30 września 2023

UPZ Akademickim Mistrzem Polski! – ZDJĘCIA

Studenci Uczelni Państwowej w Zamościu wywalczyli złoty medal i tytuł Akademickich Mistrzów Polski w tenisie stołowym. W finale po blisko czterogodzinnym meczu pokonali Politechnikę Gdańsk 3:2. 

Reklamy

Od kilku lat Uczelnia Państwowa w Zamościu nie opuszcza strefy medalowej AMP. W 2018 r. Uczelnia zdobyła srebrny medal, w 2019 r. – złoty i w 2020 r. ponownie srebrny. W tym roku studenci UPZ ponownie sięgnęli po medal – po raz kolejny po najcenniejszy, złoty.

Turniej finałowy był bardzo mocno obsadzony. W reprezentacjach uczelni znaleźli się bowiem m.in. zawodnicy występujący w zespołach Superligi.

Reklamy

Przez fazę grupową drużyna prowadzona przez trenera Piotra Kostrubca przeszła sprawnie pokonując bilansem 3:0 kolejno:  Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Uniwersytet Wrocławski. W ćwierćfinale studenci UPZ trafili na bardzo silny zespół Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po długim i emocjonującym meczu UPZ wygrała 3:2. W półfinale zawodnicy trenera Piotra Kostrubca trafili na gospodarzy turnieju – Politechnikę Rzeszowską. Mecz wygrali 3:1, jednak każdy singlowy pojedynek wymagał maksimum wysiłku, ponieważ rywale zawiesili poprzeczkę niezwykle wysoko. W finale studenci Uczelni Państwowej w Zamościu zmierzyli się z reprezentacją Politechniki Gdańskiej. Komentatorzy byli zgodni, że mecz finałowy poziomem niczym nie ustępował spotkaniom Superligi, a zawodnicy obu drużyn zaprezentowali dojrzałą grę i najwyższą klasę umiejętności. Całe spotkanie trwało blisko cztery godziny.

W pierwszym pojedynku finałowego spotkania Jakub Folwarski po długiej i emocjonującej partii uległ Sławomirowi Doszowi 2:3. W kolejnym pojedynku Konrad Kulpa pokonał pewnie 3:0 Adama Dosza i doprowadził do remisu. W trzecim pojedynku Łukasz Jarocki pomimo tego, że przegrywał 0:2 zdołał doprowadzić do remisu i w piątym secie niewiele zabrakło mu do zwycięstwa. Szczęście uśmiechnęło się jednak do Łukasza Kapronia z Politechniki Gdańskiej. W czwartej partii meczu zmierzyli się Jakub Folwarski z UPZ i Adam Dosz z PG. Zawodnik UPZ wygrał na przewagi pierwszy set, a w dwóch kolejnych zdominował rywala i wygrał 3:0 doprowadzając w całym meczu do remisu 2:2. Tym samym decydujący o wyniku spotkania okazał się pojedynek Konrada Kulpy z Uczelni Państwowej w Zamościu i Sławomira Dosza z Politechniki Gdańskiej. W trwającym pięć setów starciu dwóch leworęcznych tenisistów lepszy okazał się student UPZ wygrywając 3:2 i rozstrzygając mecz na wagę złotego medalu.

Reklamy

Mecz finałowy z Politechniką Gdańska na długo zapadnie w naszej pamięci. Poziom, emocje i dramaturgia na najwyższym poziomie. Wyszliśmy obronną ręka z bardzo trudnej sytuacji. Konrad Kulpa przegrywał 0:2 i 3:7 a mimo to potrafił odwrócić losy spotkania zwyciężając 3:2. Wielki szacunek i uznanie dla chłopaków. Przyczynili się ponownie do wielu wzruszających chwil zdobywając kolejne Mistrzostwo Polski – powiedział po dekoracji Piotr Kostrubiec, trener reprezentacji Uczelni Państwowej w Zamościu.

W finałach AMP 2021 reprezentacja UPZ wystąpiła w składzie: Konrad Kulpa, Jakub Folwarski, Łukasz Jarocki, Arkadiusz Żuk. Trener Piotr Kostrubiec.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym odbył się w dniach 13-15 czerwca 2021 r. w Rzeszowie.

Klasyfikacja generalna
1. Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowicza w Zamościu
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
4. Politechnika Rzeszowska
5. Uniwersytet Zielonogórski
6. Uniwersytet Wrocławski
7. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
8. Politechnika Śląska w Gliwicach
9. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
10. Uniwersytet Rzeszowski
11. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
12. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
13-15. Politechnika Warszawska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

(info i fot. UPZ Zamość)


Zobacz też:

Bitwa nad Bugiem 4 lipca w gminie Hrubieszów

Bitwa nad Bugiem 4 lipca w gminie Hrubieszów

LubieHrubie na Instagramie