Uczta kolarska w Hrubieszowie

Zgodnie z programem organizatorów, w czwartek (5 VI) przez cały dzień i w piątek (6 VI) rano, Hrubieszów „opanowali” kolarze uczestniczący w 52 Międzynarodowym Wyścigu kolarskim Ukraina – Polska im. płk Skopenki.

Reklamy

Starty honorowe i meta były umiejscowione przy Hrubieszowskim Domu Kultury. W czwartek 5 czerwca 2008 r. już od godz. 9.00 było kolorowo i gwarno w okolicach startu. Spikerkę prowadził m.in. znany działacz LZS z Lublina p. Wacław Słomkowski. Kolarze prowadzący w różnych klasyfikacjach, byli ubrani w kolory koszulek zgodnie z regulaminem. Start ostry odbył się z ulicy Zamojskiej.

Zawody zaczęły się już 1 czerwca w Tarnopolu na Ukrainie, w sumie rozgrywając trzy etapy na tej ziemi. Ostatni etap zakończył się w pobliżu granicy z Polską, we Włodzimierzu Wołyńskim. Późnym wieczorem wszystkie ekipy przemieściły się samochodami do Hrubieszowa. Liderem po trzech etapach ukraińskich był Michał Buczek z Chrobrego Głogów, przed Jarosławem Kowalczykiem z Pacyfika Toruń (7 sek. straty) i Mikołajem Kononienko Ukraina (10 sek. straty). Liderem w klasyfikacji górskiej był Aleksander Martynienko ICD Donieck, wśród najbardziej aktywnych i punktacji punktowej prowadził Piotr Kirpsza z Pacyfika Toruń, który jednocześnie otrzymał puchar dla najlepszego kolarza na etapach ukraińskich.

Przed południem na liczącej 150 km trasie Hrubieszów – Tyszowce – Wólka Łabuńska – Tomaszów Lubelski – Rachanie – Mircze – Hrubieszów toczyła się ciekawa walka zwłaszcza na lotnych i górskich premiach. Ostatnia ucieczka czteroosobowej grupy, w której było trzech kolarzy Mostostalu Puławy Kajetan Skrobisch oraz bracia Piotr i Paweł Sztobrynowie oraz Ukrainiec Aleksiej Konowanienko, została zlikwidowana na 7 km przed metą i w jednakowym czasie sklasyfikowano cały peleton.

Osobiście czekałem na kolarzy na ulicy Zamojskiej w Hrubieszowie przy rondzie i niestety jeden z kolarzy nie zauważył, że jest rozjazd i wjechał prosto w słupek stojący na wysepce, przeleciał parę metrów w powietrzu i wylądował na twardej szosie, część kolarzy wjechała w niego i w jego rower, spora grupa „wyłożyła” się, ale za chwilę podbiegli mechanicy popoprawiali rowery, kolarze uczestniczący w kraksie odmówili pomocy lekarskiej wskoczyli na swoje pojazdy i pomknęli ku mecie.

***

Wyniki 4 Etapu:

1. Piotr Krajewski (Mostostal Puławy) – 3:48.50
2. Sebastian Gensch (KLTC Konin)
3. Sergiej Sedow (Krzemieniec, Ukraina)
4. Aleksander Martynienko (ICD Donieck)
5. Piotr Kirpsza (Pacyfik Toruń)
6. Kajetan Skrobisch (Mostostal Puławy) – wszyscy ten sam czas

O godzinie 16.30 przy Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się oficjalne otwarcie imprezy na ziemiach polskich, oprócz głównych bohaterów, czyli kolarzy ich opiekunów, mechaników i innych osób towarzyszących, kibiców, w uroczystym otwarciu udział wzięli: Edward Wojtala- poseł na Sejm RP, Arkadiusz Bratkowski – członek Zarządu woj. lubelskiego a jednocześnie przewodniczący Komitetu Honorowego Wyścigu, Włodzimierz Gocwiański – dyrektor wykonawczy Ukraińskiej Federacji Kolarskiej i jednocześnie dyrektor wyścigu, Leszek Czerwonka – wicestarosta pow. Hrubieszowskiego, Starosta Tomaszowski – Jan Kowalczuk, Józef Poterucha – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia LZS i jednocześnie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wyścigu, Wacław Słomkowski – dyrektor wyścigu, kolarzy, trenerów, kierowników ekip, wójtowie: Lech Szopiński – Mircza, Edward Suski – Telatyna, Kazimierz Organista – Rachań i Janusz Bałabuch – Krynic.

Po miłych przemowach, dokonano dekoracji zawodników po porannym etapie. Nieoczekiwanie wręczono też przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ZG LZS w Warszawie p. Józefa Poteruchę honorowe medale 60 – lecia LZS dla niżej podpisanego i multibiegaczki Małgorzaty Muzyczuk, którzy przez kilkadziesiąt lat reprezentowali w różnej formie to zrzeszenie, na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Po południu w Hrubieszowie na trasie długości 9 km rozegrano 5. etap – jazdę indywidualną na czas.

***

Wyniki 5 Etapu:

1. Mikołaj Kononienko (Ukraina) – 11.23
2. Hubert Tułacz (KTK Kalisz) starta 2 sek.
3. Maksim Fonrabe (Białoruś) 4
4. Michał Nawrocki (KTK Kalisz) 10
5. Patryk Ratajczyk (Dobrawa Koziegłowy) 21
6. Piotr Krajewski (Mostostal Puławy) 22

Dla ciekawości podam, że poza konkursem z tym odcinkiem zmierzył się „nasz” kolarz Jan Zderkiewicz, który m.in. pokonał trasę Hrubieszów – Ateny. Pilotowany przez stałego uczestnika (jako działacz) tego wyścigu Czesława Podgórskiego pomimo upadku, uzyskał całkiem niezły czas.

Szósty etap z Hrubieszowa przez Krasnobród do Zamościa wygrał Maksim Fonrabe z Białorusi przyprowadzając na metę w Zamościu cały peleton. Liderem wyścigu został reprezentant Ukrainy Mikołaj Kononienko.

***

Wyniki 6 Etapu:

1. Maksim Fonrabe (Białoruś) 3:04.10
2. Igor Dementiew (Kremenec, Ukraina)
3. Piotr Krajewski (Mostostal Puławy)
4. Paweł Pac (KLTC Konin)
5. Hubert Tułacz (KTK Kalisz)
6. Paweł Brylowski (Stal Grudziądz) – wszyscy ten sam czas

***

Drużynowo:

1. Czerkasy, Ukraina 9:12.30
2. Kremenec, Ukraina
3. Mostostal Puławy ten sam czas

***

Klasyfikacje po sześciu etapach:

1. Mikołaj Kononienko (Ukraina) 14:38.13
2. Michał Buczak (Chrobry Głogów) starta 13
3. Jarosław Kowalczyk (Pacyfik Toruń) 20
4. Hubert Tułacz (KTK Kalisz) 27
5. Igor Dementiew (Kremenec, Ukraina) 29
6. Piotr Krajewski (Mostostal Puławy) 31

Drużynowa:

1. KTK Kalisz 43:56.56
2. Ukraina strata 53
3. ICD Donieck, Ukraina 1.04
4. Pacyfik Toruń 1.19
5. Mostostal Puławy 1.32
6. Chrobry Głogów 1.33

W sobotę został rozegrany przedostatni, siódmy etap na trasie Szczebrzeszyn – Frampol – Janów Lubelski – Kraśnik – Chodel – Puławy o długości 150 km. Zakończenie ośmioetapowego wyścigu noszącego dodatkową nazwę „Od Wyścigu do EURO 2012” nastąpiło w niedzielę w Puławach.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>