Tomasz Fugiel – reprezentant Polski w… piłce ręcznej

Obecnie siedemnastoletni Tomasz Fugiel, wzorując się na bracie w barwach Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie rywalizował w unihokeja, lekkiej atletyce i w piłce ręcznej. Po przenosinach z rodziną do Zamościa postawił na piłkę ręczną, swoje umiejętności podniósł tak wysoko, że zainteresował się nim najlepszy w tej dyscyplinie klub w Polsce oraz trener reprezentacji Polski Juniorów. Trenuje i marzy, aby osiągnąć taki poziom, żeby być stałym reprezentantem Polski i zostać zawodowcem. Poniżej wywiad…

Reklamy

i>Na zdjęciu – Tomasz Fugiel w srtroju reprezentanta Polski

***

Wywiad z reprezentantem Polski Juniorów Tomaszem Fugielem

Pytania i odpowiedzi:

1. Masz lat i mieszkasz w …?
– Mam 17 lat, aktualnie mieszkam w Kielcach, i tu uczę się w VII LO na profilu humanistycznym.

2. Do kiedy mieszkałeś w Hrubieszowie i dlaczego wyjechałeś?
– W Hrubieszowie mieszkałem do 2005 roku, jeżeli chodzi o przeprowadzkę to moja mama Jolanta pracowała w Zamościu, i postanowiliśmy się tam przeprowadzić, tato (Mieczysław) natomiast w dalszym ciągu pracuje w jednostce wojskowej w Hrubieszowie.

3. Jak wspominasz SP nr 2 w Hrubieszowie?
– Szkołę, kolegów, nauczycieli wspominam bardzo dobrze, był to fajny okres w moim życiu, którego na pewno nie zapomnę, w dalszym ciągu utrzymuję z nimi kontakt.

4. Uczęszczając do w/w szkoły już byłeś jej reprezentantem, w czym i jak ci szło?
– Jeszcze w podstawówce reprezentowałem szkołę na zawodach „Czwartki Lekkoatletyczne” w rzucie piłeczką palantową oraz zawodach piłki ręcznej i unihokeja.

5. W jaki sposób, gdzie i do kogo trafiłeś na treningi piłki ręcznej w nowym miejscu zamieszkania?
– Mieszkając w Zamościu kolega z nowej klasy zaproponował mi przyjście na trening piłki ręcznej w miejscowej Padwie Zamość i tam stawiałem pierwsze kroki. Za mną poszedł mój brat Szymon, grał lepiej niż ja, zawsze starałem się mu dorównać chciałem być taki jak on.

6. I co brat porabia?
– Obecnie Szymon studiuje w Radomiu fizjoterapię i tam „rekreacyjnie” gra w rezerwach Politechniki Radomskiej.

7. W jakich uczestniczysz obecnie w rozgrywkach i jak wam idzie?
– Kiedy dostałem się do reprezentacji Polski Juniorów Młodszych byłem zawodnikiem Padwy Zamość, zostałem zauważony na Turnieju Nadziei Olimpijskich, gdzie reprezentowałem województwo Lubelskie – byłem wtedy Królem Strzelców imprezy. Wtedy grał również ze mną Mateusz Chachler, który jest z Hrubieszowa. Trener reprezentacji radził mi, żebym poszedł do zespołu, w którym mogę się rozwinąć. W tym czasie dostałem propozycję do najlepszego klubu w Polsce Vive Targi Kielce. Po wielu rozmowach z rodzicami, dostałem od nich szansę i pozwolili mi wyjechać, za co jestem im bardzo wdzięczny. Aktualnie jestem zawodnikiem rezerw Vive, gram tam na lewym rozegraniu. Rok temu zdobyłem tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych, na których dostałem wyróżnienie najlepszego lewo rozgrywającego w tej kategorii wiekowej. Grałem również w roczniku starszym, zajęliśmy 2 miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów.

8. Czy grałeś już w reprezentacji Polski, jeżeli tak to z kim i jak się zaprezentowałeś?
– W reprezentacji Polski zagrałem już 15 meczy. Początki były trudne, lecz z meczu na mecz grało mi się coraz lepiej. Grałem min. z Francją, Niemcami, Norwegami, Rosjanami, Austrią, itd. Bardzo dobrze wspominam mecz z Francuzami, którym rzuciłem 10 bramek, wtedy przekonałem do siebie selekcjonera Leszka Biernackiego i jestem etatowym reprezentantem Polski, od 1,5 roku. Przygotowuję się teraz do Eliminacji Mistrzostw Europy, które odbędą się w marcu. Jedziemy do Gruzji, gdzie będziemy grać z gospodarzem, Rumunią i Chorwacją. Mam nadzieję, że pokażemy się z jak najlepszej strony i awansujemy do szczebla centralnego.

9. Rzucasz daleko oszczepem, nie kusi cię zmiana konkurencji?
– Jeżeli chodzi o rzut oszczepem, owszem zdobyłem nawet tytuł mistrza województwa lubelskiego, ale jednak sport ten nie sprawiał mi tyle przyjemności, co piłka ręczna.

10. Co cię jeszcze interesuje oprócz sportu?
– Oprócz sportu, jak każdy młody człowiek lubię trochę poszaleć, spędzać czas ze znajomymi, ale również z bliskimi w domu, za którym tęsknię.

11. Jakie masz marzenia sportowe?
– Moim największym marzeniem sportowym jest gra w dobrym klubie europejskim i możliwość gry w reprezentacji Polski seniorów, możliwość osiągnięcia z nią sukcesów. Chciałbym również żyć z piłki ręcznej, utrzymać rodzinę – po prostu być szczęśliwym człowiekiem.

12. Ile masz wzrostu, wagi?
– Aktualnie mam 188 i ważę 89 kg.

13. Kiedy byłeś ostatnio w Hrubieszowie?
– W Hrubieszowie mam dziadków, których w miarę możliwości odwiedzam.

14. Jeżeli byłeś ostatnio w Hrubieszowie, czy zauważyłeś jakieś w nim zmiany?
– Na pewno zmianą jest to, że w takim małym mieście jak Hrubieszów jest drużyna ekstraligi w unihokeja, w której również grałem i nawet dobrze mi szło, heh. Cieszę się, że miasto się rozwija. Chciałbym pozdrowić mieszkańców Hrubieszowa, kolegów ze szkoły, z podwórka, nauczycieli, i czytelników portalu LubieHrubie

Dzięki za odpowiedzi i życzę dalszych sukcesów!!!

***

Wikipedia

Klub Sportowy Vive Targi Kielce – polski klub piłki ręcznej z siedzibą w Kielcach założony w 1965 roku. Prowadzi tylko sekcję męską. Ośmiokrotny zdobywca Mistrzostwa Polski oraz ośmiokrotny triumfator w Pucharze Polski.

***

Dziękuję!
Bartkowi Grzybowi za pomoc w uchwyceniu kontaktu z Tomaszem Fugielem.

***

Tomasz Fugiel

***

Opracował –
Marek Ambroży Kitliński (mak)