Z historii hrubieszowskiej LA – rok 1973

Rekord Polski, udział w Mistrzostwach Polski, zawodach ligowych i plebiscytach, medale na Mistrzostwach Polski LZS – tak było 35 lat temu w hrubieszowskiej la. Do najlepszych zaliczali się: D. Zawadzka, Ł. Watras , M. Cierech, J. Wilczek, J. Szwiec, B. Cierech, K. Szychowski, M. Klinszport, T. Gidziński, S. Wróbel i niżej podpisany.

Reklamy

u>35 LAT TEMU – ROK 1973

Z HISTORII HRUBIESZOWSKIEJ LA:

Rekord Polski

– Podczas zawodów kontrolnych 16 kwietnia w Hrubieszowie Maria Cierech ustanowiła REKORD POLSKI do lat 15 – tu w biegu na 3000 m. wynikiem 12:04,8;

***

Mistrzostwa Polski

– Udział w Mistrzostwach Polski w Maratonie w Dębnie: Bogusław Cierech ok. 2:51,17,6 Jan Szwiec 2:50,03,6 i Józef Flak

– Udział Danuty Zawadzkiej w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Krakowie w skoku w dal

***

Zawody ogólnopolskie LZS

– Srebrny medal w skoku w dal – 5.54 i 7. miejsce wzwyż – 1.50 podczas Mistrzostw Polski LZS w Szczecinku zdobyła Danuta Zawadzka, zwana na codzień Mariolą, brązowy Krzysztof Stipura w oszczepie – 32.44 m. ( w młodzikach), w kuli V miejsce zajęła Grażyna Trubaluk 8.35 a VI Elżbieta Sitnik 8.08 (obie w młodziczkach), VIII Gidziński Tadeusz 110 pł. – 20,9 i Krzysztof Szychowski kula-12.58;

***

Zawody wojewódzkie

– Podczas Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży (do 17 lat) w Lublinie, I miejsca zajęli: M. Klinszport w oszczepie – 54.58, Danuta Zawadzka w dal – 5.72 i Łucja Watras 800 m. – 2:19,1;

– Podczas Mistrzostw Okręgu Juniorów I miejsce zajął Wilczek Janusz na 3000 m. – 8:56,8;

– II miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Lublina w skoku w dal – 5.57 zajęła Danuta Zawadzka;

– Z okazji 50 – lecia Wisły Puławy: 2. D.Zawadzka w dal – 5.59, 2. Ł. Watras 1500 m. – 4:46,7, 6. M. Kitliński 400 pł. – 61,0;

***

Zawody wojewódzkie LZS

– I miejsce wywalczyli lekkoatleci w Drużynowych Mistrzostwach LZS o Puchar ZW ZMW w Hrubieszowie (startowały reprezentacje Powiatów)-I rzut. Indywidualnie I miejsca m.in. zajęli: Danuta Marchewka 100 m. – 15,0, Jolanta Pańczyk wzwyż – 1.33, Stanisław Jańczuk 400 m. – 57,0, Krzysztof Gidziński wzwyż – 1.45 (wszyscy w młodzikach), M.Kitliński 400 m. – 54,7, J.Wilczek 1500 m. – 4:13,2, M.Klinszport wzwyż -1.75;

– I miejsce wywalczyli lekkoatleci w Drużynowych Mistrzostwach LZS o Puchar ZW ZMW w Zamościu – II rzut. Indywidualnie I miejsca m.in. zajęli: Jolanta Beń 100 m.-14,0, Marek Watras 1000 m. – 2:59,2 ( w młodzikach), Marek Kitliński 400 m. – 53,7, Marek Klinszport oszczep-56.26;

***

Zawody wojewódzkie SZS

– 30/31 05 w Lublinie rozegrano Wojewódzkie Drużynowe Zawody LA Szkół Średnich o Puchar „Sztandaru Młodych”, dz. rocznik 1956 i mł. 1. LO Hrubieszów (sklasyfikowane na 12 miejsce w kraju), wyniki indywidualne: L. Janowska 100 m. 13,6, Watras Łucja 100 m. 13,5 i 800 m. 2:20,8, Zawadzka Danuta wzwyż 1.60 i w dal 5.58, Malicka Anna wzwyż 1.30, M. Cierech, J. Beń, E. Banaszak, M. Zawadzka 4 x 100 m. 51,8 sek.

***

Zawody ligowe

– Hrubieszowscy lekkoatleci w zawodach ligowych startowali jako LZS Lubelskie (reprezentacja województwa lubelskiego z klubów zrzeszonych w LZS). I rzut odbył się w Lublinie (IV miejsce), naj. wyn.: M.Kitliński 800 m. – 2:02,0, Danuta Zawadzka wzwyż – 1.48, K.Szychowski dysk – 40.44, M.Klinszport tyczka-2.70;

– II rzut Ligi Okręgowej odbył się w Białej Podlaskiej (IV), naj. wyn.: Wróbel Stanisław 800 m. – 1:59,4, Kitliński Marek 800 m. – 2:01,4, Klinszport Marek oszczep – 58.70, Szychowski Krzysztof kula – 13.49 i dysk -41.24, Danuta Zawadzka wzwyż – 1.60, Watras Łucja 400 m. – 1:02,5, Szwiec Jan – 16:04,8;

– W Puławach odbył się III rzut Ligi Okręgowej (II miejsce), najlepsze wyniki osiągnęli: Janusz Wilczek 3 km.-8:58,2, Łucja Watras 400 m. – 1:02,3, Stanisław Wróbel 800 m. – 1:59,6, Kitliński Marek 800 m. – 2:00,9, Marek Klinszport oszczep – 58.90, Narcyz Kłos 400 m. – 52,2, Krzysztof Pszenniak 1500 m. – 4:15,0, Szwiec Jan 10 km. – 35:29,8, Szychowski Krzysztof dysk-40.88;

***

Zawody masowe

– W Lublinie odbyły się międzynarodowe biegi uliczne pod hasłem „Sztandar Października”, I miejsce wśród kobiet na 1000 m. wywalczyła Łucja Watras, II – gi wśród juniorów na 2000 m. był Janusz Wilczek, III miejsce Zajęła sztafeta 5 x 1000 m. w składzie: St.Wróbel, B.Cierech, M.Kitliński, B.Leszczuk, N.Kłos;

***

Szkoleniowcy

– Hrubieszowscy lekkoatleci startowali również jako LZS Hrubieszów lub LKS „Świt Hrubieszów; Trenerami byli: Andrzej Kulczyński – biegi wytrzymałościowe, Leon Wodziński w Turkowicach – wyławiacz talentów, rzuty i asystent A. Kulczyńskiego, Marek Kitliński (pierwszy rok) – sprint, przez płotki, skoki, Krzysztof Szychowski (pierwszy rok) – rzuty, skoki;

***

Wychowankowie

– W barwach AZS Biała Podlaska startowali i uzyskując wyniki: 20 – letni Wiesław Watras 800 m.-1:55,3, 1500 m.-3:54,4 i 3 km.-8:17,8 oraz 22 – letni Henryk Lebiedowicz 5 km.-15:16,0 i 400 pł.-60,1;

***

Zawody powiatowe

– W Przełajowych Mistrzostwach Powiatu ,w młodzikach wygrał Stanisław Jańczuk SP 2 Hrubieszów przed Markiem Watrasem SP 1 Hrubieszów, Marek Małgorzata Trzeszczany 800 m. młodz., Watras Łucja LO Hr. 1500 m. j.mł., Cieślak Alicja Werbk. 2000 m. j.st. Cierech Stanisław TM Hr. 2000 m. j.mł., Wilczek Janusz LO Hr. 3000 m. j.st., Szwiec Jan, 2. H. Lebiedowicz, 3000 sen. Kitliński Marek.

– W Hrubieszowie, zorganizowano bieg na 1500 m. z okazji Spartakiady Spółdzielczości, wygrał Janusz Wilczek, przed Bogusławem Cierechem i Stanisławem Wróblem (wszyscy LKS Świt);

– 12 05 odbyła się Spartakiada Młodzieży w Hrubieszowie, wygrali: Pańczyk Jolanta SP 2 Hr. 100 m. 13,8, Janowska Liliana 200 m. 30,2, Watras Łucja 400 m. 1:05,6, Wilczek Bożena 800 m. 2:38,2, Zawadzka Mariola wzwyż 1.57 i w dal 5.65, Malicka Anna oszczep 24.55, Steciuk Kazimiera kula 7.70 (wszystkie LO Hr.), Sitnik Elżbieta SP 2 dysk 21.02, Romaszko Tadeusz dysk 30.52, Chimosz Stanisław 3000 m. 10:16,0, Klinszport Marek wzwyż 1.75 i oszczep 50.60, Wlaż Tadeusz (wszyscy TM Hrubieszów) 100 m. 12,4 i 200 m. 25,6, Jańczuk Roman 400 m. 61,2, Janczarek Jan 1500 m. 4:35,0, Wybranowski Roman w dal 5.70, Sauer Jacek trójskok 11.80, Łoś Marek kula 10.16 (wszyscy LO Hr.), Jańczuk Stanisław SP 2 800 m. 2:13,2. druż. 1. LO Hrub., 2. SP 2 Hrub., 3. TM Hrub.

– 09 06 w Hrubieszowie odbył się I rzut w la o Puch. Prz. PKKFiT , wygrali: Pańczyk Jolanta 100 m. 13,2 i 200 m. 29,0, Trubaluk Grażyna obie SP 2 kula 8.71, Sitnik Elżbieta dysk 25.60 SP 3, Cierech Maria 800 m. 2:39,0, Malicka Anna oszczep 24.40, Zawadzka Mariola wzwyż 1.60, Bajurko Ewa w dal 4.88 wszystkie LO Hr., Gołąb Zbigniew 3000 m. 9:55,2, Gidziński Tadeusz w dal 5.94, Nowak Piotr kula 10.32, Jeż Waldemar oszczep 43.40 Sagata Andrzej 100 m. 11,0 i wzwyż 1.65 (wszyscy LO HR., Cierech Stanisław 800 m. 2:13,2, Warzecha Henryk dysk 28.28, Wlaź Tadeusz (wszyscy ZSZ 1 Hr. 200 m. 24,6, dr. 1. LO Hrub., 2. SP 2 Hrub., ZSZ 1 Hrub.

– II rzut o Puchar Prz. PKKFiT w Hrubieszowie, wygrali: Pietruk Maria Gm. Hr. 100 m. 13,2, Sagata Andrzj 100 m. 11,8 i wzwyż 1.75, Watras Łucja (ob. LO Hr.) 400 m. 1:04,3, Wróbel Stanisław Świt 400 m. 54,3, Watras Wiesław AZS B. Podl. pk 1500 m. 4:00,8, Wilczek Janusz LO Hr. 4:03,0, Cierech Stanisław 5000 m. 19:25,2, Trubaluk Grażyna SP 2 dysk 23.75, Szychowski Krzysztof Świt dysk 38.76, Sitnik Elżbieta LO Hr. Kula 8.59, Lisiewicz Krzysztof LO Hr. 11.21, Zawadzka Mariola LO Hr. W dal 5.58 i wzwyż 1.50, Gidziński Tadeusz LO Hr. W dal 6.25 i trójskok 13.54, Klinszport Marek ZSZ 1 Hr. Oszczep 55.14, dr. po II rundach: 1. LO Hrub., 2. SP 2 Hr., 3. ZSZ 1 Hrub.

– 6 X Hr. Roz. Mist. Powiatu SP w 4-boju dziew. 1. SP 1 Hrub. 851 pkt. w składzie: M. Raczyńska 190 pkt., M. Czuwara, A. Bojko, M. Grabowska, M. Ulidowska, A. Domańska i chł. SP 1 Hr. 861 pkt. w składzie: J. Moniak 194 pkt., K. Lachowski, A. Kwiatkowski, J. Warchulski, B. Temperowicz, A. Kubicz

***

Plebiscyty

– Danuta Zawadzka (skok w dal) wygrała Plebiscyt na najlepszych sportowców Powiatu Hrubieszowskiego. 2. Łucja Watras (biegi średnie), 3. Janusz Wilczek (biegi średnie), 5. Marek Klinszport (oszczep), 9. Krzysztof Szychowski (rzuty);

– 7 miejsce we współzawodnictwie wojewódzkim trenerów la wywalczył Andrzej Kulczyński LZS Hrubieszów;

– W XI Plebiscycie na 10 najlepszych sportowców Woj. LZS: 6. D. Zawadzka (skoki), 9. Ł. Watras (biegi wytrzymałościowe). Podsumowanie odbyło się w Nieledwi, apel olimpijski czytała D.Zawadzka;

***

Klasy sportowe

– II klasę sportową posiadali: Łucja Watras 1500 m. – 4:46,7, Danuta Zawadzka w dal – 5.72, Edwarda Przybyła 1500 m. – 5:01,2, Bogusław Cierech maraton 2.51:17,6, Jan Szwiec maraton – 2.50:03,6, Narcyz Kłos 800 m. – 1:56,0, III klasę natomiast: Bożena Wilczek 1500 m. – 5:13,6, Elżbieta Michna 1500 m. – 5:13,0, Zofia Sznajder 800 m. – 2:29,5,Tadeusz Gidziński trójskok – 13.90, Marek Klinszport oszczep – 59.00,, Andrzej Sagata 100 m. – 11,0, Janusz Wilczek 1500 m. – 4:03,0, Jerzy Bydłowski chód 10 km. – 54:43,4, Stanisław Gomuła 400 m. – 53,3, Andrzej Jasiński 400 m. – 52,3, Marek Kitliński 800 m. – 1:57,9, Ireneusz Kryszczuk trójskok – 13.92, Alfred Lewosz młot – 45.62, Mieczysław Łagowski oszczep – 56.14, Janusz Poziomkowski oszczep – 56.10, Krzysztof Smarzewski trójskok – 13.85, Krzysztof Szychowski kula – 13.70, Józef Wróbel 100 m. – 11,5, Stanisław Wróbel chód 10 km. – 53:43,0, Aleksander Ziarko wzwyż – 1.75;

***

Tabele sezonu

– W tabelach wojewódzkich za cały rok, najwyższe miejsca zajęli: 3. Zawadzka Danuta w dal – 5.72 i 4. wzwyż – 1.60 i 6. 5 – bój 2.817 pkt., 3. Krzysztof Szychowski kula – 13.49 i 4. dysk – 42.24, 4. Poziomkowski Stanisław kula – 13.18, 4. Łucja Watras 1500 m. – 4:46,7. 5. 3 km.-10:50,6 i 6. 800 m. – 2:19,1, 6. Bogusław Cierech 10 km.-33:27,0 7. Alfred Lewosz młot – 43.62, 7. Jan Szwiec – 5 km.-15:46,6, 7. Janusz Wilczek 10 km. – 33:37,6, 8. Marek Klinszport oszczep – 59.00, 8. Maria Pietruk 5-bój – 2.489 pkt. 9. S. Wróbel 800 m. – 1:59,4 min., Janusz Wilczek 3000 m. – 8:56,8 min., T. Burdach 3000 m. – 11:38,8 min., M. Klinszport tyczka – 3.00 m., 10. Joanna Wilczek 1000 m. – 2:37,5, B. Wilczek 3000 m. – 11:54,8 min., J. Bień 5-bój 1.908 pkt.;

***

Sędziowali w Hrubieszowie

– Najczęściej sędziowali: Michał Starykiewicz, Tadeusz Kitliński, Franciszek Skierski, Wiesław Dworniczak, Ryszard Szachno, Lech Kamiński, Adam Jędra, Antoni Weremko, Andrzej Jaworski, Witold Naja, Maria Jakubiak, Lucjan Szeląg, Leszek Drączkowski, Ryszard Kasztelański, Bojarczuk Wacław, Kamiński Kazimierz, Rybicki Edward, Rządkowski Stanisław, Lebiedowicz Kazimierz, Grzesiuk Kazimierz, Kitlińska Janina Ewa, Dworniczak Wiesław, Bartkowiak Marek, Lewosz Alfred, Andrzej Kulczyński i Marek A. Kitliński;

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>