Z historii sportu… (cz. 34)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa czy powiatu. Poniżej przedstawiam 34. odcinek, niedługo w TZ będzie można przeczytać już 49. Może i czytelników lubiehrubie te sportowe wydarzenia z przed lat zainteresują, przypomną…

Reklamy

 

1938 – W Bondyrzu 18 października urodził się Antoni Skórzewski, który później reprezentował w piłce nożnej Start Zamość a następnie WKS „Technik” (trener Franciszek Sagan). Zawodnik, sędzia i trener tenisa stołowego. Działał w zamojskim TKKF. Był członkiem zarządu sekcji bokserskiej. Współorganizator turniejów sportowych. Kronikarz zamojskiego sportu.

 

1948 – 20 grudnia w sali kina „Roma” odbyły się pierwsze w historii Hrubieszowa zawody bokserskie. Udział wzięli miejscowi zawodnicy ze szkoły mechanicznej i KS „Grom”. Zawodników do zawodów przygotował instruktor Michał Starykiewicz. Wyniki: waga musza – Zbigniew Piwkowski wypunktował Bogdana Burdę, kogucia – Tadeusz Nowosad wypunktował Józefa Biedniuka, lekka – Ryszard Palczewski zremisował z Lechem Kulikowskim, średnia – Baczewski zremisował z Wójtowiczem (wszyscy Grom), piórkowa – Jeczeń zremisował z Wiejakiem, lekkopółśrednia – Wątroba wygrał z Sawickim, półciężka – Kicała wygrał z Winniczukiem (wszyscy ze szkoły mechanicznej). Walki Kulczyckiego z Urbanowiczem i Sławatyńskiego z Kopciem uznano za nieodbyte z powodu unikania walki. Zawody w ringu sędziował M. Starykiewicz, punktował Stefan Kotlarski, czas mierzył Zygmunt Brzostowski. Widzów komplet, dochód 3.500 zł.

Reklamy

 

1957 – Piłkarskie A-klasowe rozgrywki zdominowane zostały przez Orlęta Łuków, które wyprzedziły Chełmiankę Chełm i Ładę Biłgoraj. Dwa pierwsze zespoły awansowały do ligi okręgowej, niestety Łada przegrała mecz barażowy z ósmą w tabeli ligi okręgowej Avią Świdnik na stadionie w Zamościu 0:2 i została bez awansu.

 

1960 – W Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego w lekkiej atletyce, najwyższe miejsca zajęli: 3. Zofia Bogusz (MKS Zamość, skok w dal – 5.00), 5. Józef Karpowicz (MKS Hrubieszów, rzut oszczepem 600 g. – 51.11 i 7. w dysku 1 kg – 42.64). Natomiast Maria Łata (MKS Zamość) w biegu na 500 m wykonała normę na II kółko olimpijskie.

 

1972 – 23 lipca w ramach XXIX Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Polski rozegrano IV etap na trasie Hrubieszów – Jarosław (146 km), wygrał go Jose Luis Viejo (Hiszpania), który wygrał cały wyścig przed Tadeuszem Mytnikiem (Flota Gdynia) i Stanisławem Gazdą (Start Bielsko). Startowali m.in. jeszcze tak czołowi polscy kolarze, jak: Gawliczek, Brzeźny, Krzeszowiec, Czechowski, Polewiak, Magiera, Kowalski, Bylicki, Mycek, Latocha, Kluj, Hanusik. Dyrektorem wyścigu był Ryszard Gołębiowski, jednym z redaktorów Zygmunt Weiss z Przeglądu Sportowego, formę kolarzy obserwował trener kadry Polski Henryk Łasak.

 

1977 – W Agrosie Zamość rozpoczęła działalność sekcja jeździecka. Startowali w zawodach, ale bez sukcesów, za to uświetniali imprezy sportowe i państwowe w regionie. W 1981 roku sekcję rozwiązano, a „sprzęt sportowy” przekazano nieodpłatnie do Gospodarstwa Rolnego w Janowicach.

 

1987 – Były piłkarz ręczny Unii Hrubieszów Marek Bartkowiak wygrał Finał województwa zamojskiego w teleturnieju „Na olimpijskim szlaku” i zakwalifikował się do teleturnieju makroregionalnego.

 

1992 – Pucharowa niespodzianka w piłce nożnej (27 kwietnia): Legion Komarów pokonał „Makro” Hetman Zamość (3:1 (1:1). W Legionie wystąpili: Wróblewski, Skiba, Bajwoluk, Małys, Winniczuk Jachymek, Jasłowski, Wawręty, Biszczan, Wszoła, Dudek (Stopa) a w Makro: Nieć, Kondrakiewicz, Błaszczak, Burak, Trojak, Szczyrba, Porowczuk, Wawryk, Cubulski (Sztylko), Pardo, Derkacz. Sędziowali: Bazan, Tarajko, Gadecki – wszyscy OKS Zamość.

 

1998 – W Bydgoszczy odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów, w których Andrzej Greszeta z hrubieszowskiej Unii rywalizując w kategorii wagowej 105 kg wywalczył medal brązowy wynikiem 330 kg w dwuboju (rwanie 150 kg + podrzut 180 kg).

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum Barbary Lenard – Leszczyńskiej (druga od lewej)

 

 


 

Zobacz też:

SPORT – Z historii sportu… (cz. 33) 

SPORT – Z Historii sportu… (cz. 32) 

SPORT – Z historii sportu… (cz. 31)