29 marca 2024

W Hrubieszowie kultywują kawaleryjskie tradycje!

Na błoniach nad Huczwą w Hrubieszowie, w ramach VII Święta Strzelca Konnego, odbyły się nawiązujące do czasów międzywojennych zawody kawaleryjskie (Militaria) z konkurencjami: ujeżdżanie, strzelanie, cross, skoki, lanca, szabla oraz Memoriał im. mjra Michała Radzimińskiego: lanca, szabla.

Pierwsze wygrał Paweł Foremny, reprezentującego 3 Pułk Szwoleżerów. Drugie i trzecie miejsce zajął startujący na dwóch koniach Andrzej Ciesielski w barwach V Wileńskiej Brygady AK płk. Łupaszki, a 4. miejsce wywalczył jadący na koniu Husaria Kamil Ciesielczuk ze Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

Memoriał im. mjra Michała Radzimińskiego (służył w okresie międzywojennym w 2psk w Hrubieszowie, czołowy jeździec pułku) po raz kolejny wygrał na koniu Hedera strzelec Tomasz Niderla z 2 Pułku Strzelców Konnych z Hrubieszowa.

2. Artur Brzozowski (9PU),

3. A. Ciesielski (V WBAK),

4. K. Ciesielczuk,

5. Bartłomiej Matiaszczyk (obaj 2psk Hrubieszów).

Sędzią głównym zawodów był st. wach. kaw/och. Patryk Sagan, który wygrywał te zawody we wcześniejszych latach.