Wojewódzkie Igrzyska w Szachach Drużynowych i Gimnazjada SZS – rozstrzygnięte

Możemy mówić o sukcesach na Gimnazjadzie i nieoczekiwanej porażce w Igrzyskach. Nasze drużyny grały ze zmiennym szczęściem i nierówno.

Reklamy


W poniedziałek 15 grudnia w Międzyrzecu Podlaskim w Gimnazjadzie zwyciężyła drużyna z Gim. 2 Tomaszów, przed Gim. 5 w Zamościu i Gim. 2 Łuków.

Nasza drużyna z  Mircza w składzie: Adaś Frańczuk, Piotr Brzeziński, Gabriel Bednarek i Ola Kot z opiekunem Panem Waldemarem Klajdą, chyba tylko przez  przypadek przegrania ostatniej partii z Niedrzwicą Dużą nie weszła do dziesiątki wojewódzkiej.

Ten niedosyt zrekompensowała nam Ola Kot wygrywając wszystkie 7 partii i zajmując czwarte miejsce indywidualnie, została wśród gimnazjalistek Mistrzynią Województwa. Wprawdzie nie otrzymała Pucharu, w kategorii indywidualnej ich nie wręczano, ale tytuł i fakt się liczą. Brawo Ola! Gratulacje!

 

16 grudnia we wtorek w Tomaszowie w Igrzyskach Wojewódzkich w Szachach Drużynowych zwyciężyła drużyna ze SP 3 Międzyrzec Podlaski, przed SP 2 Tomaszów i SP Fajsławice, SP 4 Chełm, SP 4 Łuków.

Startowała także nasza drużyna z Dołhobyczowa. Po remisach ze Świdnikiem – szóstą drużyną turnieju i Lubartowem nic nie zapowiadało końcowego efektu. W drużynie liczą się jednak wszystkie ogniwa, a czasem nie wszyscy są w formie. Oglądałem drugą partię Kajetana z Tomkiem Grytą – 13-tym zawodnikiem Igrzysk z Lubartowa. W końcówce z trzypunktowej przewagi Kajetan doprowadził do przegranej. Podejrzewam, że najbardziej w tej partii rozbawiały go uzasadniony strach partnera i jego roztrzęsione ręce, ale zwycięstwo przeszło koło nosa. Z czterech zremisowanych partii, można było wygrać chociaż jedną i tę mało zaszczytną ostatnią pozycję oddać innej drużynie. Jestem jednak pewien, że w kolejnych Igrzyskach już tej pozycji nie utrzymamy.

W tych Igrzyskach są więksi przegrani od naszej drużyny. Wspomnę o SP 6 Zamość, brązowa drużyna z ubiegłego roku zajmuje 7-me miejsce. Jest to tym bardziej zadziwiające, że w szkole tej szachy zajmują wyższą rangę, są nauczane 2 godz. w tygodniu w każdej klasie. W naszym powiecie o takiej pozycji szachów w szkołach jeszcze nie marzymy.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku pragnę w imieniu swoim, ale także wszystkich szachistów, serdecznie podziękować naszym sponsorom w samorządach gminnych, wójtom, radnym, dyrektorom szkół, nauczycielom, opiekunom szachistów i rodzicom za pomoc, którą  nam Państwo udzielaliście dotychczas. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego w Święta i w Nowym 2015 Roku.

 

Zapraszam chętnych szachistów na otwarte turnieje gwiazdkowe do Łaszczowa – GOK 20.12.2014 godz. 10.00 – 13.00 i do Michalowa gm. Rachanie – 21.12.2014. godz. 14.00 – 16.30.

Szczegóły na:  www.lzszach.lublin.pl, www.chessarbiter.com

 

 

Instruktor i Sędzia Szachowy

Mieczysław Pszeniczka

fot. sxc.hu