Wypowiedzi trenerów PC po złotym sukcesie!

Dwa złote medale i to powtórzone podczas ostatnich Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów zdobyte przez Sylwię Lalik i Ewę Mizdal, na dodatek okraszone rekordami życiowymi czy Polski, skłoniły mnie do zadania pytań trenerom tej sekcji – Antoniemu Czerniakowi i Leszkowi Tarnawskiemu. Chcesz wiedzieć, co odpowiedzieli, to kliknij więcej.

Reklamy

Na zdjęciu – Antoni Czerniak, Ewa Mizdal i Leszek Tarnawski (zdj. ze zbiorów A. Czerniaka)

Antoni Czerniak

Który medal sprawił więcej trenerowi radości?

– Obydwa medale złote sprawiły mi ogromną radość. Sylwia po pięknej walce w podrzucie wygrała, choć nie było łatwo. Zaczęliśmy podrzut od rekordu życiowego. Złoty medal Ewy był pewny, ale okraszony dwoma rekordami Polski.

Sylwia poprawiła zdecydowanie swoje rekordy, dlaczego?

– Sylwia bardzo długo przygotowywała się do tych Mistrzostw Polski i wykonała ogromną pracę. Przyniosło to jej sukces i zdobyła po raz drugi tytuł Mistrzyni Polski Seniorek.

Ewa Mizdal jest już nie tylko Mistrzynią Polski, ale i rekordzistką, więc …

– Doczekaliśmy się w naszej sekcji rekordów Polski. Ewa na tych zawodach miała ogromną presję, na start dotarł trener Leszek Tarnawski, był też obecny sędzia klasy międzynarodowej pierwszej Henryk Lebiedowicz. Ewie pierwsze podejście w rwaniu spada na 95 kg, poprawia i zalicza dość łatwo. Idziemy na rekord Polski, aż o 6 kg więcej zalicza pewnie. Publiczność nagradza brawami na stojąco, wszyscy gratulują Ewie rekordu. Podrzut to 120 kg na zaliczenie, 127 kg na rekord Polski w 2-boju, zalicza – i mamy 2 rekord Polski. Następnie 131 kg atak na rekord Polski w podrzucie i 2-boju, owacje całej sali na stojąco, niestety po pięknej walce minimalnie spada góra. Na tym nie koniec, przed Ewą są Mistrzostwa Świata w Paryżu za miesiąc. Tam startować będzie w kategorii 69 kg i oczekuję jeszcze lepszego rezultatu i nowych rekordów już bez takiej presji. Te rekordy to zasługa nie tylko moja, ale całej sekcji. Należy wymienić kolegów – Leszka Tarnawskiego, Henia Lebiedowicza, Andrzeja Greszetę, całe środowisko hrubieszowskie z władzami na czele, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe. Kuźnią talentów w ciężarach jest moja i Ewy była szkoła – Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie przy ul. Zamojskiej, gdzie jest piękna siłownia wybudowana przez Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie. Dyrektorem tej szkoły jest Pan Andrzej Szkudziński. Na każdym spotkaniu z nami i nie tylko Pan Starosta Kuropatwa podkreśla cytuję „siłownia do podnoszenia ciężarów na Zamojskiej”. Zapraszamy na siłownię, na Zamojską młodzież już od 13 lat, szczególnie dziewczynki wraz z rodzicami.

Podobno zostały u trenera zgolone wąsy, dlaczego?

– Taki był układ między Ewą a mną, że jak poprawi rekord Polski to zgolę wąsy i tak zrobiłem.

Jak powinna na Mistrzostwach Świata wypaść Ewa Mizdal?

– Bardzo trudno odpowiedzieć, jak to będzie wyglądało. Konkurencja na Świecie jest w tej kategorii bardzo wysoka. Myślimy o pierwszej ósemce i o wyniku 135 kg.

A jak tam spisują się młode zawodniczki?

– Bardzo dobrze. Przygotowujemy się do Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików do lat 16 dziewcząt i chłopców, które odbędą się 21.10.2011r.

Dzięki za odpowiedź

– Ja ze swojej strony też dziękuję.

***

Trener Leszek Tarnawski

Co znaczą złote medale i rekordy Sylwii oraz Ewy?

– Złote medale dziewczyn potwierdzają pozycję sekcji w kraju a rekord Polski Ewy to prawdopodobnie pierwsze rekordy Polski seniorów w sporcie z terenu miasta i powiatu Hrubieszowa!!! (Niestety nie, takie rekordy ustanawiała Ewa Musur w chodzie sportowym oraz Artur Kern na 5000 m w hali, oraz zawodniczki i zawodnicy w trójboju siłowym reprezentujący Kryształ Werbkowice – mak).

Czy miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet jest satysfakcjonujące?

– Miejsce w DMPK na rok 2011 jest na miarę naszych możliwości.

Niedługo na MP startują Marcin Kondziołka i Adam Sarzyński, czego można oczekiwać?

– Marcin Kondziołka to murowany kandydat do medalu … ale to jest sport i start pokaże czy mam rację. Adam Sarzyński uległ urazowi, który wykluczył go ze startu w zawodach, na co najmniej miesiąc.

A jak spisuje się młodzież?

– Pod koniec października w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 17. Po cichu liczymy na dobre starty naszej młodzieży. Na zawodach startować będzie 12 chłopców i dziewcząt z MKS „Unia” Hrubieszów.

Dzięki za odpowiedzi.

***

Dotychczasowe złote medalistki z Unii Hrubieszów podczas Mistrzostw Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów:

Złoto Ewa Mizdal 75 kg 210 kg (94+116) 2008, Hrubieszów
Złoto Ewa Mizdal 69 kg 208 kg (93+115) 2009, Kościerzyna
Złoto Sylwia Lalik 48 kg 133 kg (58+ 75) 2010, Puławy
Złoto Ewa Mizdal 75 kg 210 kg (96+114) 2010, Puławy
Złoto Sylwia Lalik 48 kg 146 kg (62+84) 2011, Siedlce
Złoto Ewa Mizdal 75 kg 228 kg (101+127) 2011, Siedlce

***

Przepytał i opracował – mak