W 2014 r. minie 50 lat Powiatowego SZS w Hrubieszowie!

W dniu 29.04.1964 r., a więc 50 lat temu w Hrubieszowie powołano Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Przez te pół wieku jego działalność i oferty na stałe związały się z codziennym życiem szkoły, grona dyrektorsko – pedagogicznego, rodzicami, działaczami, klubami sportowymi, samorządami, a szczególnie uczniami, dlatego warto z okazji takiego pięknego Jubileuszu, aby go wyeksponować w bieżącym roku na właściwym, wysokim poziomie. W czym ja mogę pomóc, a np. napisać książkę z tego tematu, jeżeli ktoś ją wyda? Jak i tam, gdzie ktoś jeszcze uzna, że się przydam.

Reklamy

 

 

Nieco historii SZS w powiecie hrubieszowskim!

 

Z inicjatywy władz wojewódzkich Szkolnego Związku Sportowego w Lublinie, hrubieszowskiego grona nauczycielskiego uczących wychowania fizycznego, jak i przy poparciu władz lokalnych, dnia 29.04.1964 r. powołano Powiatowy Szkolny Związek Sportowy przy Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie.

Reklamy

 

Został opracowany jego regulamin działania, nieco później statut, który m.in. obligował wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej podczas walnych zebrań Powiatowego SZS.

 

Głównym zadaniem tego związku było i jest popularyzacja różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej z powiatu hrubieszowskiego poprzez organizowanie:

 

– zawodów międzyszkolnych,

– organizowanie różnych konkursów związanych z tematyką sportową,

– zachęcanie szkół do organizacji Szkolnych Igrzysk Sportowych,

– zachęcanie szkół do prowadzenia szkolnych kronik sportowych i gablot,

– zachęcanie szkół do poprawiania sportowej bazy przyszkolnej,

– zachęcanie szkół o przystępowanie do różnych akcji, np. „Zmieniamy boiska w lodowiska”,

– przeprowadzanie kursów na Młodzieżowych Organizatorów Sportu,

– organizację sprawdzianów na Powszechną Odznakę Sportową,

– zdobywanie Brązowej Klasy Sportowej,

– organizację obozów sportowych,

– prowadzenie współzawodnictwa rocznego wg regulaminu i jego uroczyste podsumowanie,

– opiekę nad Szkolnymi Kołami Sportowymi,

– Międzyszkolnymi Klubami Sportowymi,

– czy od kilkunastu lat Uczniowskimi Klubami Sportowymi,

– itd.

 

Jego zadaniem było też i jest dotychczas opracowanie rocznego kalendarza imprez oraz ich preliminarza dla szkół podstawowych i średnich, a od 1.09.2000 r. także zawodów gimnazjalnych. Ilość organizowanych zawodów stale rosła, włączano nowe dyscypliny sportowe.

 

Po każdych zawodach sporządzany był ręcznie lub na maszynie do pisania komunikat z rezultatami rywalizacji zespołowej i indywidualnej, który przesyłany był do szkół, a nauczyciele wf gromadzili je w specjalnych teczkach. Od kilku lat taki komunikat umieszcza się na stronie internetowej http://www.lubiehrubie.pl, gdzie również znajduje się strona powiatowego SZS w Hrubieszowie, a zainteresowani mogą sobie wydrukować i np. powiesić w szkolnych gablotach sportowych. W/w komunikat wysyłany jest również do wyższych agend SZS, czasami do prasy.

 

Powiatowy SZS był współorganizatorem imprez z innymi stowarzyszeniami (np. LZS), organizacjami, szkołami czy klubami sportowymi. Wielu znakomitych zawodników, którzy reprezentowali Unię Hrubieszów i inne kluby z miasta oraz powiatu hrubieszowskiego (byli nawet reprezentantami Polski!) pierwszy kontakt z ulubioną dyscypliną sportową miało właśnie podczas zawodów SZS.

 

Prekursorem w organizowaniu zawodów z ramienia powiatowego SZS był:

 

– nauczyciel wf z Liceum Ogólnokształcącego (obecnie ZS 2) w Hrubieszowie ś.p. Antoni Weremko,

– po nim nauczyciel wf w Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie Roman Giergiel,

– a od września 1974 r. do końca roku 2007, czyli przez 34 lata, nauczycielka wf ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie Janina Ewa Kitlińska,

– od 2008 r. funkcję organizatora zawodów SZS pełnił nauczyciel wf w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie Zbigniew Krawczuk,

– od 2010 r. zawody przeprowadzali pracownicy Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz nauczyciele  wf z przewodniczącym ZP SZS Mirosławem Kamieniem,

– Od 2013 roku pod kierunkiem powiatowego Zarządu SZS zawody organizują odpowiedzialni za poszczególne dyscypliny sportowe nauczyciele wf.

Powiatowy i Rejonowy (działał w okresie 1976 – 1998, kiedy w kraju nie było powiatów) SZS  w czasie swojej działalności organizował zawody dla dziewcząt i chłopców w następujących dyscyplinach sportowych:

 

– piłka nożna,

– koszykówka,

– siatkówka,

– piłka ręczna,

– badminton,

– lekkoatletyka,

– tenis stołowy,

– szachy,

– warcaby,

– strzelectwo o „Srebrny Muszkiet”,

– kolarstwo,

– unihokej,

– biegi przełajowe,

– gimnastyka,

– łyżwiarstwo szybkie,

– łyżwiarstwo sprawnościowe (tzw. „Błękitna Sztafeta” dla dziewcząt i „Złoty Krążek” dla chłopców), – biegi na nartach,

– saneczkarstwo.

 

Szereg imprez sportowych przeprowadzano np. w ramach Tygodnia Sportu Szkolnego i Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zawody najczęściej organizowano na obiektach otwartych i salach OSiR, Unii Hrubieszów, HOSiR, SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, „Staszica” i „Mechanicznej” w Hrubieszowie, w Dołhobyczowie, w Werbkowicach, Mirczu, Kryłowie, Horodle, Hulczu, Turkowicach, a ostatnio w nowej hali „Kościuszki”.

 

Od 2000 roku zawody przeprowadzane są w trzech grupach:

 

– szkoły podstawowe tzw. „Igrzyska”,

– gimnazja tzw. „Gimnazjady”,

– szkoły ponadgimnazjalne tzw. „Licealiady”.

 

W sumie obecnie w trakcie trwania każdego roku szkolnego organizowanych jest aż ponad 50 imprez powiatowych. Powiatowy SZS, a ostatnio szczególnie członek wojewódzkiego Zarządu SZS w Lublinie Zbigniew Krawczuk przeprowadzał również zawody rejonowe (międzypowiatowe) i wojewódzkie SZS.

 

Od 1999 r. wszystkie zawody powiatowe finansuje Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, wcześniej zawody dodatkowo opłacał Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Zamościu i Lublinie.

 

Od momentu powołania powiatowego SZS przewodniczącymi byli etatowi inspektorzy szkolni m.in.

– Tadeusz Staniszewski w 1971 r.,

– po nim Lucjan Szeląg

– i Leon Szopa, 

 

– w reaktywowanym po 24 latach powiecie od jesieni 1999 r. został nim Naczelnik Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego Czesław Podgórski,

–  Przewodniczącą Zarządu Powiatowego SZS w Hrubieszowie od 5 marca 2004 do12.08.2008 r. była nauczycielka wf z SP nr 2 w Hrubieszowie Marzanna Bielecka,

– po  tej kadencji dnia 12.03.2008 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Przewodniczącym został wybrany nauczyciel wf z Zespołu Szkół w Horodle Mirosław Kamień,

– Natomiast 25.10.2012 r.  w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie odbyło się ostatnie walne wyborcze spotkanie członków Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, na którym powołano obecny zarząd:

Przewodniczący – Katarzyna Skrok

Z-ca Przewodniczącego – Zbigniew Krawczuk

Z-ca Przewodniczącego – Dominik Stajszczyk

Sekretarz – Maciej Łyko

Członkowie:

Krzysztof Brudnowski

Czesław Drączkowski

Tomasz Magdziak


KOMISJA REWIZYJNA:

Przewodniczący – Leszek Tarnawski

Z-ca Przewodniczącego – Małgorzata Muzyczuk

Sekretarz – Dominika Serafin

 

Przez wiele lat w szkołach działały liczne Szkolne Koła Sportowe (SKS), ale od kilkunastu lat odgórnie zaproponowano zakładanie Uczniowskich Klubów Sportowych (UKS), co niezwłocznie uczyniono w wielu szkołach hrubieszowskich i w powiecie.

Obecnie w stałym systemie rozgrywek biorą udział:

– LUKS „Grześ” Hrubieszów (unihokej),

– UKS „Ogólniak” Hrubieszów (tenis stołowy).

 

Nie przedstawiam tutaj wysokich osiągnięć wielu szkół, ponieważ uważam, że najważniejszym celem SZS, było i  jest:

– niesienie radości z udziału w zawodach i przygotowaniach do nich,

– stałe poprawianie i prezentowanie umiejętności,

– zakwalifikowanie się do klubów sportowych,

– wzmacnianie własnego organizmu i psychiki,

– współpraca i integracja w grupach,

– dziś reprezentuję szkołę, a jutro…

– wypełnianie czasu wolnego, 

– zdobywanie trofeów sportowych,

– zawiązywanie przyjaźni i znajomości,

– zachęcanie i wdrażanie do zdrowego trybu życia,

– itd.

 

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)