Unihokeiści Kościuszki na 6 miejscu w Polsce! [ZDJĘCIA]

Zawodnicy Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie zajęli VI miejsce w ogólnopolskiej Licealiadzie Szkolnego Związku Sportowego w unihokeju.

W poprzedni weekend, Elbląski Szkolny Związek Sportowy był organizatorem XXVII Międzynarodowego Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży o „Puchar Bałtyku”. W ramach festiwalu rozgrywane były XI Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców „Ogólnopolska Licealiada”. Udział w zawodach wzięło 70 drużyn. Rozegrano 157 meczy eliminacyjnych i finałowych.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie reprezentowali na turnieju województwo lubelskie i powiat hrubieszowski, gdyż wcześniej wygrali zawody o mistrzostwo województwa lubelskiego. Reprezentanci Kościuszki odnieśli historyczny sukces, gdyż w klasyfikacji końcowej zajęli 6 miejsce w Polsce.

Wyjazd naszej drużyny sfinansowało Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie. Pragniemy serdecznie podziękować pani Staroście Hrubieszowskiemu Anecie Karpiuk oraz całemu Zarządowi Powiatu za sfinansowanie naszego wyjazdu do Elbląga – informują uczestnicy mistrzostw z ZS nr 3.

­

***

­

Relacja z turnieju

Zawody trwały 3 dni i odbywały się w Elblągu. Hrubieszowski Kościuszko zagrał w składzie: Kacper Dęga (kapitan drużyny), Wojciech Prokopowicz, Łukasz Karczmarczuk, Adrian Łukasiuk, Wiktor Wasilewski, Kacper Krasucki i Tomasz Zabłocki (bramkarz).

Organizator imprezy dokonał losowania, w wyniku którego trafiliśmy do najsilniejszej grupy.

W grupie B grały:

II LO Sanok

ILO Gorzów Wielopolski

PSZ Kłanino

ZS nr 3 Hrubieszów.

O sile tej grupy świadczy fakt, że w końcowej klasyfikacji zespół z Sanoka został Mistrzem Polski Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych, a zespół z Gorzowa Wielkopolskiego został Wicemistrzem Polski.

Rozgrywki grupowe prowadzone były systemem „każdy z każdym”. Mecze trwały 2×15 minut.

Przed rozpoczęciem rozgrywek, znając klasę przeciwników, trzeba było celować w trzecie miejsce w grupie. Wyjście z grupy na 3 miejscu dawało szansę dalszej gry o 5 miejsce w turnieju.

Na pierwszy mecz hrubieszowianie wyszli skoncentrowani. Bardzo dobra skuteczność Łukasza Karczmarczuka (5 bramek) i dobra postawa pozostałych zawodników, w tym bramkarza Tomasza Zabłockiego, spowodowała, że rozgromili PSZ Kłanino 8:0.

Do drugiego meczu nasi zawodnicy przystąpili bardzo zmotywowani wiedząc, że naprzeciwko nich stoją Mistrzowie Polski z ubiegłego roku, czyli I LO Gorzów Wielkopolski. Początkowo mecz układał się dla nas bardzo pomyślnie, gdyż Łukasz Karczmarczuk zdobył zaskakującą bramkę z połowy boiska i wyszliśmy na prowadzenie. Połowa zakończyła się wynikiem 1:1. W drugiej połowie nasi chłopcy opadli nieco z sił i ulegli ostatecznie 1:4.

Trzeci mecz grupowy był z kategorii: „jak się przegra to się nic nie stanie, ale jak się wygra to jest szansa o walkę w pierwszej czwórce turnieju”. Niestety II LO Sanok postawił tak trudne warunki, że „Kościuszkowcy” z Hrubieszowa nie sprostali utytułowanemu przeciwnikowi. Przegrana 0:7 trochę bolała. Niemniej jednak układ tabeli ciągle dawał szanse na grę o miejsca 5-6.

W drugim dniu rozgrywek najważniejszy był dla nas każdy mecz. Tutaj wygrana dawała szanse, a przegrana powodowała spadek w klasyfikacji i zamknięcie tych szans. Czyli graliśmy systemem play off.

W meczu, który otwierał drogę do pierwszej szóstki zagraliśmy z silną drużyną o podobnym potencjale, ale szerszej ławce rezerwowej. ZS nr 3 Hrubieszów spotkał się ZSP nr 1 Łęczyca. W początkowej fazie mecz był bardzo wyrównany. Można powiedzieć nawet, że z lekką wizualną przewagą chłopaków z Łęczycy.

Fenomenalna forma strzelecka Łukasza Karczmarczuka zadecydowała o sukcesie reprezentantów Kościuszki z Hrubieszowa. Trzy strzały z dystansu po indywidualnych rajdach i jeden w podbramkowym zamieszaniu trafiły do bramki przeciwnika. Trzeba też podkreślić dobre taktycznie ustawienie drużyny. W defensywie Wiktor Wasilewski i Adrian Łukasiuk. Kacper Dęga na środku boiska i Wojciech Prokopowicz z Łukaszem Karczmarczukiem w ataku. Zwijający się w bramce Tomasz Zabłocki. W meczu tym straciliśmy jedną bramkę, ale wynik 4:1 był dla naszych chłopaków bardzo satysfakcjonujący.

W ostatnim spotkaniu turnieju Kościuszko uległ ZST Szczecinek 1:4. Przeciwnik zagrał podobnie jak my – tzn. zabezpieczał przede wszystkim własną bramkę. Na początku wyszliśmy na prowadzenie po strzale Łukasza Karczmarczuka. To dało nam prowadzenie. Jednak w ostatniej minucie pierwszej połowy doszło do wyrównania wyniku. W drugiej połowie konsekwentna gra Szczecinka i szeroka ławka rezerwowa przechyliła szalę na ich stronę. Kościuszko stracił kolejne 3 bramki, bo uwidocznił się brak rezerwy w naszej drużynie i trudy kondycyjne całego turnieju.

Mistrzem Polski zostało II LO Sanok, Wicemistrzem I LO Gorzów Wielkopolski, trzecie miejsce zajęła drużyna ZS nr 2 z Dębicy. Zespołowi z hrubieszowskiego Kościuszki przypadło 6 miejsce w Polsce.

Jeszcze jeden pozytywny akcent XVII Festiwalu Unihokeja i Ogólnopolskiej Licealiady w Unihokeju to niewątpliwie duży sukces Łukasza Karczmarczuka, który wywalczył tytuł króla strzelców całej Licealiady.

Gratulujemy naszym chłopakom.

Trzeba dodać, jak przystało na rozgrywki ogólnopolskie, zawody odbywały się w 5 halach sportowych, a rywalizowało ze sobą prawie 900 uczniów i uczennic z całej Polski, w różnych kategoriach wiekowych. Obecność Kościuszkowców i wywalczone 6 miejsce w Polsce w tej elitarnej imprezie to niewątpliwy sukces ZS nr 3 w Hrubieszowie.