Z Historii sportu… (cz. 15)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa czy powiatu. Poniżej publikacja 15. odcinka, a niedługo w Tygodniku będzie już numer 23. Może i czytelników lubiehrubie te sportowe wydarzenia zainteresują, przypomną…

Reklamy

 

Z Historii sportu… (cz. 15)

 

1913 – 4 listopada w Rozwadowie urodził się Bronisław Pietruszyński. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Rudniku (1931) i w Chełmie (1934). Lekkoatleta z rekordami życiowymi: wzwyż – 180 cm, kula – 13.52, dysk – 39.65. Wybitny nauczyciel wychowania fizycznego, działacz sportowy, trener, twórca „Zielonych sal gimnastycznych”. Zmarł 24 września 1981 roku w Szczebrzeszynie.

 

1930 – W tym roku do Zamościa przybył mgr Henryk Gierłowski, który zaczął prowadzić zajęcia lekkoatletyczne a do najlepszych jego wychowanków należeli Stanisław Sokołowski (mistrz okręgu w rzucie oszczepem i dziesięcioboju), Władysław Kutnik (rzuty), Stanisław Kleczkowski (rzuty i siatkówka), Jerzy Rudź (skok wzwyż -180 cm), Tadeusz Mach (ok. 6.50 w skoku w dal), Anatol Mikliński (biegi średnie, Krążel (skok o tyczce).

 

1937 – Wyróżniający się piłkarz Hetmana Zamość Wincenty Kitka przeniósł się do Izbicy, ponieważ dyrektor miejscowej klinkierni założył przy niej klub piłkarski, dając pracę i możliwość gry. Rok później Kitka został powołany do wojska i grał w najlepszej na Lubelszczyźnie Unii Lublin do wojny. Po kampanii wrześniowej został internowany na teren węgierski i… grał tam w jednym z klubów.

 

1957 – Piłkarskie A-klasowe rozgrywki zdominowane zostały przez Orlęta Łuków, które wyprzedziły Chełmiankę Chełm i Ładę Biłgoraj. Dwa pierwsze zespoły awansowały do ligi okręgowej, niestety Łada przegrała mecz barażowy z ósmą w tabeli ligi okręgowej Avią Świdnik na stadionie w Zamościu 0:2 i została bez awansu.

 

1964 – 21 października powołano Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego w Zamościu w skład, którego wchodzili m.in. Kazimierz Macios (przewodniczący), Franciszek Sagan (sekretarz) oraz Henryk Tyszko. Zarząd ten był jednocześnie organem programującym działalność Międzyszkolnego Klubu Sportowego, który z tą datą przyjął nazwę „Padwa”.

 

1968 – Za wyniki, jakie odnotowywali sportowcy na zawodach ogólnopolskich oraz za inne osiągnięcia w sporcie wyczynowym, za pracę społeczną na polu upowszechniania kultury fizycznej w latach 1948-1967, klub sportowy „Tomasovia” z Tomaszowa Lubelskiego otrzymał ogólnopolski Znak Jakości „Omega” i oficjalnie był zaliczony do najlepszych 12-tu klubów Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce.

 

1987 – W styczniu Janusz Kawałko zorganizował w redakcji Tygodnika Zamojskiego, gdzie był redaktorem, spotkanie kilku osób, na którym przedstawił pomysł zorganizowania kilkuetapowego biegu szosowego po Zamojszczyźnie. Bieg miał być poświęcony pamięci tragedii Dzieci Zamojszczyzny, które zginęły i zaginęły w czasie II wojny światowej. Po burzliwej dyskusji zebrani zaakceptowali cenną propozycję i przystąpiono do przygotowania biegu.

 

1988 – Tygodnik Zamojski zorganizował IV Plebiscyt na 10 najlepszych i najpopularniejszych sportowców i 5 trenerów województwa zamojskiego za rok 1987. Laureaci wśród sportowców: 1. Dariusz Osuch (Znicz Biłgoraj, podnoszenie ciężarów), 2. Bogusław Gąsior (Sokół Tomaszów Lubelski, biegi wytrzymałościowe), 3. Robert Winnik (Hetman Zamość, boks), 4. Małgorzata Pogudź (Aeroklub Zamość, spadochroniarstwo), 5. Beata Osoba (Agros Zamość, łucznictwo), 6. Janusz Sawa (Znicz Biłgoraj, karate), 7. Andrzej Maciejewski (Znicz Biłgoraj, karate), 8. Elżbieta Wołk (Unia Hrubieszów, chód sportowy), 9. Dorota Brzozowska (Unia Hrubieszów, biegi krótkie la), 10. Mariusz Rachwał (Aeroklub Zamość, szybownictwo). Trenerzy: 1. Wacław Koszel (Sokół Tomaszów lubelski, lekkoatletyka), 2. Henryk Wybranowski (Znicz Biłgoraj, podnoszenie ciężarów), 3. Ryszard Linek (Hetman Zamość, boks), 4. Andrzej Maciejewski (Znicz Biłgoraj, karate), 5. Henryk Lebiedowicz (Unia Hrubieszów, podnoszenie ciężarów).

 

1992 – Pierwszy w historii mecz piłki nożnej Hetmana Kadex Zamość (lider III ligi) z Kryształem Werbkowice (klasa okręgowa 7. miejsce) rozegrany został w ramach czwartej rundy Pucharu Polski na szczeblu województwa zamojskiego. Na boisku w Werbkowicach zespół z Zamościa wygrał 1:0. Gola na wagę awansu Hetmana do ćwierćfinału strzelił bezpośrednio z rzutu rożnego Mariusz Romańczuk. W meczu z Hetmanem Kryształ zagrał w składzie: Marek Łukasiuk, Mariusz Wróbel, Sławomir Kozyra, Marek Drewniak, Jarosław Wójtowicz (Mariusz Łyciuk), Piotr Kot, Jacek Gura, Stanisław Reszczyński (Artur Brzóska), Maciej Iwon, Lucjan Wyskiel, Maciej Tucki, tr. Jerzy Kula). Natomiast Hetman: Sebastian Łukiewicz – Kamil Twarowski, Józef Dankowski, Leszek Malowany, Andrzej Kołodziej – Robert Kulik, Tomasz Jurkowski, Grzegorz Płoszaj, Mariusz Romańczuk – Krzysztof Bojda, Andrzej Pidek (60 Ireneusz Suchowierzch), tr. Włodzimierz Gąsior.

 

2004 – Ewelina Krawczuk z UKS Ogólniak Hrubieszów zdobyła srebrny medal w grze podwójnej i brązowy medal w grze mieszanej w Mistrzostwach Polski kadetów w tenisie stołowym, trener Zbigniew Krawczuk (prywatnie tato).

 

Opracował – mak

Foto – archiwum maka