W Gminie Hrubieszów grają w szachy

Wielkim zainteresowaniem cieszą się szachy w gminie Hrubieszów, szczególnie w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Moniatyczach.

Reklamy

br />Odbył się tam 8 marca już drugi turniej, tym razem o puchar Wójta. Startowało 41 zawodników w tym 12 dziewcząt.

Po raz pierwszy wystartowali młodzicy z klas I – III i aż pięcioro z klasy pierwszej – Szkoły Podstawowej.

Turniej rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 partii z czasem 15 min. na partię dla zawodnika i kojarzeniem komputerowym przeprowadził sędzia szachowy Mieczysław Pszeniczka.

Wyłoniono mistrzów indywidualnych i drużynowych w gimnazjum i szkole podstawowej. Zaskakujący postęp wykazał uczeń kl. 3 B gimnazjum Bartłomiej Załuski, który awansował na I – sze miejsce z 13 pozycji w pierwszym – listopadowym turnieju. Wyprzedził on Mateusza Żołdaka i Adriana Łazorczyka.

Do kadry weszła także nowa mistrzyni – Joanna Chmielewska, która pokonała Agnieszkę Perkman i Annę Mielniczuk. W Szkole Podstawowej reprezentację stanowią: Bartłomiej Kloc, Jarosław Kawka, Sebastian Baranowicz, oraz Monika Jaciuk. Wśród najmłodszych najlepiej zaprezentowali się: Agnieszka Sendecka, Kinga Sowa, Justyna Jaciuk. Piotr Pakuła, Aleksander Polikowski, Piotr Rudziński.

Odbył się także I – szy turniej w Gimnazjum w Kozodawach. W skład reprezentacji weszli: Przemysław Barańczuk, Kamil Buta, Tomasz Kupiec i Marzena Filipek.

Reprezentacje obu naszych Gimnazjów będą startowały w turnieju o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty w dniu 10 kwietnia w Gimnazjum Nr 7 na ul. Z. Krasińskiego 7 w Lublinie.

Turniej wojewódzki szkół podstawowych odbędzie się po Świętach Wielkanocnych.

Zainteresowanie młodzieży ta „królewską grą” jest duże. Rozwija ona intelektualnie i towarzysko, uczy wytrwałości i samokontroli, dyscypliny i odpowiedzialności. Szachiści najlepiej radzą sobie w testach kompetencji, potrafią rozwiązywać trudne problemy, stają się odporni na stresy, łatwiej pokonują niepowodzenia.

W szkole społecznej w Zamościu wprowadzono w każdej klasie naukę szachów. Starostwo Tomaszowa Lubelskiego już od siedmiu lat sponsoruje organizacje comiesięcznych turniejów szachowych. Sędzia M. Pszeniczka – pochodzący z powiatu tomaszowskiego przeprowadził społecznie turnieje w 15 szkołach naszego powiatu, w których startowało ponad 400 uczniów. Jest mile zaskoczony tak wielkim zainteresowaniem młodzieży i ciągle ma nadzieję, że radni naszego powiatu także wygospodarują skromne środki, a Starostwo obejmie patronat nad organizacją powiatowych turniejów szachowych.
­
Najliczniej obsadzony turniej w szkołach średnich odbył się w Zespole Szkół Nr 3 /Ekonomik/, gdzie wystartowało 53 uczestników.

Na szczęście Wójt – Pan Jan Mołodecki docenił tę dyscyplinę, aktywnie ją wspiera, a Turnieje Gminne będą się odbywały comiesięcznie w obu naszych Gimnazjach. Stały system rozgrywek pozwoli na szybsze i wszechstronniejsze rozwijanie młodzieży, oraz zdobywanie sukcesów w tej dyscyplinie na różnych szczeblach.

tekst:
M. Pszeniczka