Z historii sportu… (cz. 43)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa czy powiatu. Poniżej przedstawiam 43. odcinek, a niedługo w TZ można będzie przeczytać już 63. Liczę, że i czytelników lubiehrubie te sportowe wydarzenia z przed lat zainteresują, przypomną…

Reklamy

 

Z historii sportu… (cz. 43)

 

1908 – w Majdanie Krynickim (pow. tomaszowski) 4 lutego urodził się Andrzej Matuszak, później odnoszący sukcesy strzeleckie. W 1927 r. został mistrzem powiatu zamojskiego. W latach 1928–1929 kierował sekcją strzelecką przy gimnazjum w Zamościu. Natomiast w 1931 roku we Lwowie został pierwszym polskim mistrzem świata indywidualnie w strzelectwie (kbks z 300 m) dokładając z kolegami złoto drużynowo. Przed wojną reprezentował WKS Kielce. Wielokrotny mistrz i medalista Polski, ostatnie w 1953 roku. Jako jeniec wojenny w Neubrandenburku zajął się malarstwem. Po wojnie współzałożyciel Polskiego Związku Strzeleckiego, kapitan kadry polskiej i olimpijskiej. Od 1965 uczestniczył w wystawach plastyków-wojskowych, specjalizował się w malarstwie sztalugowym. Odznaczony Srebrnym (1932) i Złotym (1962) Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1969), a także Orderem Virtuti Militari V klasy. Zmarł 25 września 1998 roku.

 

1933 – z inicjatywy Józefa Mazia powstaje pierwsze w Polsce Międzyszkolne Koło Sportowe w Lublinie, przemianowane w rok później na Międzyszkolny Klub Sportowy (MKS). MKS był jedną z pierwszych organizacji, jakie powstały w Polsce w okresie międzywojennym. Wzorem Lublina podobne organizacje powstają w innych ośrodkach ówczesnego województwa lubelskiego. W Zamościu MKS zakłada Henryk Gierłowski.


1954 – w Hrubieszowie 4 lutego po raz pierwszy zorganizowano Powiatowe Harcerskie Igrzyska Zimowe. Zawody zorganizował Kierownik Domu Kultury Dzieci i Młodzieży Józef Han. Program Imprezy obejmował: bieg patrolowy chłopców na 2300 m, bieg płaski na 2000 m, bieg zjazdowy na 80 m, jazdę zwinnościową, jazdę szybką na 500 m, zjazd na sankach, zjazd na sankach i tor przeszkód dla dziewcząt.

 

1966 W dniach 18 i 19 marca w Zamościu rozegrano mecze ligi wojewódzkiej w tenisa stołowego pomiędzy miejscowym Hetmanem z Startem Radom (3:6) i Bronią Radom (2:6). Tabela: 1. Lublinianka, 2. Stal Stalowa Wola, 3. Stal Mielec, 4. Sygnał Lublin, 5. Start Radom, 6. Broń Radom, 7. Ruch Skarżysko, 8. Błękitni Kielce, 9. Hetman Zamość, 10. Grunwald 

 

1976  – 11 kwietnia, III liga (liga międzywojewódzka), wyniki: Hetman Zamość – Tomasovia 3:0 (3:0), bramki: Soboń, Tytoń (bezpośrednio z rzutu rożnego) i Nogacz. W trzeciej minucie Puszka z Tomasovii nie wykorzystał karnego strzelając prosto w ręce bramkarza. Widzów ok. 700, Lublinianka – Unia Hrubieszów 2:0, strzelcem obu bramek był Kędzia. Widzów 500, Start Krasnystaw – Avia II Świdnik 0:0. Widzów ok. 400. Tabela po 20 kolejkach 1. Stal Poniatowa (28 pkt.), 2. Stal Kraśnik (28), 3. Chełmianka (26), 4. Lublinianka (25), 5. RAKS Biała Podlaska, 6. Wisła Puławy, 7. Motor II Lublin, 8. Tomasovia, 9. Opolanka, 10. Avia II Świdnik, 11. Unia Hrubieszów (17; 22:27), 12. Hetman Zamość, 13. Lewart Lubartów, 14. Sygnał Lublin, 15. Start Krasnystaw, 16. Trawena Trawniki.

 

1985 – podczas Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce w Zabrzu, po zakończonej obowiązkowej służbie wojskowej i startach w barwach Wawelu Kraków Zbigniew Sadlej zdążył przed kolejną zmianą klubu wywalczyć dla Unii Hrubieszów brązowy medal w chodzie sportowym na dystansie na 10 km wynikiem 42:20,16 min. (Trener Andrzej Kulczyński). W lecie już w barwach Gwardii Olsztyn startował w Pucharze Świata w chodzie na 50 km (4.33:52) zajmując 35 miejsce.

 

1992 – 27 kwietnia w ramach piłkarskiej klasy okręgu zamojskiego Sparta Łabunie zremisowała z Aleksandrią Aleksandrów 1:1. W Sparcie wystąpili: Wiater, Policha, Oleniak, Pałka, Maksymiuk, Lewicki, Mart, Wilczyński, Sokołowski, Burdzy (Nowogrodzki), Miller (Wnuk) a w Aleksandrii: Bielak, Paczos, Lewczyk, J. Bielak, Hadam, Bździuch, Rybak, G. Bielak, Ćmil, Litwin, Swacha.

 

1994 – 17 kwietnia w meczu I ligi boksu zamojski Hetman przegrał na własnym ringu z Gwardią Wrocław 8:12. Aż cztery punkty wrocławianie zdobyli bez walki, w tym po defekcie ringu, pomimo, że Mika nie zainkasował ani jednego ciosu. Punkty dla Hetmana zdobyli: w muszej Stachniła po pokonaniu Rżanego (długa owacja zamojskich kibiców odbyła się na stojąco), Tańcula (lekka), Sosnówka (lekkopółśrednia), Konował (półśrednia), a przegrali: Wójcik, Mroczek, Mika, Bryl i Jędruszko, który przegrał już po minucie z powodu zbyt dużej przewagi Bartnika. Trener Ryszard Linek. Widzów 500.

 

1999 – Podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Łucznictwie w Zgierzu trener Agrosu Zamość Jan Stempel wystawił do rywalizacji dwie drużyny i obydwie stanęły na podium. Złoci medaliści to Michał Fedorowski, Michał Duda i Piotr Mozoła, a brązowymi, którzy w półfinale przegrali z klubowymi kolegami to Paweł Skwarek, Łukasz Pominkiewicz i Krzysztof Wnuk. Indywidualnie brązowy medal wywalczył Michał Fedorowski.

 

2000 – Pochodzący rodem z Zamościa szachista lubelskiego Drakona BDK Daewoo Leasing arcymistrz Marcin Dziuba podczas międzynarodowego turnieju w Dobczycach wśród 57 uczestników zajął trzecie miejsce za Ukraińcem Fedorczukiem i Rosjaninem Gorinem. W sumie w dziesięciu partiach siedem wygrał (w tym ze zwycięzcą) i trzy zremisował.Fot. (fragment sztafety przełajowej ZSMR Hrubieszów) – Andrzej Kulczyński

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

 

 


 

Zobacz też:

SPORT – Z historii sportu… (cz. 42)

SPORT – Z historii sportu… (cz. 41)

SPORT – Z historii sportu… (cz. 40)