Z historii hrubieszowskiej LA – rok 1972

35 LAT TEMU – ROK 1972
Z HISTORII HRUBIESZOWSKIEJ LA:

Jeszcze rok 1972 nie przynosił medali podczas zawodów centralnych, ale charakteryzował się tym, że w Hrubieszowie rozgrywano wiele zawodów lekkoatletycznych, przełajowych czy ulicznych.

Reklamy

br />Dzieci i młodzież ciągle miała pretekst aby udać się na trening w klubie czy SKS, bo będą zawody i tam należy zaprezentować się godnie. Chyba warto wrócić do tego wzorca.

Osiągnięcia:

– Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski LZS w Kaliszu 6 miejsce zajął Wiesław Watras w biegu na 5000 m. – 15:27,8 min., 10. Edwarda Przybyła na 1500 m. – 5:01,2 min., 11. Krzysztof Szychowski w kuli – 12.94 m.(wszyscy LKS „Świt” Hrubieszów);
– W Kazimierzy Wielkiej k/Kielc odbyły się Centralne Dożynkowe Biegi Narodowe, najlepsze wyniki: 3. Zbigniew Gołąb 1500 m. Jun. Mł., 4. Łucja Watras 800 m. Jun. Mł., 4. Bogdan Tuczapski, 5. Marek Watras (obaj 1000 m. młodzików), 8. Jan Szwiec 3000 m. w seniorach;
– Janusz Wilczek zajął II miejsce w Ogólnopolskich Biegach Walterowskiego w Radomiu w juniorach młodszych ok. 3000 m.;
– Podczas Mistrzostw Okręgu Starszych Juniorów w Lublinie 1. Wiesław Watras 1500 m. – 3:59,2;
– Podczas Mistrzostw Okręgu Juniorów w Lublinie: 2. Piotr Nowak kula – 11.90, 2. Łucja Watras 800 m. – 2:24,6, 2. Janusz Wilczek 800 m. – 2:02,6;
– W Hrubieszowie odbył się II rzut Ligi Okręgowej, Hrubieszowscy lekkoatleci startowali w barwach LZS „Lubelskie” (najlepsi z województwa lubelskiego z klubów LZS) zajmując II miejsce (1. Avia Świdnik). Indywidualnie wygrali: K. Szychowski kula – 13.19 i dysk – 37.70, W. Watras 1500 m. – 4:11,7 i 800 m. – 1:58,4, M. Zawadzka – w dal – 5.31 i wzwyż – 1.40, N. Kłos 400 m. – 53,8. W barwach MKS AZS Lublin startował późniejszy olimpijczyk z Montrealu w 1976 r. i brązowy medalista z Mistrzostw Europy z 1974 r. w trójskoku Andrzej Sontag wygrywając 100 m. – 11,2 i w dal – 6.76;
– W Kraśniku został rozegrany II rzut o puchar ZW ZMW, indywidualnie wygrali: Marek Małgorzata 400 m. – 1:11,5 (w młodziczkach), Łucja Watras 800 m. – 2:34,4, Edwarda Przybyła 1500 m. – 5:24,2, Gomuła Stanisław 400 m. – 55,0, Wiesław Watras 800 m. – 2:00,6, Jan Szwiec 3000 m. – 9:21,4, Krzysztof Smarzewski w dal – 6.38 i trójskok – 13.69, J. Poziomkowski oszczep – 56.10, K. Szychowski kula – 13.33;
– W Hrubieszowie odbył się pasjonujący bieg na 1000 m. wygrał Henryk Lebiedowicz AZS Biała Podlaska 2:29,6 przed Markiem Kitlińskim 2:29,8 (rekord Województwa LZS), walka była tak na finiszu zacięta, że bieg został zakończony aż na 4 torze ;
– Najczęściej w Hrubieszowie sędziowali: Ryszard Mazurkiewicz, Czesław Niedźwiecki, Kazimierz Szlachta, Urszula Lokajczyk, Andrzej Kulczyński, Maria Jakubiak, Jan Sokal, Anna Wojciechowska, Zofia Łobocka, Tadeusz Kitliński, Edmund Lokajczyk, Jan Padkowski, Andrzej Górnik, Wacław Bojarczuk, Henryk Ulicki, Franciszek Skirski (spiker), Leon Szopa, Ryszard Kasztelański, Andrzej Gałka, Syrowiec Władysława, Jan Orski, Leszek Drączkowski, Jerzy Watras, Michał Starykiewicz, Lech Kamiński, Franciszek Malicki, Antoni Weremko (starter);
– W Hrubieszowie na stadionie POSTiW rozegrano zawody drużynowe o Puchar ZW ZMW. Hrubieszów I miejsce. Indywidualnie wygrali: Ewa Otręba w dal – 4.70, Gierbienis Andrzej 100 m. – 13,1, Wiązanka Wiesław 400 m. – 1:00,4 (wszyscy w młodzikach), Zawadzka Mariola 100 m. – 13,0 i wzwyż – 1.40, Watras Łucja 400 m. – 1:05,8, Wiesław Watras 800 m. – 1:58,8, Marek Kitliński 1500 m. – 4:06,8, Janusz Poziomkowski oszczep – 53.40, Krzysztof Szychowski dysk – 39.72 i kula – 13.03;
– W Hrubieszowie odbyły się biegi z okazji Święta 1 Maja wygrali: Łucja Watras – 5:25,0 i Marek Kitliński 4:06,4 (oboje 1500 m.);
– 5 marca w Hrubieszowie rozegrano Przełajowe Mistrzostwa Powiatu, wygrali: Marek Małgorzata SKS Mołodiatycze 800 m. młodziczek, Wilczek Janusz 2000 m. jun. mł., Watras Wiesław 3000 m. jun. st., Watras Łucja (wszyscy LO Hrub.) 1500 m. jun. mł., Przybyła Edwarda 2000 m. jun. st., Szajder Zofia (obie PTR LZS Turkowice) 2000 m. sen., Wiązanka Wiesław SKS Trzeszczany 1500 m. młodzików, Kitliński Marek 6000 m. sen., Leszczuk Bogdan (obaj LKS Świt Hr.) 4000 m. sen., drużynowo: 1. PTR LZS Turkowice 125 pkt., 2. LKS „Świt” Hrubieszów 119 p. Kierownik zawodów Szachno Ryszard
– 23 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Powiatu, w poszczególnych konkurencjach wygrali: 200 pł. M. Strycharczuk Józef 28,7; 400 m. K. Szajder Zofia 1:07,8; 1500 m. K.Przybyła Edwarda 5:35,0; 1500 m. M. Król Jan 4:28,4; kula K. Łacińska Zofia 9.00; dysk K. Tchórz Genowefa 27.92; oszczep M. Wierak Edward 42.30; oszczep K. Chomicz Alicja 25.15 (wszyscy PTR Turkowice), 100 pł. K. Jeż Elżbieta 17,6; 100 m. M. Sagata Andrzej 11,8 i w dal 5.75; 100 m. K. Zawadzka Mariola 12,8 i wzwyż 1.45; 200 m. M. Jasiński Andrzej 23,4; 200 m. K. Bajurko Ewa 29,8; 800 m. K. Watras Łucja 2:37,6; wzwyż M. Ziarko Aleksander 1.75; w dal K. Jonowska Liliana 4.60, kula M. Szychowski Krzysztof 13.30 i dysk 39.70; (wszyscy LO Hr.); 400 m. Kitliński Marek 54,2 i 800 m. – 2:03,0; 3000 m. Lebiedowicz Henryk 9:20,0, trójskok Krzyszczuk Ireneusz 13.20; młot Lewosz Alfred 45.62 (wszyscy LKS „Świt”, pkt. zawodów: 1. LO Hrub. 460 ; 2. PTR Turkowice 431; 3. LKS Świt” 310; pk. E. Paczała Start Lub. w dal – 6.79. Komunikat podpisał St. Instruktor ds. Sportu i Szkolenia Lech Kamiński;
– 16/17 maja w Puławach odbyły się Woj. Zawody Szkół Średnich o Puchar „Sztandaru Młodych”, wśród dziewcząt 2-gie 695 pkt., u chłopców 3-cie miejsce wywalczył LO Hrubieszów 692 pkt., indywidualnie wygrali: Ł. Watras 800 m. – 2:26,3 min. i Wilczek Janusz 800 m. – 2:02,5 min., 2-gie miejsca: Piotr Nowak w kuli 6 kg 11.77 m. i 4 x 100 m. w 52,6 sek. dziew., w składzie: Halina Boraca, Ewa Banaszak, Ewa Szczepańska, Lilianna Janowska, 3. D. Zawadzka wzwyż 1.45, L. Janowska w dal 4.71 . Nauczyciele wf Maria Jakubiak i Antoni Weremko.
– 21 maja w Hrubieszowie rozegrano Spartakiadę Młodzieżową, wygrali: wzwyż Krawczuk Krzysztof 1.52; w dal Kalaciński Marek 5.18 i trójskok 11.19; 100 m.Beń Jolanta (wszyscy LKS Świt) 14,1; 100 m.Wlaź Tadeusz ZSMR Hr. 12,6; 200 m. Leszczyński Artur 25,0; 800 m.Hutarz Zbigniew 2:21,8; wzwyż Krasnopolska Alicja 1.25; oszczep Czulińska Anna 20.20; oszczep Podściański Marek 32.94; 200 m. Janowska Lilianna (wszyscy LO Hr.) 29,6 i w dal 4.80; 800 m. Cieślak Alicja 2:49,6; 3000 m.Misiura Alfred 10:39,1; kula Wojewoda Wanda 8.14 i dysk 19.10; 400 m. Marek Małgorzata (wszyscy PTR Turkowice) 1:08,6; 400 m. Czerniachowski SKS Strzyżów 59,0; dysk Romaszko Tadeusz 29.20; 1500 m.Cierech Stanisław (obaj ZSMR Hr.) 5:04,2; kula Prystupa Jan SKS Trzeszczany 10.33; pkt. dr. 1. LO Hr. 412 p., 2. PTR Turkowice 298, 3. ZSMR Hr. 217 pkt.
– I Rzut o Puchar Przechodni Przewodniczącego PKKFiT w Hrubieszowie Lucjana Szeląga, Nowak Elżbieta 100 m. 14,2 i oszczep 15.94, Kalaciński Marian Ob. SP 1 Hr. 100 m. 12,2 i w dal 5.80, Leszczyński Artur 200 m. 25,2, Muca Teresa 400 m. 1:08,1, Jańczuk Roman 400 m. 1:00,8, Jonowska Lilianna w dal 4.87 (wszyscy LO Hr.), Cejko Witold 800 m. 2:23,7, Klinszport Marek oszczep 40.44 i wzwyż 1.64, Romaszko Tadeusz dysk 26.26 (wszyscy ZSMR Hr.), Bartnik Jolanta SP 3 wzwyż 1.38, Wojewoda Wanda SKS Turk. Kula 754 i dysk 23.18, Prystupa Jan SKS Trzeszcz. Kula 8.56, dr. 1. SP 1 Hr., 2. LO Hr., 3. ZSMR Hr., 5. SP 2 Hr., 6. SP Trzeszczany (8 szkół)
– 27 09 w Hrubieszowie odbył się II rzut w/w zawodów wygrali: Muca Tersa 400 m. 1:13,4, Jańczuk Roman 400 m. 61,3, Watras Łucja 800 m. 2:34,8, Zawadzka Mariola wzwyż 1.40 i w dal – 5.22, Łoś Marek kula 9.46, Beń Jolanta wszyscy LO Hr. 100 m. 14,5, Wlaź Tadeusz 200 m. 25,4, Zieliński Mieczysław 800 m. 2:19,6, Klinszport Marek wzwyż 1.70 i oszczep 46.38, Pawłowski Jan w dal 5.28, Romaszko Tadeusz dysk 30.50, Kozyra Kazimierz wszyscy ZSMR Hr. 100 m. 12,5, Sitnik Elżbieta SP 2 Hr. Oszczep 20.92 i kula 7.30, końc. Pkt. dr. 1. LO Hrub.9.824 pkt., 2. SP 1 Hr., 3. ZSMR Hr., 4. SP 2 Hr. Skl. 8 szk.
– Biegi pod hasłem „Sztandar Wielkiego Października” w Hrubieszowie: 1000 m. Gomuła Stanisław 2:49,4 przed Gołąbem Zbigniewem 2:50,0 obaj LO Hr., 2000 m. 1. Kitliński Marek 5:56,2 przed Cierechem Bogusławem 5:58,0 obaj LKS Świt
– W tabelach najlepszych Województwa Lubelskiego kobiet za cały sezon, znalazły się: 10. Watras Łucja 800 m. – 2:21,8; 9. Edwarda Przybyła 1500 m. – 5:01,2; 8. Elżbieta Jeż 100 pł. – 17,6; 8. Mariola Zawadzka w dal – 5.31 M. i 10. wzwyż – 1.45;
– W Tabelach najlepszych Województwa Lubelskiego mężczyzn, znaleźli się: 5. Watras Wiesław 800 m. – 1:54,5, 7. 1000 m. – 2:30,5, 6. 1500 m. – 3:56,6, 3. 3000 m. – 8:26,0; 8. Narcyz Kłos 800 m. – 1:56,0, 10. Marek Kitliński 800 m. – 1:57,9 i 5. 1000 m. – 2:29,8; 9. Jan Szwiec 10 000 m. – 33:48,6; 10. Bogusław Cierech 10 000 m. – 33:49,6; 4. LZS Hrubieszów 4 x 400 m. – 3:27,3 (mężczyzn); 2. Krzysztof Szychowski kula – 13.70, 5. dysk – 39.72; 9. Łagowski Ryszard oszczep – 56.14; 10. Janusz Poziomkowski oszczep – 56.10; 4. Alfred Lewosz młot – 45.62; 9. Tadeusz Denesiuk młot – 37.20; 10. Józef Wąsiel młot – 34.80; 3. Stanisław Wróbel 10 km. – 53:43,0; 4. Jerzy Bydłowski chód 10 km. – 54:43,4;
– W Plebiscycie „Sztandaru Ludu” na najlepszych sportowców Lubelszczyzny LZS Wiesław Watras zajął 5 miejsce
– W plebiscycie na najlepszych sportowców Pow. Hrubieszowskiego: 1. D. Zawadzka, 2. Ł. Watras, 3. J. Wilczek
– Były zawodnik Unii Eugeniusz Paczała reprezentując Start Lublin skoczył w dal – 6.94;
– Były zawodnik Unii Henryk Lebiedowicz reprezentując AZS Biała Podlaska uzyskał wyniki: 1000 m. – 2:29,6, 400 pł. – 59,7, 3000 prz. – 9:33,0;
– Pochodzący z Husynnego Stanisław Jachimczuk reprezentując LZS Tomaszów uzyskał wyniki: 110 pł. – 17,2, 400 pł. – 59,9;

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>