najlepszego zawodnika zdobył Bartłomiej Środa ze Żniatyna. Wyniki Turnieju o Puchar Starosty Powiatu Hrubieszowskiego w piłkę siatkową: 1. Witków, 2. Chłopiatyn, 3. Kościaszyn. Statuetkę dla najlepszego zawodnika otrzymał Dominik Świątko z Witkowa. Organizatorami rozgrywek byli wójt gminy Dołhobyczów i Stowarzyszenie Aktywni z Przewodowa.

W dniach 23-25 sierpnia w Siedlcach odbyły się XXI Ogólnopolskie Igrzyska LZS „Siła Niepodległej”. Województwo lubelskie z wieloma zawodnikami z naszego regionu w klasyfikacji ogólnej wywalczyło trzecie miejsce. Oto nasi medaliści. Lekka atletyka, juniorzy: 1. Jakub Lewoszewski (dysk 1,75 kg – 54,04), juniorki i juniorzy młodsi: 2. Karolina Gajewska (Unia, 100 ppł – 14,38), 2. Patryk Krupa (200 m – 22,33) i 3. (100 m – 11,02); podnoszenie ciężarów: 3. Klaudia Luterek (kat. 58 kg – 146 kg), 3. Adrianna Majewska (kat. +75 kg – 140 kg), 1. Karol Maksymowicz (kat. 69 kg – 190 kg), 1. Kacper Kość (kat. +94 kg – 210 kg), 2. Karol Juchimiuk (kat. 77 kg – 228 kg), 2. Bartłomiej Kobel (kat. 94 kg – 266 kg).

Hrubieszów. XIII Międzynarodowy Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Euro-Bug Pamięci Andrzeja Greszet. Turniej poświęcony był zmarłemu w ubiegłym roku w wieku 40 lat Andrzejowi Greszcie, sztangiście i trenerowi Unii Hrubieszów. Startowali w nim medaliści i uczestnicy mistrzostw Europy juniorów z Mediolanu i medaliści mistrzostw Polski. Niestety, pierwszy raz zabrakło gości zagranicznych. Węgrzy odwołali przyjazd w ostatniej chwili, a Ukraińcy nie mogą startować ze względu na sankcje IWF (Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów) za stosowanie dopingu.


Wrzesień

Po długoletniej chorobie 4 września zmarł były piłkarz Hetmana Zamość Zdzisław Prejbusz przez wiele lat zajmował się również szkoleniem zamojskiej młodzieży. Tego samego dnia zmarł zawodnik podnoszenia ciężarów, sędzia i działacz sportowy Leszek Bazant.

Marcel Surmacz, uczeń Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie, został mistrzem Europy Centralno-Wschodniej w wyścigach gokartów.

W Maladze odbyły się Mistrzostwa Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce. Artur Kern z Unii Hrubieszów był 6. na 5000 m i 7. na 1500 m. Dobre miejsca zajęli też Krzysztof Gidziński i Andrzej Jacek Ulidowski.

Milena Kazanowska z Potoku Sitno wystąpiła kolejny raz w meczach reprezentacji Polski U17 piłki nożnej, tym razem ze Szkocją dwukrotnie remisując po 1:1.

Krystian Okoniewski z AMSPN Hetman Zamość został powołany do reprezentacji Polski U-14 w piłce nożnej.

Tomasovia Tomaszów Lub. – CKiS Maraton Krzeszowice 3:0. Od zwycięstwa rozpoczęły siatkarki Tomasovii drugoligowe zmagania sezonu 2018/19.

Tomasz Kiełbowicz (42 l.), wychowanek Unii Hrubieszów grający w niej w latach 1986-1993, został szefem skautingu Legii Warszawa. Zastąpił Radosława Kucharskiego, który został nowym dyrektorem sportowym klubu. Tomasz Kiełbowicz będzie także wicedyrektorem Legii.

Aż 17 medali przywieźli zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lub. z Mistrzostw Polski Uczniowskich Klubów Sportowych i Pucharu Śląska 2018 w Biegach na Nartorolkach.

Stowarzyszenie Hrubieszów Na Rowerach w 2018 r. przeprowadziło cztery wyścigi jazdy indywidualnej na czas. Były nagradzane oddzielnie, ale prowadzono także punktację łączną w ramach Grand Prix Hrubieszowa. Wśród mężczyzn na podium stanęli: 1. Andrzej Mrozek (Atol Nike), 2. Paweł Kaznowski (Inżynieria Rowerowa), 3. Volodymyr Klekotsyuk (Łuck/Ukraina).


Październik

W meczu 1/32 Pucharu Polski w piłce nożnej lider zamojskiej okręgówki (szósty poziom krajowych rozgrywek) Unia Hrubieszów wysoko przegrała (0:9) 2 października na własnym boisku z występującym w ekstraklasie Górnikiem Zabrze. Goście nie zlekceważyli hrubieszowskiej drużyny, przyjechali w najmocniejszym składzie i już do przerwy prowadzili czterema bramkami.

Odbyły się Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Podnoszeniu Ciężarów. Z dobrej strony pokazali się reprezentanci klubów z naszego regionu. Najwyżej, na drugim miejscu sklasyfikowana została w kategorii Agnieszka Kuczmaszewska z Agrosu Zamość. Diana Flak z Unii Hrubieszów zdobyła brąz.

Piłkarze AMSPN Hetman Zamość (rocznik 2003/2002), podopieczni trenerów Sebastiana Luterka i Tomasza Pociennika zapewnili sobie pierwsze miejsce w lidze wojewódzkiej juniorów młodszych, niestety po barażach nie udało się awansować do ligi centralnej

W Zamościu odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżowców w Podnoszeniu Ciężarów.

Podczas Mistrzostwa Polski Kyokushin Juniorów Młodszych. Wiktor Kolaja (Zamojski Klub Karate Kyokushin) został mistrzem Polski.

Na stadionie MOSiR w Lublinie w ramach Licealiady SZS roku szkolnego 2018/2019 odbył się wojewódzki finał w lekkoatletycznej międzyszkolnej lidze. Doskonale spisały się reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie, które zgromadziły 940 punktów i stanęły na najwyższym stopniu podium, zdecydowanie wyprzedzając V LO Lublin (882 pkt) i I LO Chełm (828). Na piątym miejscu znalazł się ZSBiO Biłgoraj, na siódmym – ZS 1 Tomaszów Lub., na dziesiątym – LO ONZ Biłgoraj.

Najlepszy na świecie młociarz ‒ Paweł Fajdek z Agrosu Zamość we współpracy z Pawłem Hochstimem i Pawłem Skrabą napisali książkę „Paweł Fajdek. Petarda. Historie z młotem w tle”.

W Ciechanowie o medale Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów rywalizowało ponad 200 młodziczek i młodzików (do lat 15). Reprezentanci z klubów naszego regionu wywalczyli trzy medale. Srebrny – Marcin Szlachta (Znicz Biłgoraj, kategoria wagowa 77 kg, wynikiem w dwuboju 192 kg; 87+105) i brązowy jego kolega klubowy w kategorii +85 kg – Cezary Portka (232 kg; 102+130). Drugi rok z rzędu brązowy medal zdobyła Natalia Górniak z hrubieszowskiej Unii w kat. 53 kg wynikiem w dwuboju 116 kg (50+66).

W Rakvere w Estonii rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Sumo. Jakub Flak reprezentant Agrosu Zamość, wywalczył w młodzikach złoty medal.

 

Listopad

Startujący w kategorii 94 kg Kamil Czochra (BJJ Zamość) zdobył w Gnieźnie wicemistrzostwo Polski w brazylijskim jiu-jitsu.

Tenisiści stołowi PWSZ Zamość pokonali w Pucharze Europy TT Inter Cup austriacki ATUS Gumpolskirchen 4:3.  

Odbyły się Mistrzostwa Polski w Karate Kyokushin Juniorów. Wśród prawie 200 uczestników z 65 klubów był i Kajetan Bosowski z Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin, który uplasował się na trzecim miejscu w kumite.

W rozegranych w stolicy stanu Wisconsin – Madison akademickich mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w biegach przełajowych dywizji I Weronika Pyzik z Biłgoraja zajęła 12. miejsce w biegu na 6 km i przyczyniła się do zdobycia brązowego medalu przez University of Oregon, w której studiuje.

W Zamościu odbył się XX Memoriał Jerzego Suchodoła. Wystartowało 66 zawodników z 19 klubów z Polski i Ukrainy. Dwaj juniorzy ASB KS Hetmana Zamość wywalczyli pierwsze miejsca a byli to Patryk Korzec i Łukasz Kawka.

Reprezentanci Tomaszowskiego Klubu Karate Tradycyjnego odnoszą sukces za sukcesem. Najnowszy to siedem medali z Mistrzostw Świata rozegranych na Litwie.

W kolejnych zawodach FIS w Santa Caterina (Włochy) w narciarstwie biegowym Monika Skinder z klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lub. w finale sprintu stylem dowolnym po pasjonującym finiszu zajęła trzecie miejsce.

Po awansie do II ligi drużyna kobieca piłki nożnej Potoku Sitno, beniaminek zdobył 7 punktów i zajmuje przedostatnie, 11. miejsce.

 

Grudzień

W zamojskim OSiR odbyło się podsumowanie brydżowego sezonu 2018. Pierwsza trójka: 1. Mieczysław Buczek, 2. Piotr Zawiślak, 3. Jan Czarniecki

W holenderskim Tilburgu rozegrano Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych, w których doskonale zaprezentowała się wychowanka Znicza Biłgoraj a od kilku lat studentka amerykańskich uczelni Weronika Pyzik, na dystansie 6300 m zdobyła brązowy medal!

Członkowie hrubieszowskiej Unii wybrali nowy zarząd. Prezesem został Jarosław Łukiewicz. Będą mu pomagać: Antoni Czerniak – wiceprezes ds. autonomicznej sekcji podnoszenia ciężarów, Tomasz Magdziak – wiceprezes ds. autonomicznej sekcji lekkiej atletyki, Tomasz Pańko, Wojciech Lecko, Dariusz Mękal i Piotr Stadnicki. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Artur Kern, Marcin Kusiak, Mirosław Kamień.

 

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – Archiwum klubowe