Tenis stołowy na najwyższym poziomie w Zamościu

Uczelnia Państwowa Zamość zaprezentowała swoje drużyny tenisa stołowego na rozpoczynający się sezon 2020/2021. Męski zespół zagra swój debiutancki sezon w LOTTO Superlidze, natomiast panie w I lidze będą walczyć o awans do Ekstraklasy.

Reklamy

Prezentacja drużyn odbyła się 11 września 2020 r. w hali Centrum Badań i Transferu Technologii UPZ.

Uczestników konferencji powitał rektor Uczelni Państwowej w Zamościu dr hab. Andrzej Samborski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Uczelnia stwarza młodym ludziom możliwości, by pasję do sportu mogli łączyć z nauką i rozwojem osobistym.  Rektor podziękował za pracę i wysiłek włożony w sukcesy tenisistów stołowych trenerowi Piotrowi Kostrubcowi (zarazem prezesowi Akademicko-Uczniowskiego Klubu Sportowego Trefl Zamość), dr. hab. n. med. Andrzejowi Kleinrokowi – wiceprezesowi AUKS Trefl Zamość oraz kanclerzowi Uczelni Jerzemu Kornilukowi. Rektor UPZ zapowiedział również, że Uczelnia planując rozwój bazy dydaktycznej bierze pod uwagę także potrzeby sportowców.

Reklamy

UPZ jest sponsorem tytularnym drużyny tenisa stołowego. Pod nazwą Uczelni zespoły będą występować odpowiednio w Superlidze i I lidze tenisa stołowego kobiet. Ponadto sponsorami drużyn są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Euro-Car Zamość, Rozvita, Miasto Zamość, Andro, Granex, Vist, Aga Sport, Hydromet, InterKres, Bartecki Development, Vietnam House Kuchnia Orientalna, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, Construciones y reformas Wojciech Polakowski, Remigiusz Dadia Meble na wymiar. Partnerami medialnymi są: Gazeta Akademicka “Skafander” i “Kronika Tygodnia”.

To, że dzisiejsze wydarzenie ma miejsce jest efektem wieloletniej współpracy z Uczelnią. Bez tego wsparcia nie byłoby awansu do Superligi. To bardzo prestiżowa liga na świecie, w której gra wielu bardzo dobrych zawodników – mówił Piotr Kostrubiec, trener drużyny Uczelnia Państwowa Zamość. – Jesteśmy beniaminkiem z prawdziwego zdarzenia. Po raz pierwszy w Zamościu jest liga na tak wysokim poziomie, w dodatku licząca się na świecie. Chcemy jak najlepiej  zaprezentować się. Jeżeli chodzi o drużynę kobiet to mamy zespół, który może powalczyć o Ekstraklasę. Jesteśmy jednym z faworytów I ligi kobiet i myślę, że jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć – dodawał trener Piotr Kostrubiec.

Drużyna panów przystąpi do rozgrywek z utytułowanym składem. Do kadry pierwszego zespołu dołączyli: Andrew Baggaley –  czterokrotny mistrz świata w ping pongu, trzykrotny mistrz Anglii w singlu mężczyzn oraz Konsatntinos Angelakis –24-letni  tegoroczny mistrz Grecji. Trzon zespołu stanowią zawodnicy od kilku lat związani z zamojską drużyną: Igor Zavadskyi – multimedalista Akademickich Mistrzostw Europy 2019  –  złoty medal w grze podwójnej, brązowe medale w grze drużynowej i indywidualnie; zdobywca Pucharu Europy TT Inter Cup 2019; Marcin Litwiniuk i Paweł Kozieł – którzy mają na koncie brązowy medal Akademickich Mistrzostw Europy 2019, Puchar Europy TT Inter Cup 2019, a także tytuł Akademickich Mistrzów Polski 2019.

Cel drużyny jest jasny: utrzymać się w krajowej elicie i pokazać z jak najlepszej strony. Dzięki sukcesowi zespołu Uczelnia Państwowa Zamość kibice z całego regionu będą mieli okazję zobaczyć w hali zamojskiego OSiR tenis stołowy na najwyższym poziomie.

Uczelnia Państwowa Zamość zaprezentowała również swoją żeńską drużynę, która występować będzie w I lidze. Po czołowej lokacie w poprzednim sezonie, w nowym cel jest mocno sprecyzowany: awans do Ekstraklasy kobiet.

W osiągnięciu takiego rezultatu pomóc ma nowa zawodniczka Uczelni Państwowej Zamość – Klaudia Kusińska. była Mistrzyni Polski w deblu. W jej dorobku jest wiele medali m.in. zwycięstwo podczas Grand Prix Polski seniorów w tenisie stołowym (2017, 2020), brązowy medal Mistrzostw Polski, złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów w grze podwójnej, dwa brązowe medale Mistrzostw Europy Juniorek – w grze podwójnej i w turnieju drużynowym.

Ponadto w zamojskim zespole pozostała czołowa zawodniczka I ligi minionego sezonu, Karolina Lalak – drużynowa Młodzieżowa Mistrzyni Polski 2019; wicemistrzyni Polski Juniorów w 2016 roku; wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski.W barwach zamojskiej drużyny wystąpi również reprezentantka Ukrainy Ganna Farladanska. W drużynie z Zamościa występować będą również: Aleksandra Osuch – złota medalistka Mistrzostw Województwa Juniorów w grze podwójnej i mieszanej 2019; srebrny medal Mistrzostw Województwa Seniorów 2019 oraz Wiktoria Puzio – złota i brązowa medalistka Mistrzostw Województwa Juniorów w grze podwójnej i pojedynczej 2018.


UPZ, fot. Szymon Łyciuk