Z historii hrubieszowskiej LA – rok 1993

Rok 1993 był bardzo udany dla lekkoatletów Unii, do najlepszych zaliczali się: Mirosław Kamień, Marek i Janusz Kudykowie, Monika Smalej, Andrzej Krzyżanowski, Grażyna Chrzanowska, Marcelina Serwan, Małgorzata Muzyczuk, Andrzej Ulidowski.

Reklamy

u>15 LAT TEMU – ROK 1993
Z HISTORII HRUBIESZOWSKIEJ LA

Rok 1993 był bardzo udany dla lekkoatletów Unii, do najlepszych zaliczali się: Mirosław Kamień, Marek i Janusz Kudykowie, Monika Smalej, Andrzej Krzyżanowski, Grażyna Chrzanowska, Marcelina Serwan, Małgorzata Muzyczuk, Andrzej Ulidowski. W Hrubieszowie były organizowane liczne zawody: wojewódzkie, rejonowe i międzyszkolne.
Ogromną popularnością i masowością cieszyły się szczególnie III „Igrzyska Olimpijskie”, Mistrzostwa Województwa Młodzików, Dzieci Starszych i Młodszych, oraz biegi im. „Unii Horodelskiej. Sukcesów było sporo, kto się nie znudzi, to niech poczyta.

– Podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w Spale, Srebrny medal po zaciętym finiszu wywalczył Mirosław Kamień w biegu na 1000 m. z wynikiem 2:33,53 min.;

– Na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów w Warszawie ponownie Srebrny medal Mirka Kamienia, ale w biegu na 1500 m. – 3:55,70 min. i VI – te miejsce na 800 m. – 1:54,73 min., V miejsce Marka Kudyka na 110 pł. – 15,15 i VI – te Moniki Smalej w oszczepie – 37.74 m.;

– Monika Smalej zajęła V miejsce w rzucie oszczepem z wynikiem 42.84 m., Marek Kudyk był VII – my w biegu na 110 m. p.pł. – 15,29 sek., a Mirosław Kamień IX – ty na 800 m. – 1:52,36 min. w międzynarodowych zawodach w Warszawie pod nazwą „Nadzieje Olimpijskie” (wszyscy byli powołani przez PZLA);

– Podczas Przełajowych Mistrzostw Polski LZS srebrne medale zdobyli: Grażyny Chrzanowska w juniorkach młodszych na 2 km. i M. Kamień w juniorach na 5 km., oraz brązowy medal Marcelina Serwan w Młodziczkach na 1,5 km.;

– Złote medale Marka Kudyka w biegach na 110 (15,54) i 400 p.pł. (55,46), 5 miejsca Janusza Kudyka 110 pł. 15,85 i 400 pł. 56,81, 9. Sławomira Śliwińskiego (wszyscy ZSMR Hr.) 3000 m. 9:18,84, 7. Iwony Swatowskiej 400 pł. 1:10,14 i 7. 100 pł. 17,19, 5. Sławomira Chorzępy (oboje ZSR Hr.) na 2 km. z prz. 6:08,85, 4. Sławomira Zawiślaka ZSR Turkowice 100 m. 11,73 sek .podczas Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Pile 26/27 VI;

– VIII miejsce Moniki Smalej w oszczepie – 42.10 podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Bydgoszczy;

– II miejsce M. Kamienia w biegu na 3 km. podczas Przełajowych Mistrzostw Regionu Kielecko – Lubelskiego w Białej Podlaskiej;

– I miejsca: M. Kudyka na 110 pł.-15,12, Anny Piekarskiej 100 pł. – 15,27, M. Kamienia 1500 m. – 3:58,94, M. Smalej w kuli – 9.37; Władysława Łukiewicza na 5000 m. – 15:26,37 podczas Mistrzostw Juniorów i Juniorów Młodszych Regionu Kielecko- Lubelskiego w Kielcach;

– I miejsce Andrzeja Krzyżanowskiego w biegu na 200 m.- 22,62 podczas Młodzieżowych Mistrzostw Regionu Kiel. – Lub. w Lublinie;

– II miejsce Unii w Regionalnej (Kieleckie i Lubelskie) Lidze Juniorów;

– I miejsca: Małgorzaty Muzyczuk i Mirosława Kamienia w Memoriale Zbigniewa Paczosa w biegu na 5 km. w Zwierzyńcu;

– II miejsce M. Muzyczuk 7.25:26 i 26-te Krzysztofa Podlewskiego w VII Wieloetapowym Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (100 km.);

– III miejsca: M. Muzyczuk i II – gie Andrzeja Ulidowskiego w międzynarodowych biegach ulicznych na dystansie 13,5 km Biłgoraj-Dereźnia i III-cim Biegu „Unii Horodelskiej”-20 km,

– Halowi Mistrzowie Województwa Zamojskiego,ur.1977 i st.: M. Smalej-piłka lekarska, Małgorzata Bolek-35 pł., Agnieszka Kwiatkowska-300 m., M. Kudyk-35 pł., Tomasz Kozik-300 m., ur.1978 i mł.: Katarzyna Suchecka-35 m. pł., Andrzej Piekarski-35 m. pł.,

– Letni Mistrzowie Województwa Zamojskiego w Juniorach (1974/75): Iwona Lenczewska kula-8.86, M.Smalej-oszczep-41.76, A. Krzyżanowski 100 m-11,5 i 200 m-23,5, Janusz Kudyk 400 m-52,1 i 200 pł.-26,8, M. Kamień 800 m-2:00,9;

– Mistrzowie Woj. Zam. w Juniorach Młodszych rozegranych 13 X Hruieszowie: A. Piekarska-100 m-12,8 i 200 m-26,4, Iwona Swatowska-200 pł.-33,1, Rafał Kowalczuk 800 m-2:03,4, Tomasz Kudyk 200 pł.-32,2;

– 13 X Hrub.- Mistrzostwie Województwa Młodzików (ur.1978/79): Marcelina Serwan SP 3 Hr. na 600 m. – 1:55,2, A. Kowalczuk SP Przewodów 1000 m. 4:19,1, Agnieszka Buczak SP 1 Hr. 200 pł. – 36,9, Sokal Sylwia Przewodów w dal – 4.44, Małgorzata Mazurek SP 3 Hr. kula – 8.86 i dysk – 20.37, Cieniuch Kamil ZSMR 100 m. – 12,4 i w dal – 5.75, Sowierszenko Tomasz 600 m. – 1:38,1, Przytuła Marcin (wszyscy ZSMR) 2000 m. – 6:37,4, Cierech Adam 200 pł. – 29,9, Lipski Ernest SP 2 kula – 9.36; – Mistrzowie Województwa Dzieci Starszych (ur. 1980/81): Tkaczyk Sylwia SP 3 100 m. – 14,1, Stadnicka Marta SP Turkowice 300 m. – 47,5, Klik Małgorzata SP 1 600 m. – 1:54,5, Klik Dorota SP 1 w dal – 4.05, Trochimczuk Elżbieta SP Dołhobyczów wzwyż – 1.25, Stankiewicz Maciej SP 1 100 m. – 13,2, Urbanowicz Konrad SP 1 1000 m. – 3:16,4, P. Kozak Przewodów 600 m. 1:52,00, T. Sender SP Dołhobyczów wzwyż 1.25, N. Kotowicz SP Doł. Kula 4 kg 8.88 ; – Mist. Dzieci Mł. (1982/83) dz. B. Drewniak SP 2 100 m. 15,0, chł. M. Paciorkowski Hulcze w dal 3.76, pkt szkół SP: 1 SP 2 Hr., 3. SP Dołhobyczów, 4. SP 3 Hr. (22 szkoły), SPP 1. ZSR Hr., 2. LO Horodło, 3. ZSZ 2 Hr.

– 30 V – 1 VI w Hrubieszowie odbyły się III „IGRZYSKA OLIMPIJSKIE” (największa impreza masowa w województwie, szkoły, kluby przybierały nazwy Państw, były szerokie relacje w telewizji, radiu i prasie, wielu kibiców, piękne otwarcia zawodów z ceremoniałem olimpijskim, m.in. wygrali: 4×200 m. dz. mł. Holandia-Dołhobyczów /Kowalska, Trochimczuk, Dąbrowska, Jaroszyńska/ 2:07,13, dz. 1978/79 Serwan Marcelina Polska – SP 3 Hr. 600 m. – 1:48,0, chł. 1978/79 Drozdowski Wojciech Grecja – SP 1 Hr. 2000 m. – 6:34,8, Kamień Mirosław Unia 1 mila, sztafeta chłopców mł. 4 x 600 m. SP 3 Hrubieszów /Adamczuk, Germański, Kisielewski, Stasiak/ 7:30,90, 4×800 m. dz. st. Kanada – Horodło /Boniewska, Kaczyńska, Sobiłło, Tkaczyk/ 11:44,31, 4×800 m. chł. st. Holandia-Dołhobyczów /Kliszcz, Wiśniewski, Łuszczewski, Jakubiak/ 9:34,58, dz. 1980 i mł.Kowalska Sylwia Dołhobyczów 200 m. 30,91, Trochimczuk Wlżbieta Dołhobyczów 400 m. 1:09,20, chł. 1980 i mł. Berliński Wojciech Dołhobyczów 400 m. 1:08,35, Sender Tomasz Hol. Dołhobyczów 600 m. 1:51,40, sędziowali: A. Kulczyński, M. Kitliński, W. Grzyb, M. Muzyczuk, J. Lenard, M. Dąbrowski, A. Sobczak, A. Lewosz, W. Bojarczuk, E. Rybicki; Punktacja: 1. Haiti – SP 3 Tomaszów 11-2-3-r16; 2. Holandia-Dołhobyczów 6-3-5-r14, 3. Zair – SP 5 Tomaszów 2-10-3-r15; 4. Polska – SP 3 Hr. 2-2-2-r6; 14. Niemcy-SP 2 Hr. 0-1-4-r.5; karna żabka obozowa r. 1978 i mł. 1. Nowicki Tomasz Haiti SP 3 Tom.

– Najwyższe klasy sportowe w klubie posiadali, Klasa I – Smalej Monika oszczep – 47.56, Klasa II – Piekarska Anna 100 pl. – 15,19, Kamień Mirosław 800 m. – 1:52,36, Krzyżanowski Andrzej 100 m. – 11,08; Kudyk Janusz 110 pl. – 15,38, Marek Kudyk – 110 pł. – 14,99; III klasy – Bolek Małgorzata 100 pł. – 15,46, Krawczuk Marzena 300 pł. – 47,57, Chorzępa Sławomir 2 km. prz. – 6:08,85, Łukiewicz Władysław 1500 m. – 4:04,79, Zawiślak Sebastian 100 m. – 11,2;

– I miejsca w województwie zamojskim za cały sezon zajmowali: Piekarska Anna 200 m. – 25,94, Swatowska Iwona 400 pł. – 1:10,14, Elwira Ciesielczuk, Onisk Ada, Małgorzata Bolek, Piekarska Anna 4 x 100 m. – 50,80, Lenczewska Iwona kula – 10.01, Smalej Monika dysk – 27.10 i oszczep 47.56, Krzyżanowski Andrzej 100 m. – 11,08 i 200 m. – 22,62, Marek Kudyk 400 m. – 50,85,110 pł. – 14,99, 400 pł. – 55,23 i w dal – 6.25, Kamień Mirosław 800 m. – 1:52,36 i 1500 m. – 3:55,70, Łukiewicz Władysław 3 km. 8:49,13 i 5 km. – 15:26,37, Podlewski Krzysztof maraton – 2.51:04, M. i J. Kudyk, Andrzej Kamień, A. Krzyżanowski 4 x 100 m. – 43,59, A. Krzyżanowski, M. Kamień, M. i J. Kudykowie 4 x 400 m. – 3:23,84, 2 km. prz. Chorzępa Sławomir 6:08,85;

– został wydany przez Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki pierwszy Bilans Sezonu 1993 wzorowo opracowany przez trenera Unii M. Kitlińskiego;

– W skład Zarządu OZLA w Zamościu m.in. wchodzili: Prezes – Marek Watras, Vice Prezes d/s szkoleniowych – Marek Kitliński, Pszenniak Krzysztof – członek, Jachimczuk Stanisław – Sekretarz;

– Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych, SPP 23 X Zwierzyniec: dz. 1975/76 1. Agnieszka Kwiatkowska ZSZ 2 Hr., 3. M. Głowacz ZSOd Hr., dz. 1977/78 1. Grażyna Chrzanowska ZSZ 2 Hr., chł. 1975/76 2. Rafał Kowalczuk ZSZ 2 Hr., 3. Andrzej Wójtowicz ZSMR, chł. 1977/78 6. Dariusz Pedo ZSMR

– 11 XI główny bieg uliczny z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości w Chełmie, 6 km. 5. Mirosław Kamień, K. 3. M. Muzyczuk, 4. G. Chrzanowska

– 6 III w Hrubieszowie rozegrano Mistrzostwa Woj. Zam. LZS w b. na przełaj, chł. 1978 i mł. 1. W. Drozdowski SP 1 Hr., 2. M. Przytuła SP 2, dz. 1978 i 2. M. Serwan SP 3, dz. 1976/77 1. G. Chrzanowska LE Hr. chł. 1976/77 1. R. Kowalczuk LE, 2. S. Śliwiński ZSMR, chł. 1974/75 1. M. Kamień LE Hr., punk. Szkół Rol. dz. 1. ZSR Hr., chł. 2. ZSMR Hr., 3. ZSR Hr.

– 20 V odbyły się Mist. Woj. Zam. Szkół Rol. w Turkowicach: wygrali: dz. A. Paluch ZSR Turk. 100 m. 13,5 i 200 m. 28,72, K. Walczuk ZSR Turk. 400 m. 1:05,2 i w dal 4.52, I. Lenczewska ZSR Turk. Kula 10.06, ZSR Turk. 4 x 100 m. 57,2 i 4 x 400 m. 5:00,2, chł. S. Zawiślak ZSR Turk. 100 m. 11,2 i 200 m. 23,6, M. Jabłoński ZSR Turk. 400 m. 54,00, A. Wójtowicz ZSMR Hr. 800 m. 2:09,2, S. Chorzępa ZSR Hr. 1500 m. 4:27,0, ZSR Turk. 4 x 100 m. 48,1 i 4 x 400 m. 3:50,2, pkt. szkół: 1. ZSR Turk., 6. ZSR Hr., 7. ZSMR Hr.

– W sali konferencyjnej UM w Hr. odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu, m.in. honorowe odznaki LZS otrzymali: złote – Bur. Miasta Leszek Stępka, oraz zawodnicy: M. Kamień, M. Smalej, srebrne – zawodnicy: A. Krzyżanowski, S. Chorzępa, W. Łukiewicz, A. Piekarska, G. Chrzanowska, M. Kudyk, działacze: Stanisława Serwan, Mieczysław Śliwiński, Dorota Wrzos, Teresa Visioli, brązowe – zicy: M. Głowacz, M. Bolek, S. Śliwiński, R. Kowalczuk, A. Wójtowicz, A. Buczak, J. Kudyk, K. Podlewski, kierownikiem klubu Unia był wówczas p. Mirosław Szuper

– została powołana I Społeczna Rada Organizatorów Biegów Ulicznych i Przełajowych Grand Prix Polski Południowo – Wschodniej, m.in. w skład weszli: Andrzej Kulczyński, Marek Kitliński, Janusz Wilczek, Stanisław Marzec

– Monika Smalej 8 V w Lublinie poprawiła należący od 1969 r. do Danuty Miaskowskiej (43.08) rekord woj. Zamojskiego w rz. oszczepem wynikiem 44.68 m., drugi rekord poprawił M. Kamień w biegu na 2000 m. poprawiając rekord A. Ulidowskiego z 5:33,41 na 5:28,41 min.

– Brązowy medal w maratonie wyn. 2.53:57 godz. wywalczyła Dorota Gruca podczas Mistrzostw Polski, trenowana w tym czasie przez szkoleniowca Unii A. Kulczyńskiego

Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>