Z biegu na maturę

W niedzielę – 4 maja 2008 r. na ulicach Krakowa w strugach deszczu został rozegrany VII Międzynarodowy Maraton Cracovia. W biegu, który liczy 42.195 m. wzięła udział nauczycielka Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie p. Małgorzata Muzyczuk.

Start nastąpił o godz. 9.30, na początku startu w odrębnych lejach, byli ustawieni zawodnicy i zawodniczki posiadający najlepsze wyniki, za nimi pozostali, w drugim leju wózkowicze i rolkarze, wszyscy posiadali do mierzenia czasów tzw. „czipy”, trasa była dość dokładnie oznakowana i informująca o każdym przebiegniętym kilometrze.

Na trasie grały zespoły artystyczne, sporo kibiców. Co kilka kilometrów były ustawione stoiska odświeżająco – odżywcze. Dzień wcześniej była weryfikacja zawodników, „pasta – party”, pokaz mody sportowej firmy New Balance, oraz wykład o badaniach wydolnościowych podczas biegu maratońskiego.

Po ukończonym biegu każdy otrzymywał medal, koszulkę i suweniry. Można było sobie zrobić zdjęcie i znaleźć się w okolicznościowej Gazecie Krakowskiej. Pomimo tego zawodniczka z Hrubieszowa uważa, że maratony w Dębnie, czy w Poznaniu są na wyższym organizacyjnym poziomie.

Małgorzata Muzyczuk (szesnasty raz zmierzyła się z tym dystansem) reprezentująca swoją szkołę, ukończyła bieg w klasyfikacji kobiet i mężczyzn na 556 miejscu z wynikiem 3.43:47 godz., a więc o około 7 minut szybciej od przebiegniętego trzy tygodnie wcześniej maratonu w Dębnie. W kategorii 40 – 49 lat wśród kobiet uplasowała się na 9 miejscu, pomimo tego udało jej się załapać do dekoracji jako piąta, ponieważ organizatorzy nagród nie dublowali z kolejnością z open. Oprócz Polek, uległa Białorusince, Włoszce, Litwince, Węgierce, Brytyjce, niektórym nieznacznie. Bieg ukończyło 1354 biegaczy (w tym 26 pań w kategorii p. Muzyczuk), 181 rolkarzy, 25 zawodników na wózkach, 317 zawodników ukończyło minimaraton.

Dla ciekawości podam, że p. Małgosia wróciła z Krakowa kursowym autobusem PKS w poniedziałek o godz. 4 w nocy i już od godziny 8.00 była w szkole, ponieważ zasiadła w komisji maturalnej.

Oczywiście – przygotowania, przejazdy, wpisowe, noclegi, wyżywienie, sprzęt sportowy, leczenie urazów i regeneracja po biegu na koszt własny.

W czerwcu start w Pucharze Europy w Szwajcarii w supermaratonie (100 km.), będzie to już trzeci udział zawodniczki na tak długim dystansie. Chociaż nie może odżałować startu w Mistrzostwach Polski w biegu 24 – godzinnym, który też odbędzie się w czerwcu – z jakich powodów pisałem już wcześniej.

***

Bieg Herbowy

Przypominam, w niedzielę 25 maja br. od godz. 11.00 w Hrubieszowie (start i meta koło HDK) X Jubileuszowy Bieg Herbowy kobiet i mężczyzn na dystansie 4200 m. (mini maraton) z dodatkowymi biegami młodzieżowymi, plus bieg przedszkolaków. Oprócz biegów szereg innych atrakcji z okazji nadania 10 lat temu herbu naszemu powiatowi.

Na zdjęciu – Małgorzata Muzyczuk z numerem i medalem z maratonu w Krakowie, zdjęcie ukazało się w gazecie okolicznościowej „Gazeta Krakowska”.