9 grudnia 2023

Wywiad z Prezesem MKS „Unia” Hrubieszów p. Zdzisławem Kosakowskim

Miejski Klub Sportowy „Unia” Hrubieszów obecnie posiada trzy sekcje sportowe: piłka nożna, podnoszenie ciężarów i lekką atletykę, które pod kierownictwem Zarządu klubu z prezesem Zdzisławem Kosakowskim na czele starają się działać tak, aby zawodnicy, pod instruktażem trenerów, mogli w jak najlepszy sposób przygotować się podczas treningów i zaprezentować swoje umiejętności, jak najlepiej w trakcie zawodów. Kibice, władze samorządowe, rodzice, sponsorzy, itd. cieszyć się podczas sportowej rywalizacji, no czasami być zdenerwowanym, bo oczekiwania były inne. A jak to wyszło w roku 2014, to przedstawiam w wywiadzie ze wspomnianym wyżej p. Prezesem.

Reklamy

 

mak: – Panie Prezesie, kończy się rok 2014, może w skrócie przypomni Pan nam największe sukcesy Unii Hrubieszów w zakresie sportu?


– Piłki nożnej?

Reklamy

Zdzisław Kosakowski: – W rozgrywkach ligowych w piłce nożnej rok kalendarzowy oznacza koniec jednego i początek nowego sezonu rozgrywkowego. W miesiącu czerwcu nasze zespoły zakończyły sezon 2013/2014 uzyskując następujące wyniki, które nie do końca zadowoliły sympatyków tej dyscypliny sportu w naszym mieście.

Zespół seniorów zakończył rozgrywki na 2 miejscu w Klasie Okręgowej za Kryształem Werbkowice, który wyprzedził nas o 4 pkt. Seniorzy zdobyli 72 pkt., strzelili swoim rywalom aż 106 bramek, tracąc tylko 28, co było najlepszym rezultatem udziału naszego zespołu w rozgrywkach Klasy Okręgowej od 1990 roku. Seniorzy w sezonie 2013/2014 stracili 18 pkt., z tego aż 14 w rundzie jesiennej 2013, co przesądziło ostatecznie o przegranej rywalizacji o awans do IV Ligi.

Nasi juniorzy na początku sezonu 2013/2014 wydawali się zdecydowanymi faworytami II Ligi Wojewódzkiej Juniorów Starszych i pewnymi kandydatami do awansu do I Ligi Wojewódzkiej.Ostatecznie z 34. pkt. zajęli dopiero 3 miejsce, tracąc 1 pkt. do zwycięzcy Płomyka Różanka. Z tą samą ilością pkt. wyprzedził nas jeszcze po wygranej w ostatnim meczu, zespół Olimpii Miączyn. Ze względu na przekroczenie dopuszczalnego wieku przez znaczną część zawodników tego zespołu oraz rozwiązanie przez LZPN II Ligi Wojewódzkiej Juniorów Starszych, drużyna juniorów starszych do rozgrywek w sezonie 2014/2015 nie została zgłoszona.

Pomimo wielu obaw bardzo dobrze spisali się w rozgrywkach Ligi Wojewódzkiej Trampkarzy Starszych, nasi trampkarze. Z 33 pkt. zajęli oni 7 miejsce w tabeli, co jak na beniaminka tych rozgrywek i eksperymentalny skład zespołu (rocznik podstawowy – 1999, w naszym zespole występowali zawodnicy z roczników – 1999, 2000 oraz 2001) było dużym sukcesem. W nowym sezonie rozgrywkowym 2014/2015 przebudowany zespół trampkarzy gra w II Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych.

Młodzicy uczestniczący w rozgrywkach Klasy Okręgowej Młodzików Młodszych. Sezon 2013/2014 zakończyli z 43 pkt. na 2 miejscu w tabeli, ustępując tylko Gaudium Zamość, które zdobyło taką samą ilość pkt. O pierwszeństwie zespołu Gaudium zdecydował lepszy stosunek punktów i bramek w bezpośrednich pojedynkach. W nowym sezonie zespół występuje w Klasie Okręgowej Młodzików Starszych.

Z dobrym wynikiem zakończyli rywalizację turniejową w sezonie 2013/2014 także orlicy młodsi. Jako nowa, początkująca grupa zajęli drugie miejsce zdobywając 46 pkt. i ustępując tylko 2 pkt. orlikom Hetmana Zamość.

W rozgrywkach pierwszej (jesiennej) rundy sezonu 2014/2015 wystąpiło pięć zespołów MKS „Unia” tj. seniorzy, juniorzy młodsi, trampkarze starsi, młodzicy starsi i orlicy młodsi.

 

Seniorzy zajmują pierwsze miejsce w Klasie Okręgowej wyprzedzając drugi zespół w tabeli o 11 pkt. Wygrali 14 meczów, w tym wszystkie wyjazdowe, zdobyli 42 pkt. co jest najlepszym wynikiem od ponad 20 lat, strzelili swoim przeciwnikom 40 bramek (+ 1 bramka samobójcza w meczu z Łaszczówką + 3 za walkower ze Spartą Łabunie), tracąc tylko 6. Seniorzy zaliczyli także jedną przegraną, z Victorią Łukowa Chmielek na własnym terenie.

Juniorzy Młodsi zajmują pierwsze miejsce w II Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych. Odnieśli 4 zwycięstwa oraz uzyskali 1 remis (z Gaudium u siebie) i odnotowali 1 porażkę ( z Wisłą II Puławy na wyjeździe). Zdobyli 13 pkt., strzelili swoim przeciwnikom 15 bramek, a stracili 11.

Trampkarze starsi zajmują drugie miejsce w Lidze Okręgowej Trampkarzy Starszych i ustępują tylko o 1 pkt. Gaudium Zamość. Zdobyli 18 pkt., odnosząc 6 zwycięstw i 1 porażkę (z Gaudium). Strzelili swoim przeciwnikom 45 bramek, tracąc 15.

Młodzicy Starsi zajmują drugie miejsce w Lidze Okręgowej Młodzików Starszych. Zdobyli 18 pkt., tyle samo, co pierwsza Olimpia Miączyn, odnieśli 6 zwycięstw oraz doznali jednej  porażki (z Olimpią). Strzelili swoim przeciwnikom 43 bramki, tracąc tylko 3.

Zespół Orlika Młodszego na jesieni rozegrał sześć turniejów, zwyciężając w trzech.

 

– Podnoszenia ciężarów?

– Niewątpliwie największym osiągnięciem i to nie tylko w 2014 r., ale w całej historii klubu byłbrązowy medal zdobyty przez Ewę Mizdal na Mistrzostwach Europy Kobiet i Mężczyzn w Podnoszeniu Ciężarów w Tel Awiwie oraz drugie miejsce Ewy w pierwszym Pucharze Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów, rozegranym w Jankach k/Warszawy. Bardzo dobrze w br. spisywały się także nasze najmłodsze zawodniczki i najmłodsi zawodnicy. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Obornikach Śląskich Diana Flak zdobyła brązowy medal. Medale z tego samego kruszcu zdobyły na Mistrzostwach Polski w Biłgoraju Natalia Bobrowska i Paulina Pańko, Klaudia Witkowska była piąta, a Przemysław Kasztelan zajął szóste miejsce. W klasyfikacji klubowej tych mistrzostw Unia zajęła pierwsze miejsce, wyprzedając 69 innych klubów z całej Polski. Punktowane miejsca na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do lat 23 w Gdańsku zajęli Mateusz Rudnicki i Dominik Jaros. Z Mistrzostw Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików do lat 15 i 17 ze złotymi medalami wrócili Natalia Bobrowska, Paulina Pańko, Daria Żywiec, Diana Flak i Przemysław Kasztelan. Wiele cennych wyników ciężarowcy uzyskali także w zawodach rangi mistrzowskiej Zrzeszenia LZS.

Młodzi ciężarowcy Unii zdobyli w 2014 r. 138 pkt. w klasyfikacji sportu młodzieżowego, co dało im pierwsze miejsce w woj. lubelskim oraz miejsce w pierwszej dziesiątce w kraju.

 

– Lekkiej atletyki?

– Klubowa lekko atletyka to mieszanka zawodników bardzo doświadczonych jak Artur Kern i bardzo młodych dziewcząt i chłopców, z których większość jest dopiero na początku przygody z tą dyscypliną sportu.

Najlepsze wyniki Artura Kerna w tym roku to piąte miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów w biegu ulicznym na 5 km oraz czwarte miejsce na dystansie 4 km w biegach przełajowych. Niezłe wyniki A. Kern uzyskał także na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Spale na dystansach 1500 i 3000 m. Na uwagę zasługują także wyniki Michała Łopockiego, który na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Spale zajął 9 miejsce w biegu na 400m, był finalistą Mistrzostw Polski juniorów oraz zajął trzecie miejsce na tym dystansie w Mistrzostwach Polski LZS. Należy także zwrócić uwagę na drugie miejsce sztafety 4 x 100 mchłopców na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zamościu oraz na 12 medali wywalczonych przez nasze zawodniczki i naszych zawodników na Mistrzostwach Województwa LZS.

 

– A organizacyjnej?

– W tym zakresie zawsze jest coś do zrobienia. Wszystko wokół nas się zmienia i my także powinniśmy za tymi zmianami podążać, a nawet je wyprzedzać. Szczególnie, jeżeli mamy plany np. awansu do wyższych klas rozgrywkowych. Niestety nie wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z zamierzeniami. Nadal nie można zrobić kroku do przodu w kierunku zbudowaniaautonomii sekcji sportowych klubu, a szczególnie piłkarskiej. Przy zamiarze awansu do IV Ligi jest to jeden z podstawowych warunków sprawnego zarządzania sekcją oraz sprostania wymogom regulaminowym rozgrywek. Z powodu braku kandydatów w ciągłym zawieszeniu pozostaje sprawa zmiany na funkcji prezesa zarządu klubu. Jako klub logistycznie jesteśmy przygotowani do poradzenia sobie z potrzebami dyktowanymi przez otaczającą nas rzeczywistość oraz wymogi regulaminowe rozgrywek i zawodów sportowych. Posiadamy niezbędny sprzęt i wyposażenie. Ze względu na brak środków finansowych nie możemy sobie natomiast pozwolić na zatrudnienie na stałe pracownika, który prowadziłby biuro klubu. Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy oraz Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny doraźnie rozwiązujemy ten problem zatrudniając stażystów, dokładając do tego także własne środki finansowe. Przy rocznym budżecie klubu w wysokości prawie 400 tys. zł., zrzeszaniu w klubie prawie 200 zawodniczek i zawodników oraz zatrudnianiu 10 szkoleniowców nie może to być jednak rozwiązanie docelowe. A gdy jeszcze weźmiemy pod uwagę potrzebę prowadzenia strony internetowej klubu oraz współpracy z systemem internetowym EXTRANET (od przyszłego roku obligatoryjnie), potrzeba rozwiązania tego problemu staje się jeszcze bardziej oczywista.

 

– Pozyskiwania środków?

– Według szacunków na chwilę obecną, budżet klubu w 2014 roku zamknie się kwotą ponad 384 tys. zł. z czego dotacja z budżetu miasta wyniesie 248 tys. zł. tj. około 65 %. Oznacza to, że pozostałe 35 % środków klub pozyskał z innych źródeł, a m.in. z projektów składanych przez klub pod adresem środków zewnętrznych m.in. szwajcarskich, darowizn, transferów zawodników, nagród i premii za wyniki sportowe, w tym wyniki sportowe osiągnięte w sporcie młodzieżowym, składki członkowskie oraz z tytułu prowadzenia przez klub działalności odpłatnej pożytku publicznego. Na kilkanaście dni przed końcem 2014 roku kwota środków pozabudżetowych pozyskanych przez klub zamyka się wielkością ponad 136 ts. zł.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, o czym informowaliśmy kilka dni temu na naszej stronie internetowej, że kwota dotacji otrzymywanych przez klub z budżetu miasta od dwóch lat maleje. W 2013 r. była niższa o 19,5 tys. zł. (o 6,8 %) od dotacji z 2012 r., a w 2014 r. o 20,5 tys. zł. (o 7,7 %) od dotacji z 2013 r. W br. z budżetu miasta do klubu trafiło prawie 22 tys. (8,1 %)  mniej niż w 2010 r.

Tak więc opowieści o coraz większych pieniądzach z budżetu miasta dla klubu można włożyć między bajki, a utrzymywanie się nadal tendencji spadkowej kwot dotacji otrzymywanych z budżetu miasta będzie powodowało dla klubu duże problemy, a szczególnie w perspektywie szansy awansu do IV Ligi.

Należy przy tym także powiedzieć, że dużym wsparciem dla klubu była pomoc udzielana przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Hrubieszów i Powiatowy Urząd Pracy w zakresie przyznawania stypendiów sportowych, wsparcia finansowego organizowanych imprez sportowych, czy też organizacji okresowego zatrudnienia naszych zawodników.

Cenimy sobie także systematyczne wsparcie w postaci udostępniania bazy sportowej dla naszych sportowców, jakie otrzymujemy ze strony niektórych szkół w mieście i powiecie, takichm.in. jak ZS Nr 1 w Hrubieszowie, ZSM Nr 1 i Nr 3 w Hrubieszowie oraz ZS w Mirczu.

 

– Organizacji Imprez?

– W 2014 r. byliśmy jako klub organizatorami lub współorganizatorami nie tylko zawodów wynikających z rozgrywek ligowych, ale także m.in. czterech imprez piłkarskich tj. Turnieju Noworocznego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów o Puchar Burmistrza Miasta, stanowiącego jednocześnie eliminacje powiatowe do Turnieju Okręgowego ZOZPN, Turnieju Finałowego XXII Otwartych Okręgowych Mistrzostw w Halowej Piłce Nożnej Seniorów, imprezy piłkarskiej pt. Zostań królową lub królem strzelców” oraz Gwiazdkowego Turnieju w Piłce Halowej dla juniorów i trampkarzy o puchar prezesa MKS „Unia”, dwóch imprez lekkoatletycznych tj. Otwartych Mistrzostw Województwa LZS w LA, I Mityngu LOZLA i I rzutu Ligi Młodzików oraz imprezy popularyzującej bieganie pt. „Lubię biegać”. Byliśmy także współorganizatorem Międzynarodowego Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów EURO-BUG IX z udziałem zawodniczek i zawodników z Węgier i Ukrainy.

 

– Coś nie wyszło?

– Z zakładanych celów sportowych m.in. nie udało się pomimo dobrej gry naszego zespołu awansować do IV Ligi. Ze względów osobistych i zdrowotnych zabrakło naszej czołowej zawodniczki Ewy Mizdal na Mistrzostwach Świata w Kazachstanie. Nadal nie potrafimy w sposób zadawalający zainteresować swoją działalnością sponsorów oraz pozamykać niektóre sprawy organizacyjne klubu, o których już mówiłem wcześniej.

 

– Główne cele na rok 2015?

– Pozwoli Pan, że zanim powiem o głównych celach 2015 r. wykorzystam okazję, aby podziękować wszystkim naszym sympatykom i przyjaciołom, sponsorom i instytucjom za wsparcie, jakie otrzymujemy, na co dzień w naszej działalności. Dziękuję za sportowy wysiłek naszym zawodniczkom i zawodnikom, ich trenerom oraz lokalnym mediom, które towarzyszą naszej pracy. Dziękuję za wsparcie i pomoc działaczom i sympatykom naszego klubu. Pragnę jednocześnie w imieniu własnym oraz zarządu klubu życzyć wszystkim spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015.

A co do głównych celów na rok 2015 to myślę, że nie będę ani oryginalny ani odosobniony, jeżeli powiem, że jednym z nich jest niewątpliwie awans naszych piłkarzy do IV Ligi. Ważnym wydarzeniem w życiu klubu, a mam nadzieję, że nie tylko będą także obchody 70-lecia klubu.

 

– Dziękuję za wielce obszerne odpowiedzi, które przybliżają nam działalność w minionym roku tak szanowanego przez wielu klubu sportowego, jakim jest Unia Hrubieszów. Gratuluję sukcesów i życzę realizacji celów w roku 2015.

– Dziękuję bardzo.

 


Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński (mak)