Z historii hrubieszowskiej LA – 1983 rok

Ten rok był bardzo udany dla lekkoatletów, ponieważ awansowali do II ligi. Indywidualnie można wśród wielu wyróżnić: J. Jakubiaka, E. Sulowskiego, B. Michalinę, J. Kotko, R. Lubawskiego, H. Śniosek, M. Muzyczuk, S. Krosmana, R. Grabowskiego, B. Mil.

Reklamy

***

25 LAT TEMU – ROK 1983 –
Z HISTORII HRUBIESZOWSKIEJ LA:

Ten rok był bardzo udany dla lekkoatletów, ponieważ awansowali do II ligi. Indywidualnie można wśród wielu wyróżnić: J. Jakubiaka, E. Sulowskiego, B. Michalinę, J. Kotko, R. Lubawskiego, H. Śniosek, M. Muzyczuk, S. Krosmana, R. Grabowskiego, B. Mil. Dziewczęta z SP nr 2 w Hrubieszowie zajmowały wysokie miejsca w kraju. Kto nie wierzy niech poczyta.

Zawody ogólnopolskie:

– Janusz Jakubiak zrezygnował z własnej studniówki aby zdobyć złoty medal w skoku wzwyż wynikiem 2.09 m. podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Zabrzu a Bogumiła Michalina była VII-ma w pchnięciu kulą – 11.26 m.;

– Podczas Mistrzostw Polski Juniorów (19/18 lat) w Zielonej Górze Edmund Sulowski wywalczył brązowy medal w rzucie dyskiem wynikiem 46.44 i był VII-my w pchnięciu kulą – 13.11 m., J. Jakubiak IV-ty w skoku wzwyż – 2.04 m., Jolanta Kotko zajęła V-te miejsce w biegu na 400 m. p.pł. – 1:04,78, Ryszard Grabowski był VII na dystansie 3000 m. – 8:44,85 tak jak B. Michalina w kuli – 11.50 m.

– W Toruniu odbyły się XI Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych SP dziewczęta 4. ZSP 2 Hrubieszów w składzie: E. Mirowska, A. Tarnogórska, M. Turzyńska, J. Cieśla, D. Ziobro, A. Harasymiuk, B. Szczęk, I. Sawicz, L. Ziobro, E. Turzyńska, A. Szymanek, nle K. Rozkal i M. Kitliński

– Radosław Lubawski osiągnął metę na VII-mym miejscu w biegu na 300 m.-37,87 a Beata Mil była X – ta na 600 m. – 1:40,07 podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (17/16 lat) w Warszawie;

– Beata Mil i Radosław Lubawski zajęli VIII miejsca w biegach na 400 m. p.pł. podczas X Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu;

– X miejsce w kraju w 4- boju la dziewcząt z SP 2 Hrubieszów – 1479 pkt. w składzie: w składzie: B. Chrząstek, D. Ziobro (8,4-4.40-6.33-1:25,4), M. Szwanc, A. Szymanek, B. Szczęk, K. Mazurek

– IV miejsce drużynowo zajęli lekkoatleci Unii w I rzucie o wejście do II Ligi rozegranego w Krakowie. Wygrali: Kotko Jolanta 200 m.-26,5, Sulowski Edmund kula-13.91, Muzyczuk Małgorzata 800 m. – 2:18,2,Michalina Bogumiła kula-12.29, Jakubiak Janusz wzwyż – 2.00,Łukasiewicz Robert chód 10 km.-47:35,8;

– Lekkoatleci Unii po II rzucie w Mielcu awansowali do II Ligi, wygrali: R.Łukasiewicz chód 10 km.-51:28,4, J.Kotko 400 pł.-64,6, I. Barański 110 pł.-15,7, J.Jakubiak wzwyż – 2.06, J. Kotko, B. Mil, M. Muzyczuk, M. Bakun 4 x 400 m. – 4:01,7;

– Janusz Jakubiak należał do kadry narodowej juniorów w skoku wzwyż;

***

Zawody ogólnopolskie LZS:

– 6 złotych medali zdobyli lekkoatleci Unii podczas Mistrzostw Polski LZS w Zielonej Górze: Janusz Jakubiak wzwyż – 2.05 i w dal – 6.87, Jolanta Kotko 400 m. – 58,22 i 400 m. p.pł. – 1:04,59, Śniosek Halina 3000 m.-10:18,74 i Edmund Sulowski w dysku – 44.96, srebrne medale: Stanisław Krosman 800 m. – 1:55,37 i E. Sulowski w kuli – 12.68 i jeden brązowy H. Śniosek 1500 m. – 4:41,31;

– Przełajowe Mistrzostwa Polski LZS w Rydzynie k. Leszna: 6. Lenard Beata na 2 km. Juniorki Młodsze, 5. Śniosek Halina i 8. Musur Ewa na 3 km . Juniorek

***

Zawody strefowe i makroregionalne:

– Unia zajęła IV miejsce drużynowo w Makroregionalnej Lidze Juniorów (17 drużyn), wygrali: E. Sulowski dysk – 46.38, J. Jakubiak wzwyż – 2.00, R. Szwanc, R. Winogrodzki, R. Lubawski, J. Jakubiak 4 x 100 m.-44,9; 1 miejsce Budowlani Kielce przed Stal Stalową Wolą i AZS Lublin;

– 24 IX odbył się wielomecz Makroregionu Kielecko-Lubelskiego, m.in.: 3. R. Szwanc 400 pł.-58,24, 3. J. Kotko 400 pł. -66,90, 2.E.Sulowski dysk-44.26 i 3. w kuli-12.21, 4. I. Tarcz-w dal-5.08, 3.H. Śniosek 800 m.-2:18,64, 2.J. Jakubiak wzwyż-1.98, 4. M. Muzyczuk 1500 m.-4:55,93,

– Przełajowe Mistrzostwa Makroregionu Lubelsko-Kieleckiego: 3. Kapusta Andrzej 5 km. Młodzieżowcy, 5. Grabowski Ryszard 5 km. Juniorów;

– Kotko Jolanta wygrała 400 m. – 59,10 podczas Eliminacji Strefowych w Lublinie do X OSM;

– Przełajowe Mistrzostwa Makroregionu w Mokrem k/ Zamościa: 2. Elżbieta Turzyńska (młodziczki), 3. Beata Mil (Juniorki Młodsze), Unia III miejsce drużynowo;

– 200 m. przewagi miały dziewczęta z SP 2 w Hr. podczas Strefy międzywojewódzkiej w Wisznicach k/Białej Podl. w Sztafecie Przełajowej 10 x 800 m. w składzie: E. Mirowska, A. Tarnogórska, M. Turzyńska, J. Cieśla, D. Ziobro, A. Harasymiuk, B. Szczęk, I. Sawicz, L. Ziobro, E. Turzyńska

– W Ogólnopolskim Mityngu w Warszawie Małgorzata Muzyczuk przebiegła 1000 m. w 2:56,40 min.;

– 3 miejsce dziewcząt z SP nr w Hrubieszowie w 4 – boju la podczas zawodów strefowych w Kozienicach 11/12 VI z 1560 pkt. skład: B. Chrząstek, D. Ziobro, M. Szwanc, A. Szymanek, B. Szczęk, K. Mazurek

***

Zawody województwa zamojskiego:

– Mistrzami I Halowych Mistrzostw Województwa Zamojskiego w młodzikach, zostali: Małgorzata Misiuk 40 m. i na 40 pł., Elżbieta Turzyńska 300 m., Agnieszka Giergiel rzut pił. lek., Joanna Górnik wzwyż – 1.40, Wiesław Bzdek trójskok z miej.-7.35.; Jun. młod.: Chałka Zofia 40 pł. i skok wzwyż – 1.35, Waldemar Rudiuk wzwyż-1.70;

– Mariusz Mazurek na 300 m. – 41,6, Leszek Omielski w dysku – 39.94, Wołos Jacek w oszczepie – 41.36 zostali mistrzami Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Zamościu;

– W finale Wojewódzkim Ligi LA SPP 5 VI w Hrub., dziewczęta z LO Hrubieszów zajęły 2 miejsce, 6. ZSZ Hrub., natomiast chłopcy z LO Hr. 5-te, a ZSMR Hrub. 2-gie, lep. wyn.: R. Wiącek 100 m. 14,3, D. Siemko w dal 5.00, J. Skibińska kula 8.52, A. Holly 200 m. 25,7, M. Greluk 1500 m. 4:24,2, A. Raczyński w dal 6.00, J. Czerniak kula 12.02, J. Kula i D. Kraszewski wzwyż po 1.70,

– 22 I odbyła się IV Edycja Wojewódzkich Biegów Przełajowych „Roztocze” 1000 m. dz. 1. E. Turzyńska, 4. L. Ziobro, 5. J. Cieśla (wszystkie ZSP 2 Hr.), 1000 m. dz. 1966/67 1. M. Skwarek, 2. E. Zając, 3. U. Dworak (wszystkie ZSR Turk.), 1500 m. dz. 1965 i st. 1. H. Śniosek, LO Hr., 2. B. Lizak, 3. J. Kuczak (wszystkie ZSR Turk.), 1500 m. chł. 1966/67 1. J. Grabowski ZSMR Hrub., 3. M. Kryszczuk,4. C. Małyszek obaj ZSR Turk., 2000 m. chł. 1. R. Grabowski ZSR Turk., 2. A. Kapusta ZSMR Hr., 3. S. Krosman, 4. W. Krosman obaj ZSR Turk., dr. SP 1. ZSP 2 Hrub., SPP 1. ZSR Turk., 2. ZSMR Hrub., pkt. nli SP 1. M. Kitliński ZSP 2 Hr., 2. S. Jachimczuk SP 9 Zam., SPP 1. L. Wodziński ZSR Turk., 2. Ł. Watras ZSMR Hr.,

– w Mokrem k/ Zamościa rozegrano Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Wojewódzką Spartakiadę Młodzieży w biegach przełajowych Dz. 1000 m. r. 1970 i mł. 1. Ziobro Dorota, 2. B. Szczęk, 3. A. Szymanek (wszystkie ZSP 2 Hr.), 2000 m. j.mł. 1. Lenard Beata ZSR Hrub., 2. M. Skwarek, 3. U. Dworak (obie ZSR Turk., 1500 m. r. 1986/69 1. Turzyńska Elżbieta, 2. E. Mirowska obie ZSP 2 Hr., 1500 m. j. mł. 1. Chałka Zofia ZSR Turk., 2. B. Mil ZSZ Hr., chł. 1500 m. r. 1968/69 3. D. Borys SP Nieledew, 2000 m. j. mł. 1. J. Grabowski ZSMR Hrub., 4000 m. Jun. 1. Żybura Leszek ZSMR Hr., 2. M. Buczek ZSE Hr., 3. A. Wiśniewski ZSMR Hr., dr. SP dz. 1. ZSP 2 Hrub., SP chł. 2. ZSP 2 Hr.

– 17 XI w Zwierzyńcu odbyły się Wojewódzkie Biegi Przełajowe SP, dz. r. 1971 i mł. 1000 m. 1. Dołba Beata ZSG Dołhobyczów, 2. A. Dobrowolska, 3. M. Kuniczuk, dz. r. 1969/70 3. A. Wrzos, chł. R. 1969/70 4. W. Przygodny SP Hulcze, drużynowo dz. SP 2 Hr. 1 miejsce i chłopcy 2-gie.

***

Zawody woj. zamojskiego LZS:

– Nagrodami za najlepsze wyniki Mistrzostw Województwa Zamojskiego LZS zostali wyróżnieni: Michalina Bogumiła kula – 11.22, Dąbrowski Mirosław 200 pł.-26,6, Jakubiak Janusz za skok wzwyż – 1.90 i w dal – 6.56; m.in. wygrali swoje konkurencje: Mirosław Dziemiach dysk – 45.56 i Muzyczuk Małgorzata 1500 m.;

– Janusz Jakubiak (wzwyż) wygrał Plebiscyt „Tygodnika Zamojskiego” i WZ LZS Zamość na najlepszych sportowców województwa zamojskiego LZS, 2. Edmund Sulowski (kula,dysk), 4. Barbara Paczos (biegi długie), 8. Jolanta Kotko (400,400 pł.), 10. Stanisław Krosman (800 m., 400 m.). Wśród szkoleniowców: 1. Andrzej Kulczyński, 3. Marek Kitliński, 5. Leon Wodziński;

– W Krasnobrodzie przeprowadzono Przełajowe Mistrzostwa Województwa Zamojskiego LZS wygrali: Marta Skwarek ZSR Turkowice 1000 m., Małgorzata Muzyczuk Unia 1500 m., Mieczysław Kryszczuk 1500 m., Stanisław Krosman 2000 m. obaj ZSR Turk., Punktacja szkół SP: 3. ZSP 2 Hr., SPP 1. ZSR Turkowice

– Mistrz. Województwa LZS w Zamościu wygrali: J. Kotko 100 m. 13,0, B. Mil 200 m. 27,4, I. Tarcz w dal 4.97, B. Michalina kula 11.22 i dysk 30.20, E. Turzyńska 800 m. 2:24,2, M. Muzyczuk 1500 m. 5:02,6, 4x 100 m. dz. Unia 52,6, 4 x 400 m. ZSR Turkowice 4:26,8, meż.: M. Dąbrowski 100 m. 11,4, R. Lubawski 200 m. 23,6, S. Krosman 400 m. 54,6, W. Krosman 800 m. 2:01,8, R. Grabowski 1500 m. 4:15,2, J. Jakubiak wzwyż 1.90 i w dal 6.56, M. Dziemiach dysk 45.36, E. Sulowski kula 13. 13.30, R. Łukasiewicz ch. 5 km. 22:50,0, 4×100 m. Unia 46,2, 4×400 m. ZSR Turkowice 3:41,2, dr. 2. ZSR Turkowice, 3. ZSP 2 Hr.

– 4 IX na stadionie OSir w Hr. odbyła się II runda wojewódzkiej ligi młodzików, wygrała Unia 203 pkt. przed Agrosem Zamość 176 p., ind. wygrali: dz. A. Tarnogórska 300 m., E. Turzyńska 600 m. 1:41,7, E. Szczęk oszczep, B. Panasiewicz dysk, I. Sawicz wzwyż, L. Ziobro 100 m., J. Cieśla 200 pł., J. Górnik w dal, chł. M. Mazurek 300 m., J. Wołos oszczep, L. Omielski dysk 40.06, J. Pukaluk wzwyż, W. Bzdek w dal

***

Różne:

– II klasy sportowe posiadali: Małgorzata Muzyczuk 800 m. – 2:14,3, Janusz Jakubiak wzwyż – 2.06, Edmund Sulowski dysk – 46.44, Barbara Paczos maraton – 3.09:55, Robert Łukasiewicz chód 10 km. – 46:01, Ireneusz Barański 110 m. p.pł. – 15,66, Jolanta Kotko – 400 m. p.pł – 1:04,09, Halina Śniosek 1500 m. – 4:41,31, Musur Ewa chód 3 km. – 15:48,7; Młodzieżowe złote (nie było klas III): Jolanta Nowosad chód 3 km. – 17:58,0, Cecylia Wilkos chód 3 km. – 16:42,2, Robert Szwanc 400 m. p.pł. – 58,0, Wiesław Krosman 800 m. – 1:57,6, Stanisław Krosman 800 m. – 1:54,62, Ryszard Grabowski 1500 m. – 4:00,5, Beta Mil 400 m. p.pł. – 1:06,14, Bogumiła Michalina kula – 12.29, i Grzegorz Winogrodzki oszczep – 54.08;

– Szkoleniem lekkoatletów w tym roku w Unii zajmowali się; Andrzej Kulczyński, Marek Kitliński, Mirosław Dziemiach i Leon Wodziński (w Turkowicach);

– Trener Andrzej Kulczyński był Vice Prezesem ds. Szkoleniowych w OZLA Zamość, członkami OZLA byli: Michał Starykiewicz i Leon Wodziński;

– wg sprawozdania sekcja la Unii liczyła 114 zawodników;

– odbył się kurs sędziowski la w Hrubieszowie – 17 uczestników;

– Byli zawodnicy z Unii Hrubieszów znakomicie reprezentowali inne kluby: Maria Paczos 800 m.-2:08,63,1500 m.-4:21,97,3000 m.-9:43,71 i Marzena Ulidowska 800 m.-2:09,68, 1500 m.-4:17,45,3000 m.-9:19,40 obie Orkan Poznań, Wiesław Nalepa maraton-2.26:38 Znicz Biłgoraj, Zbigniew Sadlej chód 10 km.-44:56 i 20 km.-1:33,03 Wawel Kraków, Krzysztof Stipura kula-16.45, dysk-56.40 i Tadeusz Wróbel 800 m.-1:50,1,1000 m.-2,22,2 (pierwszy w Polsce),1500 m.-3,44,1) obaj AZS Biała Podlaska, wszyscy osiągali wyniki na poziomie klasy pierwszej;

– 1 Maja w Hrubieszowie odbyły się zawody la, wygrali: dz. B. Denesiuk ZSP 2 Hr. 100 m. 13,8, J. Kotko 300 m. 42,9, E. Turzyńskla 600 m., M. Muzyczuk 1000 m. 3:06,5, chł. A. Jasina 100 m. 12,6, R. Lubawski 300 m. 36,3, J. Paluch 1000 m. 3:01,0, A. Kapusta 1000 m. sen. 2:45,3, M. Dziemiach kula 13.11 m.

– Podczas „ Igrzysk Olimpijskich” rozegranych w dniach 14/15 V w Hrubieszowie 1 Milę Olimpijską wygrali: Ewa Musur „Boliwia” ZSR Turkowice i Marek Kucharski „Włochy” Agros Zamość. Karną żabkę obozową wygrał były biegacz Józef Kurzawa z Nieledwii, który uczcił pamięć ojca, też sportowca (biegał razem z J. Kusocińskim), który lata wojny przesiedział w obozach hitlerowskich. LA wygrali K: J. Kotko 100 m. 13,2, 200 m. 26,7, 400 m. 64,1, B. Paczos 800 m. 2:20,2 i 1500 m. 4:49,9, Unia 4×100 m. 52,3, Agros Z. 4×400 m. 4:18,0, C. Wilkos chód 3 km. B. Michalina kula 12.06 i dysk 38.45, M. Szczepańska oszczep 36.36, I. Tarcz w dal 5.36, M. Trześniowska Agros Z. wzwyż 1.55, M. Dąbrowski 100 m. 11,5 i 200 m. 23,1, W. Krosman 400 m. 53,4, S. Krosman 800 m. 1:57,9, A. Kapusta 1500 m. i 3000 m. 9:16,5, 2000 prz. S. Kucharski Agros Z. 6:10,0, Unia 4×100 m. R. Łukasiewicz ch. 5 km. 24:51,1, ZSR Turkowice 4×400 m. E. Sulowski kula 14.44, A. Kozielski oszczep 38.48, J. Jakubiak w dal 7.02 i wzwyż 1.95, M. Dziemiach dysk 44.50

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>